مجله شفا

اطلاعات دارویی نئوتادین

نئوتادین
نئوتادین به شکل قرص و شربت یک آنتی هیستامین جدید است که عوارض جانبی آنتی هیستامین های دیگر مانند خواب آلودگی را ندارد و داروی درمان آلرژی و کهیر می باشد.
 1. نئوتادین چیست
 2. قبل از مصرف
 3. نحوه مصرف
 4. مقدار مصرف
 5. هشدارهای مصرف
 6. موارد احتیاط
 7. عوارض جانبی
 8. تداخل دارویی

نئوتادین یک داروی جدید برای درمان آلرژی و کهیر می باشد که به شکل قرص و شربت در دسترس می باشد.نئوتادین برای بزرگسالان به شکل قرص و برای کودکان بالای 6 ماه به شکل شربت در دسترس می باشد.نئوتادین مانند آنتی هیستامین ها باعث خواب آلودگی نمی شود.

قرص نئوتادین 5 به شکل قرص های خوراکی با روکش آبی، گرد و محدب می باشد.شربت نئوتادین به رنگ زرد کم رنگ و با طعم و بوی میوه ای می باشد که در هر 5 میلی لیتر آن حاوی 2.5 میلی گرم دس لوراتادین است.

مصرف نئوتادین در دوران بارداری منع مصرف دارد و نباید مصرف شود. مصرف نئوتادین در دوران شیردهی به علت ترشح این دارو به شیر مادر نباید مصرف شود زیرا ممکن است به کودک شیرده آسیب برساند.

نئوتادین چیست

نئوتادین به عنوان جدیدترین داروی درمان آلرژی می باشد و اولین دارویی است که علائم آنتی هیستامین ها را ندارد.آنتی هیستامین ها دارای عوارض خواب آلودگی هستند که در این دارو وجود ندارد. همچنین نئوتادین در زمان کوتاه اثر می کند و اثر آن حدود یک شبانه روز در بدن باقی می ماند.

قبل از مصرف نئوتادین

قبل از مصرف نئوتادین به برخی از نکات مصرف این دارو توجه کنید تا از بی خطر بودن دارو و بهتر اثر کردن آن مطمئن شوید.اگر هر گونه حساسیت به نئوتادین یا دس لوراتادین دارید نباید از این دارو استفاده کنید.همچنین افرادی که دارای اختلالا عملکرد کبدی یا کلیوی هستند نباید از نئوتادین استفاده کنند.

قبل از مصرف این دارو موارد زیر را به اطلاع پزشک یا داروساز برسانید:

 • رعایت رژیم کم نمک، کم قند یا هرگونه رژیم خاص دیگر
 • بارداری و شیردهی
 • استفاده از سایر داروها
 • ابتلا به بیماری های دیگر
 • اختلال حافظه و یا عدم توانایی خواندن مطالب

نحوه مصرف نئوتادین

 • این دارو را فقط بر اساس دستور پزشک و یا راهنمای مصرف دارو مصرف نمایید.
 • درصورتی که یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به یادآوردن فوراً آن را میل کنید. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرارسیده باشد، فقط آن نوبت را مصرف نموده و از دو برابر کردن مقدار دارو خودداری کنید.
 • این دارو بندرت باعث خواب آلودگی می شود.

مقدار مصرف نئوتادین

مقدار مصرف هر دارو بر اساس تشخیص پزشک تجویز می شود اما میزان مصرف معمول این دار برای رنیت آلرژیک و کهیر مزمن ایدیوپاتیک برای بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال به مقدار 5 میلی گرم یک بار در روز می باشد.مقدار مصرف نئوتادین برای کودکان زیر 12 سال می بایست توسط پزشک تشخیص و تجویز شود.

هشدارهای مصرف نئوتادین

به علت اینکه اطلاعاتی درباره اثرات دس لوراتادین در کودکان کمتر از 12 سال موجود نمی باشد و بی خطری و کارایی دارو در کودکان کمتر از 12 سال ثبت نشده است.

 • افراد سالمند احتمال بروز اثرات آنتی کولینرژیکی یا اثرات سیستم اعصاب مرکزی ناشی از مصرف دارو جزئی است.
 • برخی از بیماری ها ممکن است در مصرف این دارو تاثیر بگذارد.
 • این دارو ممکن است باعث وخامت احتباس ادراری گردد و بیماران دچار انسداد گردن مثانه، هیپرتروفی علامتی پروستات و احتباس ادرار نباید از این دارو مصرف کنند.
 • در افرادی که متابولیسم دس لوراتادین به کندی انجام می شود، اثرات ناخواسته وابسته به دوز ممکن است بیشتر ایجاد شود.
 • افزایش مختصر در فشار داخلی چشم ممکن است ایجاد شود که باعث وخامت بیماری می گردد.

موارد احتیاط نئوتادین

این دارو ممکن است در نتایج آزمون های پوستی که برای تشخیص آلرژی انجام می گیرد، تأثیر بگذارد. بنابراین لازم است قبل از انجام هرگونه آزمون، پزشک را از مصرف این دارو مطلع نمایید.

این دارو ممکن است علائم ناشی از مصرف مقادیر زیاد آسپیرین مانند صدا کردن در گوش ها را مخفی نماید.

این دارو به اثرات الكل، سایر داروهای تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی (CNS) شامل مسکن ها، آرام بخش ها یا داروهای خواب آور، داروهای ضد درد با نسخه یا مخدرها، باربیتورات ها، داروهای ضد تشنج، شل کننده های عضلانی، داروهای بیهوشی شامل بی حس کننده های دندان می افزاید. قبل از مصرف هر یک از داروهای فوق با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

این دارو کمتر باعث خشکی دهان، بینی و گلو می گردد. برای درمان موقت خشکی دهان می توان از آب نبات یا آدامس بدون قند، ذوب تکه های یخ دردهان و یا جانشین های بزاق استفاده نمود.

در صورت تداوم خشکی دهان به مدت بیشتر از دو هفته، پزشک یا دندان پزشک خود را مطلع نمایید. تداوم خشکی دهان ممکن است منجر به افزایش خطر بیماری های دندان و لثه و عفونت های قارچی گردد.

عوارض جانبی نئوتادین

نئوتادین ممکن است در برخی از افراد ایجاد عوارض جانبی کند و این عوارض ممکن است خفیف باشد و طی چند ساعت تا چند روز ازبین برود ولی اگر عوارض شدید باشد می بایست با پزشک تماس بگیرید.

عوارض جانبی شایع نئوتادین شامل سردرد، التهاب گلو، گیجی، خواب آلودگی، خشکی دهان، دیسمنوره، سوء هاضمه، خستگی، درد عضله، تهوع و هماهنگی غیر طبیعی می باشد که در صورت شدت این علائم با پزشک خود تماس بگیرید.

برخی از عوارض جانبی نئوتادین کمتر شایع می باشد که شامل گیجی، ضربان قلب سریع، کهیر، خارش، ورم پلک یا اطراف چشم،صورت لب یا زبان، تنگی نفس، بثورات جلدی، تنگی قفسه سینه و خس خس سینه است.

در صورت مصرف بیش از حد نئوتادین می تواند علائم شامل ضربان سریع قلب، خواب آلودگی شدید، توهم، حملات تشنجی، کاهش فشار خون به همراه داشته باشد که می بایست بیمار را سریعا به پزشک یا مرکز درمانی منتقل گردد.

تداخل دارویی نئوتادین

نئوتادین ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته باشد و نباید نئوتادین را همزمان با برخی از داروها و گیاهان دارویی مصرف کرد.اگر دارویی مصرف می کنید، قبل از تجویز نئوتادین با پزشک خود مشورت کنید تا پزشک بتواند بهترین تجویز را انجام دهد. این داروها شامل

 • داروهای خواب آور
 • داروهای تضعیف کننده اعصاب مرکزی
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

مصرف همزمان نئوتادین با اریترومایسین، فلوکونازول، ایتراکونازول، کتوکونازول، مترونیدازول ، سایمتیدین باعث می شود سطح پلاسمایی دس لوراتادین را در بدن افزایش دهد.

در صورت مصرف هم زمان یا در طی ۲ هفته اخیر با یک داروی مهارکننده MAO ، عوارض جانبی دس لوراتادین مانند خواب آلودگی و خشکی دهان ممکن است شدت یابد. لذا از مصرف هم زمان این داروها باید خودداری شود.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.