مجله شفا

اطلاعات دارویی مدروکسی پروژسترون

مدروکسی پروژسترون

قرص مدروکسی پروژسترون مشابه هورمون طبیعی پروژسترون می باشد و برای درمان تخمدان پلی کیستیک، اختلال قاعدگی، برخی سرطان ها و گر گرفتگی یائسگی استفاده می شود.

قرص مدروکسی پروژسترون (Medroxyprogesterone) یک داروی هورمونی می باشد که مشابه هورمون طبیعی پروژسترون در بدن زنان می باشد. مدروکسی پروژسترون برای درمان برخی از بیماری های قاعدگی زنان و درمان رشد غیر طبیعی رحم مورد استفاده قرار می گیرد.مدروکسی پروژسترون در گروه داروهای هورمون زنانه قرار دارد و به عنوان یک داروی پر کاربرد شناخته می شود.

زنانی که برای رفع اختلال قاعدگی مدروکسی پروژسترون استفاده می کنند بعد از 3 تا 7 روز از قطع دارو پریود خواهند شد.زنانی که از این دارو برای بارداری استفاده می کنند داروی مدروکسی پروژسترون می تواند یک قاعدگی مصنوعی ایجاد کند.در ادامه با اطلاعات دارویی قرص مدروکسی پروژسترون آشنا می شوید.مطالب زیر فقط جنبه آموزش دارد و بالا بردن معلومات دارویی افراد می باشد و به هیچ وجه جایگزین تجویز پزشک نمی باشد.

 1. مدروکسی پروژسترون چیست
 2. موارد مصرف
 3. نکات مهم مصرف
 4. نحوه مصرف
 5. عوارض جانبی
 6. تداخل دارویی

مدروکسی پروژسترون چیست

مدروکسی پروژسترون یک داروی هورمونی شبیه به هورمون پروژسترون می باشد که برای درمان برخی مشکلات قاعدگی، رشد غیر طبیعی رحم، سرطان پستان، سرطان رحم مورد استفاده قرار می گیرد.

مدروکسی پروژسترون همچنین در درمان سرطان پستان در دوران یائسگی ،هیپرپلازی اندومتر،سندروم پلی کیستیک تخمدان ، بعنوان جانشین درمانی هورمونی در زنان یائسه،ارزیابی میزان آندروژن و استروژن استفاده می شود.

مدروکسی پروژسترون به راحتی جذب و در کبد متابولزه می شود. اثرات دارو در درمان سرطان ها، ظرف ۱ تا ۲ ماه و اثرات دارو در درمان بیماری های دیگر ظرف ۱ تا ۲ هفته پس از شروع درمان با دارو، ظاهر شده و اثرات نوع خوراکی دارو مدت ۱ تا ۲ روز و اثرات نوع تزریقی آن مدت چند ماه پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن باقی می مانند

موارد مصرف مدروکسی پروژسترون

مدروکسی پروژسترون داروی هورمونی است که در موارد بیماری قاعدگی، برخی سرطان ها مانند سرطان پستان و سرطان رحم و درمان سندرم پلی کیستیک تخمدان استفاده می شود. از این دارو برای پیشگیری از بارداری ، آمنوره و اندومتریوز نیز استفاده می شود.

همچنین از قرص مدروکسی پروژسترون به عنوان یک جانشین هورمونی در زنان یائسه، ارزیابی میزان آندوژن و استروژن استفاده می شود. البته در برخی موارد برای درمان گر گرفتگی در دوران یائسگی زنان نیز کاربرد دارد.

نکات مهم مصرف مدروکسی پروژسترون

قبل از مصرف مدروکسی پروژسترون اگر مشکلات یا سابقه بیماری خاصی دارید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.برخی از بیماری ها ممکن است با مصرف مدروکسی پروژسترون ایجاد عوارض جانبی شدیدی کند.برخی از این بیماری ها شامل

 • بیماری دیابت
 • فشار خون بالا
 • سابقه حمله قلبی
 • بیماری های کبدی و کلیوی
 • بارداری

نحوه مصرف مدروکسی پروژسترون

 • دارو را به همراه غذا میل کنید.
 • زنانی که برای رفع اختلال قاعدگی از این دارو استفاده می کنند، بعد از 3 تا 7 روز از قطع دارو پریود خواهند شد.
 • بهترین زمان مصرف قرص مدروکسی پروژسترون 1 تا 3 بار در روز در زمان مشخصی از دوره قاعدگی می باشد.
 • زنانی که از این دارو برای بارداری استفاده می کنند، 10 روز از این دارو استفاده می کند و بعد به مدت 2 تا 10 روز منتظر پریودی می ماند و یک قاعدگی مصنوعی ایجاد می شود. این عمل باعث ایجاد تخمک گذاری می شود و به بارداری کمک خواهد کرد.

عوارض جانبی مدروکسی پروژسترون

مدروکسی پروژسترون ممکن است در برخی از افراد ایجاد عوارض جانبی کنید. این دارو مشابه هورمون پروژسترون میباشد اما در برخی افراد ممکن است باعث ورم پا و زانو و یا حتی اضافه وزن شود.

از عوارض های شایع مدروکسی پروژسترون می توان به نرمی پستان، خستگی، تهوع، افسردگی و قاعدگی نامنظم اشاره کرد.احتمال اینکه پی از مصرف مدروکسی پروژسترون دچار خونریزی از لثه شوید زیاد است پس بهداشت دهان و دندان فراموش نشود.

عوارض مصرف مدروکسی پروژسترون تهوع , بی خوابی , گیجی , کهیر , خارش شدید , ادم , حالت خواب آلودگی , احتباس مایعات بدن , اختلالات ترومبولیک سرخرگی , ازدیاد حساسیت , زردی , افزایش وزن , وقفه در قاعدگی , ترشح نابجای شیر , دردناک شدن پستان , خونریزی غیر طبیعی رحمی میباشد.

تداخل دارویی مدروکسی پروژسترون

مدروکسی پروژسترون با بعضی از داروها در تداخل می باشد و باعث عوارض جانبی میشود و یا اثر داروها را کمتر میکند.پس قبل از مصرف و تجویز این دارو با پزشک خود درباره داروهایی که مصرف میکنید بگویید.

آریپیپرازول , اپرپیتانت , آداپالن , انوکساپارین , بواسیزوماب , بورتزومیب , دیلتیازم , سیکلوسپورین , فلووکسامین , ریتوناویر , نلفیناویر , بریگاتینیب , آسیترتین , هپارین , وارفارین , کلاریترومایسین , کلوبازام , انسولین آسپارت , انزالوتامید

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.