شفا مگ

دی سیکلومین برای چیست

دی سیکلومین
دی سیکلومین به شکل قرص، شربت و آمپول داروی ضد اسپاسم معده و روده می باشد و برای درمان دردهای شکمی نوزادان، درد قاعدگی و سندرم روده تحریک پذیر می باشد.

دی سیکلومین (dicyclomine) داروی درمان درد های روده ای و درد های شکمی نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از دی سیکلومین برای دردهای شکمی دوران قاعدگی نیز استفاده می شود. این دارو مانند یک داروی بی حس کننده موضعی برای درد های شکمی عمل می کند.

دي سيكلومين براي چيست: بیمارانی که دچار اسپاسم گوارشی و یا مجاری صفراوی می شوند این دارو برایشان موثر است، البته پزشکان از این دارو به عنوان یک داروی کمکی برای درمان اسهال و روده تحریک پذیر نیز استفاده می کنند. این دارو در اشکال قرص، شربت، آمپول در دسترس می باشد.

شربت دی سیکلومین برای درمان دل پیچه و دل درد کودکان و همچنین درد قاعدگی در زنان مورد استفاده قرار می گیرد.این دارو برای رفع یبوست و اسهال بنا به تشخیص پزشک و بر اساس دلیل یبوست یا اسهال تجویز می شود.

آمپول دی سیکلومین در فرم دارویی 20 میلی گرم در 2 میلی لیتر که فقط از طریق عضلانی تزریق می شود و برای درمان سندرم روده تحریک پذیر و مشکلات عملکردی گوارشی تجویز می شود.

دی سیکلومین در طی یک ساعت تا یک و نیم ساعت بعد از مصرف طول می کشد تا اثر کند. این دارو برای افراد سالخورده که دارای مشکلات کبدی یا کلیوی دارند و کودکان زیر 6 ماه منع مصرف دارد.

 1. دی سیکلومین چیست
 2. موارد مصرف
 3. هشدارهای مصرف
 4. نحوه مصرف
 5. مقدار مصرف
 6. عوارض جانبی
 7. تداخل دارویی
 8. مصرف در دوران بارداری
 9. مصرف در شیردهی

دی سیکلومین چیست؟

دی سیکلومین داروی درمان اسپاسم معده و روده می باشد و از آن برای درمان عملکرد روده یا سندرم روده تحریک پذیر استفاده می شود.این دارو در کاهش اسپاسم های معده دوران قاعدگی نیز موثر است.دسیکلومین حدود 60 تا 90 دقیقه به اوج غلظت پلاسمایی خود می رسد و شروع اثر آن 1 تا 2 ساعت می باشد.

دی سیکلومین یک داروی ضد اسپاسم میباشد و تاثیری بر روی اسید معده ندارد و باعث شل کنندگی عضلات معده و روده می شود. این دارو دارای اثر شکل کنندگی مستقیم روی عضلات صاف می باشد.دی سیکلومین علاوه بر خواص ضد اسپاسم، می تواند باعث کاهش حرکات ترشحی سیستم گوارشی، ترشحات برونش و مجاری ریوی نیز شود.

موارد مصرف دی سیکلومین

دی سیکلومین داروی ضد اسپاسم معده و روده می باشد و برای درمان سندرم روده تحریک پذیر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای درمان درد قاعدگی، یبوست و اسهال نیز تجویز می شود.

هشدارهای مصرف دی سیکلومین

برای اینکه مطمئن شوید داروی دی سیکلومین برایتان بی خطر است حتما به هشدارهای مصرف دی سیکلومین توجه کنید و اگر بیماری خاصی دارید حتما به پزشک خود بگویید. همچنین اگر از داروی خاصی استفاده می کنید برای اینکه داروهایتان با دی سیکلومین تداخل داشته باشد با پزشک مشورت کنید.

مصرف دی سیکلومین برای کودکان حتما باید زیر نظر پزشک تجویز شود زیرا ممکن است برای کودکان خاطر دپرسیون تنفسی به همراه داشته باشد.

در زمان مصرف این دارو اگر ورزش یا فعالیت بدنی انجام می دهید احتمال گرمازدگی را افزایش می دهد.سعی کنید در زمان مصرف این دارو کمترین فعالیت بدنی را داشته باشید.همچنین دمانی بالای محیط نیز می تواند باعث گرمازدگی در بیمارانی که این دارو را مصرف می کنند بیشتر شود.

افراد سالخورده که مشکل ادرار یا دفع مدفوع دارند و همچنین افرادی که سابقه تشنج و یا حساسیت دارویی دارند نباید از دی سیکلومین استفاده کنند و منع مصرف دارد.

دی سیکلومین برای افراد با شرایط پزشکی زیر منع مصرف دارد:

 • گلوکوم زاویه بسته
 • بازگشت اسید معده به مری
 • انسداد فلجی روده یا انسداد روده
 • بیماران انسداد مجاری ادرار
 • کودکان زیر 6 ماه

نحوه مصرف دی سیکلومین

نحوه مصرف دی سیکلومین به سن بیماری و تشخیص پزشک بستگی دارد و می بایست بر اساس تجویز پزشک مصرف شود، همچنین برای کودکان زیر 6 ماه منع مصرف دارد.

 • این دارو را باید نیم تا یک ساعت قبل از غذا مصرف شود.
 • شربت دی سیکلومین را می توانید با آب رقیق کنید.
 • اگر در زمان مصرف این دارو دچار بثورات جدلی و تغییر حجم ادرار شده اید می بایست با پزشک خود مشورت کنید.
 • دی سیکلومین معمولا روزانه 4 بار مصرف می شود، اما بر اساس شرایط پزشکی ممکن است دوز دارو تغییر کند.
 • این دارو را حتما به همراه یک لیوان پر آب مصرف کنید.

مقدار مصرف دی سیکلومین

دی سیکلومین به صورت قرص، آمپول و شربت می باشد که بر اساس تشخیص پزشک نوع و مقدار مصرف آن تجویز می شود.مقدار این دارو حتما باید زیر نظر پزشک تجویز شود و فرم های مصرف زیر یک فرم عمومی می باشد.

 • بزرگسالان : 10 تا 20 میلی گرم 3 یا 4 بار در روز ماکزیمم دوز 160 میلی گرم روزانه
 • از 6 ماه تا 2 سال : 5 تا 10 میلی گرم 3 تا 4بار در روز
 • از 2 سال به بالا : 10 میلی گرم 3 تا 4 بار در روز
 • آمپول دی سیکلومین برای بزرگسالان : 20 میلی گرم هر 4 تا 6 ساعت 

عوارض جانبی دی سیکلومین

دی سیلکومین ممکن است در برخی از افراد ایجاد عوارض جانبی کند که ممکن است خفیف یا شدید باشد. اگر عوارض جدی بود مصرف دی سیکلومین را قطع کرده و بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

دی سیکلومین ممکن است در بعضی افراد ایجاد حساسیت کند که علائم آن شامل کهیر، تنفس سخت، تورم صورت، لب، زبان یا گلو می باشد. در صورت هر یک از این علائم مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه کنید.

برخی از عوارض جانبی جدی دی سیکلومین شامل وارد زیر می باشد که در صورت مشاهده مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک تماس بگیرید:

 • یبوست شدید، نفخ یا درد شدید معده
 • تعریق شدید یا خشکی تعریق و خشک شدن پوست
 • سردرگمی، توهم، افکار غیر معمول
 • تپش قلب شدید یا لرزش سینه
 • تاری دید

تداخل دارویی دی سیکلومین

دی سیکلومین ممکن است با برخی از داروهای تداخل داشته باشد و باعث عوارض جانبی جدی شود و یا اثر داروها را کم یا افزایش دهد.داروهایی که در زیر مشخص شده است لیست کاملی از داروهای در تداخل با دی سیکلوین نمی باشد، به همین خاطر هر دارویی که مصرف میکنید می بایست قبل از تجویز دی سیکلومین به پزشک خود بگویید.

داروهایی مانند سرماخوردگی، یا آنتی هیستامین ها، داروهای آرامبخش، داروهای ضد درد، مواد مخدر، قرص خواب ، داروهای تشنج و افسردگی می توانند به خواب آلودگی دی سیکلومین بیفزایند.

آمانتادین، دیگوکسین، متوکلوپرامید ، دیمن هیدرینات، بلادونا پی بی ، اکسی بوتینین، داریفناسین، دیزوپرامید، پروکائین آمید، پروپافنون، ایزوکاربوکسازین،نیتروگلیسرین، فلوفنازین، تری فلوپرازین، داروهای استروئیدی، لیدوکائین، سدیم کلراید بینی،کتوکونازول، آنتی اسید

مصرف دی سیکلومین در دوران بارداری

دی سیکلومین در گروه B بارداری قرار دارد و در سه ماهه اول بارداری منع مصرف دارد و در دوران دیگر بارداری حتما باید زیر نظر پزشک تجویز شود.زیرا ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر در زمان مصرف دی سیلکومین باردار شدید، مصرف دارو را قطع کرده و سریعا با پزشک مشورت کنید.

مصرف دی سیکلومین در شیردهی

دی سیکلومین به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است به نوزاد شیرده آسیب برساند، به همین علت در دوران شیردهی نباید از این دارو استفاده کنید. قبل از تجویز با پزشک مشورت کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.