مجله شفا

متوکلوپرامید

متوکلوپرامید

متوکلوپرامید از داروهای دستگاه گوارشی می باشد که با انقباض عضلات دستگاه گوارش برای درمان تهوع، استفراغ و همچنین بازگشت اسید معده به مری تجویز می شود.

متوکلوپرامید (METOCLOPRAMIDE) داروی انقباض عضلات در دستگاه گوارش است و در اشکال قرص، آمپول و قطره کودکان در دسترس می باشد. این دارو  برای پیشگیری و درمان استفراغ، تهوع، بازگشت اسید معده به مری و همچنین سردرد های میگرنی تجویز می شود.

متوکلوپرامید در بارداری در سه ماهه اول منع مصرف دارد زیرا در گروه B بارداری قرار گرفته است.متوکلوپرامید در شیردهی نباید مصرف شود زیرا این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است برای نوزاد شیرده عوارض داشته باشد و حتما باید با تشخیص پزشک این دارو را مصرف کرد.

قطره متوکلوپرامید نوزاد برای رفلاکس معده نوزادان تجویز می شود.زمان مصرف متوکلوپرامید در بهترین حالت نیم ساعت قبل از غذا و یا اگر برای سوزش معده مصرف می شود، همراه وعده غذایی است.

 1. متوکلوپرامید چیست؟
 2. اشکال دارویی
 3. موارد مصرف
 4. هشدار مصرف
 5. نکات قبل از مصرف
 6. نحوه مصرف
 7. مقدار مصرف
 8. عوارض جانبی
 9. تداخلات دارویی

متوکلوپرامید چیست؟

متوکلوپرامید دارویی است که انقباضات عضلات در دستگاه گوارش را بیشتر می کند و سرعت معده را افزایش می دهد.متوکلوپرامید در اشکال دارویی قرص، آمپول و قطره برای کودکان، برای پیشگیری و درمان تهوع و استفراغ، برگشت اسید معده به مری، سردردهای میگرنی و فلج معده دیابتیک مصرف می شود.

متوکلوپرامید با انقباض دستگاه گوارش باعث پیشگیری و درمان تهوع و استفراغ می شود. متوکلوپرامید به سرعت جذب می شود و از طریق کلیه دفع می شود.کسانی که مشکلات کلیه دارند می بایست در مصرف این دارو دقت زیادی کنند.

قرص متوکلوپرامید 10 میلی گرم به مدت 4 تا 12 هفته برای درمان سوزش سر دل ناشی از ریفلاکس معده دستگاه گوارش استفاده میشود.

متوکلوپرامید باعث افزایش انقباضات در دستگاه گوارش میشود و برای پیشگیری و درمان تهوع و استفراغ استفاده میشود.این دارو جذب سریع دارد و از طریق کلیه و صفرا دفع میشود و نیمه عمر نهایی آن 4 تا 6 ساعت میباشد.

این دارو در گروه B بارداری قرار دارد و نام تجاری آن پلازیل میباشد. همچنین در دسته ضد تهوع و آنتاگونیست گیرنده دوپامین قرار دارد.

اشکال دارویی متوکلوپرامید

 • قرص متوکلوپرامید 10 میلی گرم
 • آمپول متوکلوپرامید 10 میلی گرم / 2 میلی لیتر
 • کپسول متوکلوپرامید 10 میلی گرم
 • قطره متوکلوپرامید برای کودکان

موارد مصرف متوکلوپرامید

متوکلوپرامید می تواند با انقباض دستگاه گوارش  برای درمان بعضی از مشکلات گوارشی تجویز شود. از متوکلوپرامید برای درمان استفراغ ، تهوع ، ریفلاکس معده استفاده می شود. همچنین از این دارو برای درمان سکسکه مقاوم همراه باکلرپرومازین ، القای شیردهی ، میگرن ، گاستروپارزی دیابتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

متوکلوپرامید را می توان به عنوان یک درمان برای استفراغ ناشی از شیمی درمانی ، جلوگیری از استفراغ های بعد از عمل، تسهیل انتوباسیون ، روده کوچک ، کمک به تخلیه معده در پرتودرمانی استفاده کرد.

هشدار مصرف متوکلوپرامید

مصرف این دارو ممکن است باعث افسردگی شود. این تاثیر حتی اگر سابقه افسردگی نداشته باشید رخ دهد. علائم شما ممکن است خفیف یا شدید باشد و ممکن است شامل افکار خودکشی شود. اگر این علائم را دارید سریعا با پزشک تماس بگیرید.

مبتلایان به تشنج :اگر سابقه تشنج دارید ، نباید از این دارو استفاده کنید. ممکن است باعث تشنج بیشتر شود.برای مبتلایان به اختلالات حرکتی ناشی از دارو: در صورت مصرف داروهایی برای اختلالات حرکتی ناشی از دارو ، نباید از این دارو استفاده کنید. ممکن است شدت اختلالات حرکتی را افزایش دهد.

مبتلایان به پارکینسون:این دارو ممکن است علائم بیماری پارکینسون را وخیم تر کند.

مبتلایان به فشار خون بالا (فشار خون بالا): این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. از پزشک خود بپرسید که آیا این دارو برای شما بی خطر است یا خیر.

مبتلایان به آسیب کبدی یا نارسایی احتقانی قلب: این دارو ممکن است آسیب کبدی یا نارسایی قلبی را بدتر کند. باعث افزایش مایعات در بدن می شود. اگر این اتفاق رخ داد ، با پزشک خود تماس بگیرید و مصرف این دارو را قطع کنید.

مبتلایان به مشکلات کلیوی: شاید نتوانید این دارو را از بدن خود به خوبی پاک کنید. این ممکن است سطح این دارو را در بدن شما افزایش دهد. این می تواند عوارض جانبی بیشتری ایجاد کند. پزشک ممکن است شما را با دوز کمتری شروع کند.

مبتلایان به سرطان پستان: این دارو باعث افزایش سطح پرولاکتین در بدن شما می شود. پرولاکتین هورمونی است که ممکن است مسئول تومورهای سرطانی پستان باشد. قبل از شروع این دارو در صورت سابقه سرطان سینه به پزشک خود بگویید.

نکات قبل از مصرف متوکلوپرامید

در صورتی که به متوکلوپرامید حساسیت دارید نباید از ان استفاده کنید.اگر مشکلات معده یا روده مانند انسداد ، خونریزی یا سوراخ و پارگی در معده دارید نباید از این دارو استفاده کنید. اگر تومور غده فوق کلیوی دارید نباید از این دارو استفاده کنید. همچنین اگر بعد از استفاده از متوکلوپرامید یا داروهای مشابه دچار مشکل حرکات عضلانی شده اید متوکلوپرامید را نباید مصرف کنید.

اگر به بیماری کبد یا کلیه ، مشکلات مربوط به حرکات عضلانی ، اختلال در ریتم قلب ، فشار خون بالا ، تشنج ، سرطان پستان ، بیماری پارکینسون ، دیابت دچار هستید قبل از تجویز حتما این بیماری ها را به پزشک خود بگویید.

نحوه مصرف متوکلوپرامید

 • از متوکلوپرامید برای درمان 4 تا 12 هفته ای مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این دارو را باید نیم ساعت قبل از غذا مصرف کردیا فقط با وعده های غذایی برای عدم سوزش معده مصرف شود.
 • هرگز بطور همزمان از دو شکل مختلف متوکلوپرامید استفاده نکنید.

مقدار مصرف متوکلوپرامید

دوز متوکلوپرامید را می بایست پزشک بر طبق وضعیت و شرایط بیمار و همچنین سن بیمار تجویز  شود.فرم معمول مصرف این دارو به شرح زیر می باشد.

مقدار مصرف متوکلوپرامید برای تهوع و استفراغ در بزرگسالان بعد از جراحی 10 تا 20 میلی گرم عضلانی در انتهای جراحی میباشد.

دوز معمول برای بیماری رفلاکس در بزرگسالان 10 تا 15 میلی گرم تا 4 بار در روز نیم ساعت قبل غذا و قبل از خواب میباشد.

دوز مصرف قرص متوکلوپرامید در فلج معده 10 میلی گرم 4 بار در روز نیم ساعت قبل از غذا و قبل از خواب برای 2 تا 4 هفته است و دوز تزریقی 10 میلی گرم 4 بار در روز آهسته وریدی طرف یک تا 2 دقیقه و یا عضلانی تا 10 روز

این دارو با دوز معمول برای بزرگسالان برای بیماری میگرن 10 تا 20 میلی گرم وریدی میباشد.

عوارض جانبی متوکلوپرامید

در صورت داشتن هر یک از این علائم جدی زیر که ممکن است در 2 روز اول درمان رخ دهد، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

 • لرزید در بازوها یا پاها
 • حرکات کنترل نشده عضلانی مانند لب زدن ، پلک زدن
 • سردرگمی ، افسردگی
 • حرکات عضلانی آهسته یا تند.
 • تشنج
 • مشکل در خواب

عوارض شایع متوکلوپرامید

 • احساس بی قراری ، احساس خواب آلودگی یا خستگی
 • کمبود انرژی
 • حالت استفراغ یا تهوع
 • سردرد و مشکلات خواب

تداخلات دارویی متوکلوپرامید

متوکلوپرامید ممکن است در زمان مصرف با داروها، ویتامین ها و مکمل ها در تداخل باشد.این داروها که در ادامه مشخص شده است ،لیست کاملی از داروهای در تداخل با متوکلوپرامید نمی باشد.برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما ایمن است قبل از تجویز توسط پزشک، داروهایی را که مصرف می کنید به پزشک بگویید.

استفاده از متوکلوپرامید با داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی میشود میتواند اثرات را بدتر کند. در ادامه لیستی از داروهایی که با متوکلوپرامید تداخل دارند میباشد.داروهایی که ممکن است با متوکلوپرامید در تداخل باشند عبارتند:

انسولین , لوودوپا,آتروپین , بنزودیازپین , داروهای مثانه ,آیوپامیدول , الانزاپین , بوپروپیون , پرومتازین , تیوتیکسن , بروموکرپتین , پیموزاید , تاکرولیموس , ریواستیگمین , کابرگولین , کلوزاپین , تریمپرازین , سافینامید , آیوهگزول (امنی پک) , آسناپین , دس ونلافاکسین , میلناسیپران , مولیندون , آموکساپین , پروپوکسیفن.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.