مجله شفا

اطلاعات دارویی مترونیدازول

مترونیدازول

مترونیدازول با نام دیگر فلاژیل و متروماکس یک داروی آنتی بیوتیک است که در موارد درمان عفونت های باکتریایی معده، روده، عفونت واژن و دندان مصرف می شود.

مترونیدازول (metronidazole) با نام های دیگر فلاژیل و متروماکس دارویی برای عفونت های باکتریایی و انگلی است و برای درمان عفونت های دستگاه گوارش و عفونت های واژن مورد استفاده قرار می گیرد.

در کل از مترونیدازول به عنوان یک داروی ترکیبی استفاده می شود و می بایست با داروی دیگری تجویز شود. داروهای ضد میکروبی نیترویمیدازول عفونت های ناشی از باکتری ها و ارگانیسم های تک یاخته را درمان می کند.این نوع باکتری های در لثه، دستگاه گوارشی مانند معده و روده می تواند ایجاد عفونت کند.

قرص مترونیدازول 250 زمانی توسط پزشک برای بیمار تجویز می شود که دچار عفونت های ناشی از باکتری یا انگل شده باشد. البته مترونیدازول برای درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری معده نیز تجویز می شود و به صورت یک داروی ترکیبی با آموکسی سیلین و یک داروی مهار کننده اسید معده استفاده می شود.مترونیدازول برای عفونت های واژن مانند واژینوز باکتریال تجویز می شود.

مترونیدازول برای عفونت دندان نیز تجویز می شود، البته تجویز برای همه بیماران مناسب نمی باشد.مقدار مصرف مترونیدازول برای عفونت دندان 500 میلی گرم هر 8 ساعت می باشد.

آمپول مترونیدازول 500 بیشتر مصرف بیمارستانی دارد و برای درمان عفونت در زمان عمل جراحی روده مورد استفاده قرار می گیرد.آمپول مترونیدازول به صورت تزریق داخل وریدی انجام می شود.

شیاف مترونیدازول: شیاف مترونیدازول برای برخی از عفونت های التهاب لگنی تجویز می شود و از این دارو از یک دوز واحد استفاده می شود.

ژل مترونیدازول واژینال: مترونیدازول واژینال برای درمان عفونت های باکتریایی واژن استفاده می شود و عفونت های قارچی واژن را درمان نمی کند.

 1. مترونیدازول چیست
 2.  موارد مصرف
 3. نحوه مصرف
 4. مقدار مصرف
 5. هشدارهای مصرف
 6. تداخلات دارویی
 7. عوارض جانبی
 8. مصرف در بارداری
 9. مصرف در شیردهی
 10. اشکال دارویی

مترونیدازول چیست

مترونیدازول یک داروی آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونت دندان، عفونت معده و روده، عفونت واژن تجویز می شود و با نام فلاژیل و متروماکس نیز در دسترس است. مترونیدازول در اشکال قرص، شربت و آمپول می باشد.

مترونیدازول از داروهای ضد تک یاخته است و داروی انتخابی برای درمان آمیبیاز خارج روده ای است.اگر از مترونیدازول برای انگل های روده ای تجویز شده باشد، به دلیل عدم اطمینان به حذف عفونت، این دارو را به همراه یک آمیب کش روده ای تجویز می شود.یکی از فواید مترونیدازول این است که بیمارانی که به پنی سیلین ها حساسیت دارند می توانند از این دارو استفاده کنند

مترونیدازول دارویی برای عفونت های باکتریایی و انگلی است و برای درمان عفونت های دستگاه گوارش و عفونت های واژن مورد استفاده قرار می گیرد. در کل از مترونیدازول به عنوان یک داروی ترکیبی استفاده می شود و می بایست با داروی دیگری تجویز شود.

موارد مصرف مترونیدازول

مترونیدازول یک داروی آنتی بیوتیک می باشد که جهت درمان عفونت دندان، آبسه آمیبی کبد، عفونت واژن،آبسه مغزی عفونت های گوارشی، هلیکوباتر پیلوری تجویز می شود.

مترونیدازول یک داروی ترکیبی با آموکسی سیلین برای درمان عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیولی تجویز می شود. این دارو مناسب برای افرادی که به پنی سیلین ها حساسیت دارند نیز مناسب است.

در صورتی که عفونت های تناسلی زنان ناشی از باکتری باشد از مترونیدازول برای درمان آن استفاده می کنند، این دارو نمی تواند عفونت های دیگری در واژن را درمان کنند.

نحوه مصرف مترونیدازول

مترونیدازول برای مدت ده روز متوالی تجویز می شود و در برخی از موارد بنا به تشخیص پزشک مترونیدازول چند هفته تکرار می شود.مترونیدازول را باید کامل تجویز کنید، حتی اگر علائم بیماری از بین رفته باشد، ممکن است عفونت به طور کامل پاک نشده باشد.

قرص های پیوسته رهش مترونیدازول می بایست با معده خالی مصرف شود و بهترین زمان مصرف قرصمترونیدازول 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف می باشد.

اگر در زمان مصرف مترونیدازول دچار ناراحتی معده می شوید میان وعده غذا میل کنید و با نوشیدن مقدار زیادی آب با هر دوز بدن خود را هیدراته کنید.

مترونیدازول می تواند بر روی قرص های ضد بارداری تاثیر بگذارد و اثر داروی ضد بارداری را کاهش دهد.در زمان مصرف مترونیدازول از روشهای غیر هورمونی استفاده کنید.

مقدار مصرف مترونیدازول

با توجه به نوع و شدت عفونت از دوز های مختلف مترونیدازول هر 8 ساعت یک بار استفاده می شود. دوز معمول 250 تا 500 میلی گرم سه بار در روز به صورت خوراکی یا وریدی می باشد. دوز های مترونیدازول معمول برای سنین 18 تا 64 سال می باشد.

عفونت های باکتریایی

مقدار مصرف مترونیدازول برای عفونت های باکتریایی 500 میلی گرم 4 بار در روز به مدت 7 الی 10 روز می باشد که در برخی از درمان ها نیاز به مصرف طولانی مدت دارد.

عفونت های آمیبی

مقدار مصرف برای عفونت های آمیبی مقدار 500 تا 750 میلی گرم سه بار در روز به مدت 5 تا 10 روز تجویز می شود.البته این دوز معمول می باشد و پزشک بهترین دوز ها را می تواند تجویز کند.

واژینوز باکتریال

مقدار مصرف برای بیماری واژینوز باکتریال که از عفونت های زنان می باشد به مقدار 750 میلی گرم در روز به مدت 7 روز می باشد.واژینوز باکتریال یکی از بیماری های رایج در زنان میباشد. این درمان ممکن است از شیاف مترونیدازول واژینال جهت درمان استفاده شود.

هشدارهای مصرف مترونیدازول

مترونیدازول با الکل تداخل دارد و در زمان مصرف مترونیدازول نباید از الکل یا داروهای حاوی الکل استفاده کنید زیرا باعث ایجاد سندرم شبه دی سولفیرام می گردد.

مترونیدازول را نباید همزمان با داروی مبندازول مصرف کنید، زیرا مصرف مبندازول در دوزهای بالا به همراه مترونیدازول باعث سندرم استیون جانسون می شود.

اگر به بیماری کبد یا کلیه مبتدا هستید یا سابقه کبدی یا کلیوی دارید نباید از مترونیدازول استفاده کنید.البته افرادی که مبتلا به بیماری های معده یا روده، کمبود گلبول قرمز، عفونت قارچی هستند نیز باید قبل از تجویز مترونیدازول با پزشک خود مشورت کنند.

مترونیدازول واژینال در درمان عفونت های واژن مورد مصرف قرار دارد و ترکیب مترونیدازول و آموکسی سیلین در درمان برخی عفونت ها استفاده می شود.

تداخلات دارویی مترونیدازول

مترونیدازول با برخی از داروها و گیاهان دارویی تداخل ایجاد می کند و باید قبل از تجویز مترونیدازول قرص هایی که مصرف می کنید را به پزشک بگویید.

مترونیدازول می تواند با داروهای سایمتیدین، فنوباربیتال، داروهای ضد انعقاد، فلورویوراسیل، لینیتیوم و فنی توئین ها تداخل دارند و نباید در زمان مصرف مترونیدازول از این داروها استفاده کنید.

 • سایمتیدین: سایمتیدین نباید با مترونیدازول مصرف شود زیرا ممکن است باعث افزایش سطح مترونیدازول در بدن و افزایش عوارض جانبی شود.
 • فنیتوئین: فنیتوئین را نباید با مترونیدازول مصرف کرد زیرا باعث کاهش سطح مترونیدازول در بدن می شود و به همین خاطر عفونت شما درمان نمی شود.
 • وارفارین: وارفارین یا سایر داروهای رقیق کننده خود را نباید با مترونیدازول مصرف کرد زیرا امکان ایجاد عوارض مانند خونریزی شود.

مترونیدازول با بعضی از تست های آزمایشگاهی تداخل دارد و می تواند باعث نتایج غلط شوند.قبل از آزمایش با پزشک خود درباره مصرف مترونیدازول مشورت کنید.

عوارض جانبی مترونیدازول

مترونیدازول در برخی از بیماران عوارضی را ایجاد می کند که طی چند ساعت تا چند روز از بین برود و اگر علائم از بین نرفت و شدیدتر شد با پزشک تماس بگیرید.

عوارض های اسهال، ادرار دردناک، مشکل در خواب، افسردگی، سردرد، سرگیجه، زخم در دهان از عوارض های جدی مترونیدازول می باشد که در صورت مشاهده هر کدام از این علائم باید با پزشک تماس بگیرید.

عوارض جانبی مترونیدازول عبارت است از:

 • سردرد، ، افسردگی، بی قراری، خواب آلودگی
 • خارش، برافروختگی، کهیر
 • کرامپ های شکمی، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی
 • تیرگی و سوزش رنگ ادرار
 • لکوپنی گذرا، نوتروپنی
 • طعم فلزی، تب، ژنیکوماستی، احتقان بینی

مصرف مترونیدازول در بارداری

مصرف مترونیدازول در سه ماهه اول بارداری باعث سقط جنین می شود و در گروه بارداری B قرار گرفته است.اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف مترونیدازول در شیردهی

مترونیدازول به سرعت در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است به کودک شیرده آسیب برساند.قبل از تجویز مترونیدازول با پزشک خود مشورت کنید شاید احتیاج باشد که شیردهی با کودک را تا مدت درمان قطع کنید.

اشکال دارویی مترونیدازول

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.