شفا مگ

آشنایی با بیماری کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید چیست
کم کاری تیروئید یا تیروئید کم کار بیماری غده تیروئید است که به میزان کافی هورمون ترشح نمی کند و علائم اضافه وزن و خستگی را به همراه دارد و خطرناک نیست.

کم کاری تیروئید (Hypothyroidism) یکی از بیماری های غده تیروئید است که در این بیماری غده تیروئید به اندازه کافی هورمون ترشح نمی کند و باعث ایجاد علائم خستگی، اضافه وزن و افسردگی می شود.

کم کاری تیروئید در زنان شایعتر است و می تواند باعث چاقی، درد مفاصل، ناباروری و سایر بیماری های قلبی شود.علت های مختلفی برای کم کاری تیروئید وجود دارد که می تواند به مصرف برخی داروها، حمله سیستم ایمنی به تیروئید اشاره کرد.

آیا کم کاری تیروئید خطرناک است: کم کاری تیروئید خطرناک و نگران کننده نمی باشد و با استفاده از قرص می توان جایگزین هورمون های ترشح نشده را کرد.البته از کم کاری تیروئید نمی توان پیشگیری کرد.

علائم کم کاری تیروئید در زنان: علائم شایع در زنان درد و ضعف عضلات، گرفتگی، پوست خشک، مو و ناخن شکننده، کاهش میل جنسی، گزگز انگشت دست، قاعدگی نامنظم یا شدید، خونریزی قاعدگی شدید می باشد.

 1. کم کاری تیروئید چیست
 2. علائم کم کاری تیروئید
 3. علت کم کاری تیروئید
 4. درمان کم کاری تیروئید
 5. رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید
 6. کم کاری تیروئید در بارداری
 7. کاهش وزن در کم کاری تیروئید
 8. کم کاری تیروئید و افسردگی

کم کاری تیروئید چیست

کم کاری تیروئید یک بیماری مرتبط با غده تیروئید است که در این بیماری غده تیروئید نمی تواند به اندازه کافی هورمون ترشح کند و غده تیروئید به اصطلاح کم کار می شود.

غده تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل است که در قسمت جلوی گردن قرار دارد که به کمک این غده هورمونی ترشح می شود که برای کمک به تنظیم و ازادسازی انرژی بدن کار می کند.

غده تیروئید وظیفه تامین انرژی برای تمام عضو های بدن بر عهده دارد. همچنین ضربان قلب و نحوه عملکرد دستگاه گوارش را کنترل می کند.درمان کم کاری تیروئید بی خطر و موثر است.این درمان برای تکمیل سطح هورمونی که از تیروئید ترشح می شود استفاده می شود.

علائم کم کاری تیروئید

علائم کم کاری تیروئید با برخی بیماری ها مشابه است و این مشکل بزرگی در تشخیص علائم این بیمار می باشد و معمولا به آهستگی نمایان می شود و ممکن است سال ها متوجه این بیماری نشوید.

علائم شایع کم کاری تیروئید خستگی، حساسیت به سرما ، اضافه وزن، یبوست ، افسردگی ، گرفتگی عضلات می باشد که در صورت مشاهده این علائم برای تشخیص دقیق می بایست به پزشک مراجعه کنید.

علائم کم کاری تیروئید در زنان می توان به موراد زیر اشاره کرد:

 • درد و ضعف عضلات
 • گرفتگی عضلات
 • پوست خشک، مو و ناخن شکننده
 • از دست دادن میل جنسی
 • گزگز انگشت دست
 • قاعدگی نامنظم و یا شدید

کم کاری تیروئید در افراد مسن ، باعث فراموشی ،در کودکان باعث عدم رشد و در نو جوانان باعث بلوغ زودرس می شود . اگر هر کدام از علائم ذکر شده را در خود یافتید حتماً به پزشک مراجعه کنید .

در صورت عدم درمان کم کاری تیروئید ممکن است علائم دیگری به سراغ بیمار می آید که شامل:

 • صدای کم تن و خشن
 • صورت پف کرده
 • کم و نازک شدن ابروها
 • ضربان قلب ضعیف
 • کم شدن شنوایی
 • کم خونی 

علت کم کاری تیروئید

علت کم کاری تیروئید دلایل مختلفی دارد، اما دلیل رایج این بیماری حمله سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید یا آسیب تیروئید می باشد و باعث می شود غده تیروئید هورمون تیروکسین را ترشح نکند.

در بیشتر موارد تیروئید کم کار زمانی به وجود می آید که سیستم ایمنی بدن که معمولاً با بیماری ها مبارزه میکند ، خود به غده تیروئید حمله کند. این امر باعث آسیب به تیروئید می شود و این غده دیگر قادر به ترشح هورمون تیروکسین نخواهد بود و به کم کاری تیروئید ختم می شود .

التهاب مزمن تیروئید معروف به هاشیموتو ، رایجترین عکس العمل سیستم ایمنی بدن است که باعث کم کاری تیروئید می گردد . دلیل به وجود آمدن هاشیموتو مشخص نیست اما یک بیماری ارثی محسوب می شود . و اگر بیمار دچار دیابت نوع اول و یا بیماری پیسی ( ویتیلیوگو ) باشد ، بیشتر در معرض کم کاری تیروئید قرار دارد .

یکی دیگر از عوامل به وجود آمدن تیروئید کم کار ، اثرات جانبی و پیچیدگی های درمان غده تیروئید در گذشته بیمار است . جراحی این غده و درمان رادیو اکتیوی ، نیز باعث کم کاری تیروئید می گردد .

کمبود ید در رژیم غذایی باعث کم کاری تیروئید می شود. تیروئید کم کار برای ترشح هورمون تیروکسین ،به ید احتیاج دارد .در برخی موارد نوزاد با کم کاری تیروئید به دنیا می آید، زیرا غده تیروئید در رحم رشد پیدا نکرده است. این نوع کم کاری تیروئید ، کم کاری تیروئید مادرزادی گفته می شود و معمولاً در معاینات پس از تولد ، تشخیص داده می شود .

مشکلات غده هیپوفیز هم ، باعث کم کاری تیروئید می شود.غده هیپوفیز در مرکز مغز قرار دارد که تیروئید را منظم می کند. اما اگر هیپوفیز آسیب ببیند ، ممکن است تیروئید هم کم کار شود.

عفونت ویروسی و یا داروهایی که برای درمان سایر بیماریها مصرف می شود ، نیز باعث کم کاری تیروئید می شود : 

 • لیتیوم : دارویی که برای درمان بیماریهای روحی از قبیل افسردگی و دوقطبی بودن تجویز می شود .
 • آمیودرون : دارویی که برای درمان ضربان نامنظم قلب تجویز می شود .
 • اینترفرون : دارویی که برای درمان سرطانهای خاص و هپاتیت نوع c تجویز می شود.

اگر نگران هستید که ،عوارض جانبی داروهای مصرفی شما ، ممکن است میزان هورمون تیروئید شما را تحت تاثیر قرار دهد ، حتماً با پزشک خود مشورت کنید .


مطلب مرتبط: غذاهای مفید برای تیروئید کم کار


درمان کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یک بیماری مادام العمر است.داروها و رژیم های غذایی می تواند علائم را کاهش دهد. داروی درمان کم کاری تیروئید می توان به  لووتیروکسین اشاره کرد که میتواند جایگزین هورمون T4 می باشد. پس جایگزین سطح هورمون علائم بیماری از بین می رود.

بعد از شروع درمان چند هفته طول می کشد که علائم تسکین یابند.البته برای نظارت بر پیشرفت به آزمایش خون نیاز دارد. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید در تمام طول زندگی خود می بایست این دارو را مصرف کنند.

رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید

افراد مبتلایان به کم کاری تیروئید رژیم های خاصی را باید انجام دهند. این رژیم های غذایی را زیر نظر پزشک انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

تیروئید برای عملکرد کامل به مقدار کافی نیاز به ید دارد. لازم نیست که یک مکمل ید مصرف کنید. رژیم غذایی متعادل از غلات سبوس دار ، لوبیا ، پروتئین های بدون چربی و میوه ها می تواند ید را فراهم کند.

فیبر هایی مانند سویا ممکن است در جذب هورمون اختلال ایجاد کند.مصرف بیش از حد فیبر در رژیم غذایی نیز ممکن است مانع از دریافت هورمون های مورد نیاز در بدن شوند. فیبر بسیار مهم است ،بنابراین نمی توانید فیبر را از رژیم غذایی خود حذف کنید . اما در طی چند ساعد از خوردن غذاهای پر فیبر از مصرف دارو خودداری کنید.

کم کاری تیروئید در بارداری

زنانی که کم کاری تیروئید دارند و می خواهند باردار شوند با یک سری از مشکلات روبرو هستند. کم کاری تیروئید کنترل نشده در دوران بارداری می تواند باعث کم خونی و سقط جنین شود.

کم کاری تیروئید می تواند روی تمام بدن تاثیر بگذارد. تیروئید مسئول بسیاری از کارکردهای روزانه بدن از جمله متابولیسم ، ضربان قلب و کنترل دما است.اگر بدن به اندازه هورمون تیروئید تولید نکند، تمام عملکردها کند می شوند.

اگر تیروئید و هورمون تیروئید در زنان کنترل نشود می تواند در دوران براداری باعث علائمی شامل:

 • کم خونی
 • سطق جنین
 • زایمان
 • وزن کم بچه
 • مشکلات رشد مغز
 • مشکل در هنگام تولد

زنان با مشکل تیروئید می توانند حاملگی سالمی داشته باشند.اگر دچار کم کاری تیروئید هستید و باردار می شوید. می بایست موارد زیر را برای مدت در نظر داشته باشید.

با پزشک خود در ارتباط باشید

مصرف داروهای خود را طبق تجویز پزشک ادامه دهید. انجام ازمایش های پی در پی انجام دهید تا پزشک بتواند با پیشرفت دوران بارداری در مورد داروهای تیروئید شما هر گونه تنظیم لازم را انجام دهد.

آزمایش های مکرر

زنان در حین بارداری نیز می توانند دچار کم کاری تیروئید شوند.برخی از پزشکان به طور مرتب سطح تیروئید ا در دوران بارداری بررسی می کنند تا سطح هورمون تیروئید منظم شوید.اگر سطح پایین تر از حد مجاز باشد ممکن است پزشک معالجاتی را پیشنهاد کند.

زنانی هستند که پیش از بارداری مشکل تیروئید ندارند. ممکن است بعد از زایمان به این اتفاق بیوفتد که به آن تیروئید پس از زایمان گفته می شود. در حدود 80 درصد از زنان این بیماری پس از یک سال برطرف می شود و دیگر نیازی به دارو ندارند.

در هنگام بارداری بدن شما به مواد مغذی ، ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری احتیاج دارد. خوردن یک رژیم غذایی متعادل و مصرف مولتی ویتامین ها در دوران بارداری می تواند به حفظ یک بارداری سالم کمک کند.

کاهش وزن در کم کاری تیروئید

غده تیروئید هورمونی تولید می کند که وظیفه عملکرد های بدن مانند انرژی ، کنترل دمای بدن ، عملکرد اندامها ، تنظیم سوخت و ساز بدن را بر عهده دارد. هنگامی که سطح هورمون تیروئید کم شود، افراد احتمال اضافه وزن بیشتری پیدا کند. این اضافه وزن به این دلیل است که سوخت و ساز بدن مناسب نیست، اما این افزایش وزن خیلی زیاد نیست.

البته پس از معالجه این بیماری وزن به حالت قبل باز می گردد.اگر درمان باعث کاهش وزن نشد، می توانید با تغییر رژیم غذایی و اضافه کردن ورزش به کاهش وزن خود کمک کنید. دلیل این است که به محض ترمیم سطح تیروئید ، توانایی شما در مدیریت وزن به حالت عادی باز می گردد.

کم کاری تیروئید و افسردگی

هنگامی که سطح تولید هورمون تیروئید کم شود ، باعث می شود عملکرد های طبیعی بدن کند شود و همچنین تاخیر در اندام های بدن ایجاد شود. این عوامل باعث می شود علائمی از جمله خستگی ، افزایش وزن ، حتی افسردگی شود.

برخی از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید فقط دچار مشکلات خلقی می شوند و می تواند تشخیص کم کاری تیروئید را دشوار کند. افسردگی و کم کاری تیروئید علائم مختلفی دارند که شامل تمرکز ، افزایش وزن ، خستگی ، حالت افسردگی ،کاهش میل جنسی و مشکلات در خواب می باشند.

افسردگی اغلب بر اساس علائم و تاریخچه پزشکی قابل تشخیص است. عملکرد تیروئید کم کار ، با معاینه فیزیکی و آزمایش خون تشخیص داده می شود. اگر افسردگی فقط به دلیل کم کاری تیروئید ایجاد شود ، باید افسردگی را درمان کرد. اگر اینگونه نباشد ، پزشک ممکن است داروها را برای هر دو بیماری تجویز کند.با این کار دوزهای شما را تنظیم می کنند تا اینکه افسردگی و کم کاری تیروئید تحت کنترل قرار گیرند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.