مجله شفا

اطلاعات دارویی لووتیروکسین

لووتیروکسین
لووتیروکسین داروی بیماری تیروئید است و برای درمان کم کاری تیروئید و جلوگیری یا درمان گواتر تجویز می شود و به فرم قرص 50، 75 و 100 میکروگرم در دسترس است.از داروی لووتیروکسین می توان برای درمان یا جلوگیری از گواتر نیز تجویز شود.لووتیروکسین در برخی از موارد به صورت درمان ترکیبی استفاده می شود که ممکن است با داروهای دیگر مصرف شود.ریزش مو ممکن است در چند ماه اول مصرف لووتیروکسین رخ دهد، که اثر معمولا موقتی میباشد تا زمانی که بدن با این دارو تنظیم شود.قطع ناگهانی لووتیروکسین باعث می شود هورمون تیروئید در بدن پایین بیاید.
 1. لووتیروکسین چیست
 2. هشدارهای مصرف
 3. نحوه مصرف
 4. مقدار مصرف
 5. عوارض جانبی
 6. تداخل دارویی
 7. مصرف در دوران بارداری
 8. مصرف در شیردهی

لووتیروکسین چیست

لووتیروکسین داروی درمان کم کاری تیروئید است و بیمارانی که دچار کم کاری تیروئید هستند از این دارو برای تعادل هورمون های تیروئیدی در بدن استفاده می کنند.همچنین از این دارو برای درمان گواتر یا جلوگیری از بزرگ شدن غده تیروئید تجویز می شود.

زمانی که غده تیروئید به درستی کار نکند و میزان هورمون های تیروئیدی دربدن شما کاهش می یابد. لووتیروکسین باعث تعادل هورمون های تیروئیدی می شود. علائم پایین بودن سطح هورمون تیروئید شامل خستگی ، درد عضلات ، یبوست، خشکی پوست ، افزایش وزن ، ضربان قلب آهسته است.

اثر لووتیروکسین از طریق کنترل دی ان ای و سنتز پروتئین ها انجام می شود و نیمه عمر آن 6 تا 7 روز می باشد و دفع آن از طریق روه می باشد.

هشدارهای مصرف لووتیروکسین

 • اگر شرایط پزشکی یا بیماری خاصی دارید قبل از تجویز لووتیروکسین با پزشک خود مشورت کنید.
 • در صورت بروز اختلال در غده آدرنال درمان نشده یا کنترل نشده ، اختلال تیروئید به نام تیروتوکسیکوز دارید نباید از این دارو استفاده کنید.
 • اگر علائم حمله های قلبی دارید قبل از مصرف و تجویز با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر یک اختلال غده آدرنال درمان نشده یا کنترل نشده دارید و یا اگر اختلال تیروئید به نام تیروتوکسیکوز یا علائم حمله قلبی دارید نباید از این دارو استفاده کنید.
 • اگر تا بحال بیماری گره تیروئید ، بیماری قلبی ، لخته شدن خون یا اختلال در لخته شدن خون ، دیابت ، بیماری کلیوی ،کم خونی ، پوکی استخوان یا تراکم معدنی استخوان و یا هر گونه حساسیت غذایی یا دارویی دارید قبل از تجویز این دارو به پزشک خود بگویید تا پزشک بتواند بهترین تجویز را برای شما انجام دهد.
 • لووتیروکسین را نباید به طور ناگهانی قطع کرد، زیرا هورمون تیروئید پایین می آید که ممکن است منجر به کمبود انرژی، خستگی، ضعف، یبوست و در برخی موارد منجر به اغما می شود.

نحوه مصرف لووتیروکسین

لووتیروکسین را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید. استفاده از آمپول لووتیروکسین زمانی انجام میشود که شخص نتواند این دارو را به صورت خوراکی مصرف کند و در هنگام مصرف لووتیروکسین از مصرف آرد سویا ، آب گریپ فروت ، غذاهای پر فیبر خودداری کنید.

 • لووتیروکسین را قبل از غذا و با معده خالی مصرف کنید
 • حداقل 30 تا 60 دقیقه قبل از صبحانه مصرف شود.
 • قرص لووتیروکسین را با یک لیوان پر اب مصرف کنید.
 • چند هفته طول می کشد تا بدن شما به لووتیروکسین پاسخ دهد.

مصرف مکمل های آهن و کلسیم یا آنتی اسید ها میتواند باعث کاهش میزان لووتیروکسین در بدن شما شود. در طی 4 ساعت از مصرف این مکمل ها یا آنتی اسیدها لووتیروکسین را مصرف نکنید.

مقدار مصرف لووتیروکسین

مقدار مصرف لووتیروکسین به سن بیمار ، شرایطی که تحت درمان قرار میگیرد ، وضعیت بیمار چقدر شدید است و سایر شرایط پزشکی شما بستگی دارد. البته تمام دوزها در اینجا گنجانده نشده است.

عوارض جانبی لووتیروکسین

عوارض جانبی شایع قرص لووتیروکسین شامل افزایش اشتها ، کاهش وزن ، حساسیت به گرما ، تعریق بیش از حد ، سردرد ، بیش فعالی ، عصبی بودن ، اضطراب ، مشکل خواب ، لرزیدن ، ضعف عضلانی ، تغییرات در دوران قاعدگی ، ریزش مو ، اسهال میباشد.

اگر این اثرات خفیف باشد ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدید تر شد یا از بین نرفت سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

ریزش مو ممکن است طی چند ماه اول درمان رخ دهد. این اثر معمولا موقتی است که بدن شما با این دارو تنظیم شود.اگر این اثر ماندگار یا بدتر شد سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو در بعضی موارد باعث عوارض جدی تری میشود که در صورت بروز این عوارض فورا با پزشک تماس بگیرید و علائم آنها میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • حملات قلبی که شامل درد قفسه سینه ، تنگی نفس
 • نارسایی قلبی که علائم آن تنگی نفس ، خستگی شدید ، تورم در پاها است
 • ضربان قلب سریع
 • ضربان قلب نامنظم.

قرص لووتیروکسین برای لاغری

برای لاغری یا مشکلات وزن نباید از لووتیروکسین استفاده شود.زیرا عوارض جانبی خطرناک یا مرگ ناشی از سوء استفاده از این دارو ممکن است بوجود آید ، به خصوص اگر در حال مصرف سایر داروهای کاهش وزن یا کاهش اشتها هستید.

لووتیروکسین برای مبتلایان به دیابت

در صورت ابتلا به دیابت به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف لووتیروکسین میتواند دیابت شما را بدتر کند.شاید لازم باشد پزشک در زمان مصرف این دارو سطح قند خون را از نزدیک کنترل کند و در صورت لزوم دوز داروهای دیابت را تنظیم کند.

ایا قرص لووتیروکسین پوکی استخوان می اورد

استفاده از لووتیروکسین برای مدت طولانی میتواند باعث کاهش تراکم مواد معدنی استخوان میشود و شما را در معرض خطر بیشتر شکستگی استخوان قرار میدهد.

لووتیروکسین برای مبتلایان به مشکلات قلبی

لووتیروکسین میتواند خطر ابتلا به مشکلات جدی قلبی مانند حمله قلبی ، ضربان قلب غیر طبیعی و نارسایی قلبی را افزایش دهد.در صورت بروز مشکلات قلبی یا سابقه مشکلات قلبی به پزشک خود بگویید.پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که لووتیروکسین را با دوز کمتری شروع کنید.

تداخل دارویی لووتیروکسین

قرص لووتیروکسین میتواند با سایر داروها و یا داروهای گیاهیی تداخل داشته باشد که میتواند مضر باشد یا باعث کاهش اثر دارو شود. برای جلوگیری از تداخلات دارویی تمام داروهایی که مصرف میکنید به پزشک خود بگویید.

 • داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین ، سرترالین که ممکن است هنگام مصرف این داروها عوارض جانبی را افزایش میدهد.
 • رقیق کننده خون مانند وارفارین. مصرف این داروها با لووتیروکسین ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهد.در صورت مصرف لووتیروکسین ، ممکن است پزشک نیاز به کاهش میزان رقیق کننده خون شما داشته باشد.
 • کتامین. مصرف این دارو با لووتیروکسین ممکن است خطر فشار خون بالا و ضربان سریع قلب را افزایش دهد.

مصرف بعضی از داروها با لووتیروکسین ممکن است اثر لووتیروکسین را کم کند و ممکن است به خوبی برای درمان وضعیت شما کار نکند.این امر به این دلیل است که ممکن است میزان لووتیروکسین در بدن شما کاهش یابد. نمونه ای از این داروها عبارتند از :

 • داروهای ریفامپین و ضد تشنج مانند کاربامازپین و فنوباربیتال
 • کربنات کلسیم یا سولفات آهنی. حداقل چهار ساعت قبل یا بعد از مصرف این داروها از لووتیروکسین استفاده کنید تا مطمئن شوید که لووتیروکسین به درستی کار میکند.
 • اورلیستات
 • آنتی اسید ها مانند آلومینیوم ام جی یا منیزیم هیدروکساید

مصرف لووتیروکسین در دوران بارداری

لووتیروکسین در گروه A بارداری قرار دارد.در صورتی که در زمان مصرف لووتیروکسین باردار شده اید ، قبل از هرگونه اقدامی ، به پزشک اطلاع دهید . مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید . سطح پایین هورمون لووتیروکسین و مشکلات تیروئید ، می تواند برای مادر و جنین بسیار خطرناک باشد . ممکن پزشک شما ، میزان مصرف دارو را تغییر دهد .

لووتیروکسین در دوران شیردهی

مقادیر کمی لووتیروکسین ممکن است به شیر مادر منتقل شود. اما این دارو معمولا در هنگام شیردهی بی خطر است.در صورت شیردهی به پزشک خود بگویید زیرا ممکن است نیاز به تغییر در دوز مصرف شما باشد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.