شفا مگ

جلوگیری از ریزش مو با 15 درمان موثر

برای جلوگیری از ریزش مو می توانید از داروهای شیمیایی و داروهای طبیعی استفاده کنید، اما یافتن بهترین درمان برای رفع نازکی و ریزش مو بسیار مهم می باشد.

کنترل ریزش مو

یکی از دلایل ریزش مو، نازک شدن و ضعیف شدن مو می باشد که به مرور زمان باعث کم پشت شدن مو و به تدریج طاسی مو می شود.مدت زمانی که مو شروع به نازک شدن و کم پشت شدن می کند زمانی است که باید به فکر علت و درمان مو باشید و با کمی تغییر در روند زندگی این کار انجام پذیر خواهد بود. یافتن بهترین درمان برای رفع نازکی و ریزش مو بسیار مهم است.

کم پشت شدن و نازک شدن موی سر علت های زیادی دارد که یکی از دلایل مهم آن ارثی می باشد و البته عادت ها و سبک زندگی نیز در نازک شدن و ریزش مو نقش مهمتری دارد. همچنین یکی از عوامل مهم در ریزش مو اضطراب و استرس است که باعث می شود ریزش مو آغاز شود.

بسیاری از افراد برای زیبایی از محصولات شیمیایی مانند ژل ، تافت و رنگ مو استفاده می کنند که این مواد شیمیایی به تنهایی عامل ریزش مو در این افراد می باشد.در خانم ها بستن مو با کش مرسوم می باشد که این می تواند مو را شکننده و به مرور نازک کند.

یکی دیگر از عوامل ریزش مو اسید فولیک و آهن و مواد معدنی می باشد که این مواد را می توان از مکمل ها و مواد غذایی طبیعی دریافت کرد.در صورت عدم رسیدن این مواد معدنی به بدن باعث می شود بدن به درستی کار نکند و همچنین به مو و پوست نیز صدمه وارد شود.

تغییرات در هورمون و رنگ کردن مداوم مو با مواد شیمیایی نیز می تواند یکی از عامل های ریزش مو در زنان باشد.همچنین افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند و رژیم غذایی خود را تغییر می دهند باعث ریزش مو می شوند.

درمان خانگی ریزش مو

در اکثر موارد ریزش مو در خانه قابل درمان است و می توانید با استفاده از درمان های خانگی از ریزش مو جلوگیری کرده یا می توانید از ریزش مو پیشگیری کنید.توصیه مهم این است که اگر می خواهید از مکمل استفاده کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

ماساژ پوست سر

شاید برایتان سوال باشد که ماساژ سر می تواند باعث جلوگیری از ریزش مو شود.اما باید بدانید که با ماساژ پوست سر جریان خون را در پوست سر بیشتر کرده و مواد مغذی مورد نیاز بیشتر به مو می رسد. این روش هم ارزان است و هم عوارض جانبی نخواهد داشت.برای این کار می توانید از ماساژور های طبی نیز استفاده کنید که علاوه بر ماساژ باعث از بین بردن سلول های مرده پوست شود.

زمانی که در حمام به شستن موهای خود می پردازید سعی کنید با نوک انگشتان به اطراف پوست سر خود فشار وارد کنید تا جریان خون در پوست بیشتر شود و باعث ضخیم شدن مو شود.

روغن های ضروری

روغن های ضروری جزو روغن هایی هستند که از برخی از گیاهان تهیه می شود و برای مو و پوست بسیار مناسب است.یکی از انواع روغن های ضروری روغن اسطوخودوس می باشد که بسیار برای مو مناسب است و می توانید این روغن را با روغن رز ماری و آویشن ترکیب کنید و به موی خود بزنید.

البته برخی از افراد به روغن های ضروری حساسیت دارند، برای اینکه بدانید این روغن ها برای شما مناسب است یا خیر می توانید قبل از استفاده از تست واکنش الرژیک استفاده کنید. برای این کار مقداری روغن را روی بازوی خود بزنید و به مدت 24 ساعت صبر کنید تا ببینید این روغن واکنشی مانند قرمزی یا کهیر ایجاد می کند یا خیر.بعد از اطمینان از عدم واکنش الرژیک می توانید از این روغن استفاده کنید.

شامپوهای درمان نازکی مو

برخی از شامپوها برای ضخیم شدن مو استفاده می شود و می توانند به موهای شما در رفع نازکی و ریزش مو کمک کنند. البته این شامپو ها دو نوع می باشند، برخی از این شامپوها حجم دهنده هستند و برای افرادی که موهای نازک دارند بسیار مفید می باشد.

بعضی دیگر از این شامپوها برای ریزش مو مناسب هستند، زیرا حاوی ویتامین ها و اسید های آمینه می باشند و برای پوست هم بسیار مفید هستند و می تواند به تولید مو نیز کمک زیادی کنند. این شامپو ها را سعی کنید با پیشنهاد پزشک متخصص خریداری کنید تا بر اساس علت ریزش و نازکی مو به شما پیشنهاد دهد.

مکمل های اسید فولیک

اسید فولیک نوعی ویتامین است که می تواند در تولید سلول های جدید بسیار کمک کند و باعث می شود فولیکول جدید که در نواحی طاسی ایجاد کند.

مصرف بیوتین

بیوتین یا ویتامین B7 یک ماده مغذی است که برای رشد مو و تقویت مو بسیار مهم است و می توانید این ماده مغذی را از مواد غذایی مانند عدس و جگر و انواع اجیل ها دریافت کنید.بیوتین یک ویتامین است که به تجزیه آنزیم ها در بدن کمک زیادی می کند و باعث ضخیم شدن موی سر نیز می شود.


بیشتر بخوانید: ویتامین های لازم برای رشد مو و ناخن


اسید های چرب ضروری

اسید های چرب ضروری در بدن ساخته نمی شود و باید از طریق مکمل ها و مواد غذایی تامین شود. از انواع اسیدهای چرب ضروری می تواند به امگا 3 و امگا 6 اشاره کرد. این اسید ها باعث کاهش التهاب در بدن می شوند و باعث جلوگیری از ریزش مو به دلیل التهاب می شوند.

برای اینکه این اسید ها را به بدن خود برسانید می توانید برای دریافت اسید های چرب امگا 6 از روغن های گیاهی استفاده کرده و با مصرف ماهی یا روغن ماهی اسید های چرب امگا 3 را برای بدن تامین کنید.

مینوکسیدیل

ماینوکسیدیل یکی از روش های درمان برای ریزش مو می باشد که می بایست با صلاحدید پزشک متخصص خود از آن استفاده کنید. با مصرف روزی 2 بار از این دارو به پوست سر باعث ضخیم کردن مو و کرک های مویی باعث رشد انها می شود. از ماینوکسیدیل باید مرتب استفاده شود و اگر وقفه ای در مصرف آن ایجاد شود تاثیری نخواهد داشت.

اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون دارویی است برای کسانی که به علت تولید آندروژن موهای آنها نازک شده است تجویز می شود.اسپیرونولاکتون یک قرص آب و تنظیم کننده هورمون است. این قرص بیشتر برای زنانی که ریزش مو به علت تغییرات هورمونی دارند کمک زیادی می کند. البته قبل از مصرف این دارو باید آزمایش هورمون انجام شود که مشخص شود ریزش مو به علت هورمون باشد.

قرص رفیناستراید

فیناستراید داروی ریزش مو مخصوص مردان می باشد و زنان نباید از آن استفاده کنند. این دارو برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه و یا کم پشت شدن موی سر که به طاسی می رود استفاده می شود.

شامپوی کتوکونازول

این شامپو برای افرادی که علت ریزش موی آن ها آندوژنتیک است بسیار موثر است و کتوکونازول باعث کاهش التهاب فولیکول های مو می شود. زمانی که التهاب فولیکول ها کم شود ریزش مو متوقف شده و باعث بهبود سلامت فولیکول ها می شود.

ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان برای متوقف کردن ریزش مو بسیار مفید است. این گیاه باعث کاهش ریزش مو و اسیب های احتمالی به مو بسیار موثر است. یک قاشق سوپخوری ریشه شیرین بیان را با یک قاشق چایخوری زعفرانن بخوبی مخلوط کرده و روی قسمت های بدون موی سر بمالید.این روش را باید یک تا دو بار در هفته تکرار کنید و هر بار سه مرتبه در طول روز تکرار شود.

نکات کلیدی برای کنترل ریزش مو

سشوار را درست استفاده کنید

یکی از نکاتی که شاید خیلی به آن دقت نداشته باشید گرم کردن بیش از اندازه مو است. این مشکل بیشتر در بانوان دیده می شود چرا که  آن ها به میزان زیادی از سشوار استفاده می کنند و گرمای آن را به زیر موهای خودشان می فرستند. گرم کردن بیش از انداره موها باعث میشود تا ریشه های آن نرم شود و به راحتی از جای خود خارج می شوند.

رژیم غذایی تان را بررسی کنید

مواد غذایی که مصرف می کنید نیز می تواند از جمله مواردی  باشد که به ریزش موهای شما کمک می کند. بسیاری از ما این روزها از غذاهای آماده و فست فودها استفاده می کنیم که نه تنها هیچ فایده ای برای بدن ما ندارند بلکه بیشتر باعث ریزش موها می شود. استفاده از غذاهایی که به میزان زیادی دارای اسیدهای چرب مانند امگا3 هستند می تواند به شما در داشتن موهایی همیشه سالم کمک کند.

ویتامین ها را به بدن برسانید

ویتامین های خاصی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا از موهایتان محافظت کنید. بهترین ویتامین که مخصوص محافظت از موی سر است آهن است که به افزایش تعداد گلبول های قرمز در بدن کمک می کند به این ترتیب گلبول های قرمز که محافظان اصلی مو هستند رشد کرده و به راحتی به موها اجازه جدا شدن نمی دهند. در کنار آهن استفاده از ویتامین C نیز همیشه توصیه شده است که به سلامت کل بدن از جمله موها کمک می کند.

تاریخچه خانواده را بررسی کنید

اگر تابه حال دچار ریزش مو نشده اید بهتر است نگاهی به سوابق خانوادگی تان داشته باشید چرا که ممکن است در بین اقوام یا اجداد شما افرادی که ریزش شدید مو داشته اند وجود داشته باشند. بهترین زمان برای از بین بردن ریزش مو قبل از آن است که شروع شود. خوردن میزان زیادی ماهی و امگا3 می تواند بهترین گزینه برای پیشگیری از این مشکل باشد

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.