مجله شفا

باز کننده سریع قاعدگی با روش های طبیعی

باز کننده سریع قاعدگی با روش های طبیعی
برای زود پریود شدن چه کار کنیم؟ روش های طبیعی و گیاهان دارویی موثری هستند که می توانند به باز کردن سریع قاعدگی، تنظیم قاعدگی و زود پریود شدن کمک کنند.

دلایل زیادی وجود دارد که یک زن بخواهد پریود زودرس داشته باشد. تعطیلات، مسافرت چرخه نامنظم یا اینکه برنامه ریزی برای بارداری از جمله مورادی است که خانم ها به دنبال راهی برای باز کردن سریع قاعدگی می باشند.البته در برخی از موارد ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که پریود به تاخیر بیفتد و باعث شود احساس استرس یا نگرانی در آنها ایجاد شود.

داروی گیاهی برای پریود شدن سریع و همچنین روش های طبیعی دیگری هستند که می توانند باز کننده سریع قاعدگی باشند که می توان از آنها کمک گرفت.

دلایلی که باعث تاخیر در پریود می شود

یک دوره قاعدگی به طور معمول 21 تا 35 روز است و عدم وجود قاعدگی را آمنوره می نامند و زنانی که سه بار یا بیشتر به طور متوالی پریود نشوند دچار آمنوره هستند.

چندین دلیل احتمالی برای تاخیر در قاعدگی یا از دست رفتن دوره قاعدگی وجود دارد که شامل:

  • فشار خون
  • کاهش یا افزایش وزن بدن
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک
  • استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری
  • بیماری های مزمن مانند دیابت یا سلیاک
  • مشکلات تیروئید
  • یائسگی
  • بارداری

روش های طبیعی باز کننده سریع قاعدگی

روش های زیادی برای باز کردن سریع قاعدگی و زود پریود شدن وجود دارد، برخی از روش ها طبیعی می باشند و می توانند به القای قاعدگی کمک زیادی کنند.

ویتامین سی

طبق باور های برخی افراد ویتامین سی می تواند قاعدگی را سریعتر کند که البته هیچ مدرک علمی قابل اتکایی برای این مورد وجود ندارد و بیشتر بر اساس گفته های برخی از زنان که از ویتامین سی برای القای قاعدگی استفاده کردن می باشد.

ویتامین C می تواند سطح استروژن را افزایش و سطح پروژسترون را کاهش دهد که این کار باعث انقباض رحم و از بین رفت لایه داخلی رحم می شود که باعث شروع دوره قاعدگی می شود.

استفاده از منابع طبیعی مانند پرتقال، لیمو، توت، کلم بروکلی، اسفناج، فلفل قرمز، فلفل سبز که سرشار از ویتامین سی هستند ممکن است به القای قاعدگی کمک کند. همچنین می توانید از برخی مکمل های ویتامین سی مانند قرص جوشان ویتامین سی استفاده کنید. مصرف مکمل های ویتامین سی بهتر است با پزشک یا داروساز مشورت شود تا مقدار مصرف آن مشخص شود، زیرا مصرف بیش از حد مجاز می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

میوه آناناس

میوه آناناس دارای یک ماده ای به نام بروملین است که می تواند بر روی استروژن و سایر هورمون ها تاثیر بگذارد و همچنین به کاهش التهاب کمک زیادی کند. این میوه بسیار خوشمزه به دلیل کاهش دهنده التهاب می تواند به قاعدگی های نامنظم که مرتبط با التهاب هستند کمک زیادی کند.

این نکته را یاداور شویم که هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد مکمل های آناناس یا بروملین باعث ایجاد دوره قاعدگی می شوند.

زنجبیل

زنجبیل یک گیاه درمانی است که از قدیم و در طب سنتی جهت باز شدن قاعدگی و القای پریود مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از زنجبیل در طب سنتی با توجه به این که زنجبیل باعث انقباضات رحمی می شود استفاده می شود.

مصرف زنجبیل به صورت خام کمی سخت است و بهتر است برای بهرمندی از خواص زنجبیل آن را به صورت دمنوش زنجبیل مصرف کنید.

برای تهیه چای زنجبیل برای باز شدن قاعدگی می توانید یک تکه تازه زنجبیل را پوست گرفته و به قطعات کوچک تقسیم کنید و آن را در قوری بریزید . سپس مقداری آب به آن اضافه کرده و به مدت پنج تا هفت دقیقه بگذارید تا بجوشد. سپس چای را از صافی رد کرده و میل کنید. برای مزه دار کردن این دمنوش می توانید از عسل کمک بگیرید.

دارچین

دارچین می تواند به تنظیم قاعدگی و پریودی شما کمک زیادی کند. بر اساس مطالعه در سال 2014، نشان داده شده است که دارچین می تواند به طور قابل توجهی به تنظیم دوره های قاعدگی و کاهش خونریزی و درد قاعدگی کمک زیادی کند.

داروی گیاهی برای پریود شدن سریع

داروهای گیاهی مانند مانند بابونه، جعفری، دارچین، رزماری، مریم گلی، کرفس، شنبلیله، کاسنی و پونه کوهی می توانند به پریود شدن سریع کمک کنند و باعث تنظیم چرخه قاعدگی شوند.

البته توصیه می شود قبل از استفاده از داروهای گیاهی برای درمان تاخیر در قاعدگی با پزشک و متخصص زنان مشورت کنید. شاید دلیل تاخیر در قاعدگی مرتبط با بیماری های دیگری باشد که مصرف داروی گیاهی باعث بدتر شدن بیماری شود.

دمنوش جعفری

جعفری گیاهی است سرشار از ویتامین سی و همچنین آپیل که می تواند به تحریک انقباضات رحمی کمک زیادی کند. البته آپیل در مقادیر خاصی بسیار سمی است و به خصوص برای زنان باردار خطرناک است. اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی به نوزاد قرار داید نباید از دمنوش جعفری استفاده کنید.

برای تهیه دمنوش جعفری ، یک فنجان آب جوش را روی چند قاشق غذاخوری جعفری تازه بریزید و حدود 10 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. سپس آن را میل کنید.

زردچوبه

زردچوبه یکی دیگر از داروهای گیاهی است که در طب سنتی از آن برای درمان تاخیر قاعدگی استفاده می شود و باعث تاثیر در میزان استروژن و پروژسترون می شود.مصرف آن در مواد غذایی به عنوان ادویه یا استفاده از آن به شکل شیر زردچوبه و یا دمنوش زردچوبه می تواند از روش هایی برای بهره گیری از خواص زردچوبه برای باز کردن قاعدگی باشد.

زیره

زیره به علت داشتن مقادیر زیادی هورمون، استفاده از آن می تواند در باز کردن جریان خون قاعدگی و تنظیم عادت ماهانه بسیار موثر باشد. همچنین در دوران بارداری نیز می تواند باعث کاهش خونریزی های شدید شود.

شنبلیله

شنبلیله دارای ماده شیمیایی است که مشابه هورمون های زنان می باشد و می تواند یک گیاه بسیار موثر برای باز کردن قاعدگی و تنظیم قاعدگی می باشد و همچنین باعث از بین بردن لکه بینی و دردهای قاعدگی نیز می شود.

دارچین

دارچین می تواند به تنظیم سطح اسنولین در بدن کمک کند که ممکن است بر روی سایر هورمون ها و چرخه قاعدگی نیز تاثیر بگذارد. اغلب کسانی که سطح انسولین آنها بالا است دچار قاعدگی نامنظم می شوند که دارچین می تواند باعث تنظیم قاعدگی در آنها شود.

دمنوش دارچین می تواند در زنانی که دوره قاعدگی دردناک را تجربه می کند باعث کاهش درد در آنها شود. دارچین را می توانید به شکل دمنوش، ادویه در غذا و دسر ها استفاده کنید.

برنجاسف

برنجاسف یا موگورت یک گیاه برای درمان بیماری های مختلف از نفخ شکم تا ناباروری استفاده می شود و همچنین برای درمان گرفتگی قاعدگی و تنظیم چرخه قاعدگی مفید است. از این گیاه به صورت دمنوش می توان استفاده کرد، اما قبل از استفاده از این گیاه دارویی با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید برای شما بی خطر است.

این گیاه در یونان به نام الهه حامی زنان و حافظ سلامتی زنان شناخته شده است و می تواند در درمان ناراحتی های قاعدگی و تنظیم قاعدگی موثر باشد. همچنین این گیاه یک داروی گیاهی ضد نفخ است و همچنین باعث افزایش گردش خون می شود.

درمان خانگی برای باز شدن قاعدگی

در برخی موارد علت تاخیر در قاعدگی و پریود نشدن استرس و اضطراب ،ورزش کردن زیاد یا برخی از این موارد می باشد که می توان با برخی از درمان های خانگی آن را درمان کرد.

استرس می تواند یکی از عامل های زیاد تاخیر در قاعدگی باشد. وقتی احساس استرس می کنید ممکن است هورون هایی مانند کورتیزول یا آدرنالین تولید شود که می توانند از تولید هورمون های استروژن و پروژسترون که برای حفظ قاعدگی است جلوگیری کنند.

روش های زیادی برای استرس و ارتقا آرامش وجود دارند و می توانید با ورزش کردن، سرگرم کردن خود، یوگا، گذراندن وقت با دوستان و خانواده و کاهش حجم کاری با این آرامش دست پیدا کنید. همچنین برای کمک به بهبود آرامش می توانید از مشاور ها و پزشکان نیز کمک بگیرید.

کمپرس گرم یا حمام آب گرم

حمام گرم می تواند به شل شدن عضلات و از بین رفتن استرس کمک زیادی کند و ممکن است که به شما در درمان تاخیر در قاعدگی به علت استرس کمک زیادی کند. برای تاثیر بیشتر از حمام آب گرم، استفاده از روغن های آرامبخش نیز در حمام می تواند تاثیر بیشتری داشته باشد.

استفاده از کمپرس گرم مانند کیسه آب گرم بر روی شکم نیز می تواند به قاعدگی کمک کند، زیرا گرما فقط آرامبخش نیست، بلکه می تواند باعث افزایش جریان خون نیز شود و باعث تنظیم سیکل قاعدگی شود.

وزن متناسب

تغییر وزن می تواند روی قاعدگی تاثیر زیادی بگذارد، اگر اضافه وزن دارید بهتر است به دنبال راهی برای کاهش وزن و رسیدن به وزن متناسب باشید. چاقی و افزایش وزن می تواند باعث تاخیر در قاعدگی شود، البته ناگفته نماند کاهش وزن شدید و کمبود وزن نیز می تواند در چرخه قاعدگی تاثیر بگذارد به همین دلیل بهترین راه حفظ وزن سالم است.

زنانی که اضافه وزن دارند بیشتر دچار قاعدگی نامنظم می شوند و خونریزی و درد شدیدتری نسب به زنان که وزن خوبی دارند تجربه می کنند.

اگر شک دارید که وزن شما روی قاعدگی تاثیر گذار بوده است بهتر است با پزشک زنان مشورت کنید آنا می توانند به شما در تنظیم قاعدگی کمک زیادی کند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.