شفا مگ

سلبرکس: موارد مصرف، نحوه مصرف و عوارض جانبی

داروی سلبرکس به شکل کپسول 100 و 200 داروی ضد درد و التهاب است که درد استخوان، کمردرد، سردرد میگرنی، دیسک کمر، درد قاعدگی و التهاب مفاصل تجویز می شود.

سلبرکس

سلبرکس یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است که برای درمان درد های خفیف تا متوسط استفاده می شود. این دارو برای درمان التهاب، تورم، درد مفاصل مورد استفاده قرار می گیرد.

قرص سلبرکس با نام دیگر سلکوکسیب داروی تسکین و درمان درد حاد از جمله درد پریود، سردرد میگرنی، کمردرد، دردهای مفاصل و التهاب همران با استئو آرتریت تجویز می شود.

مدت زمان اثر سلبرکس پس از مصرف، حدود 3 ساعت می باشد و اثرات تسکین دهنده درد این دارو تا 24 ساعت خواهد بود. از مصرف بیش از حد این دارو اجتناب کنید زیرا ممکن است عوارض خطرناکی را به همراه داشته باشد.

سلبرکس چیست

سلبرکس یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است که برای درمان درد و التهاب های خفیف تا متوسط از جمله آرتروز، درد قاعدگی و همچنین آرتریت روماتوئید مورد استفاده قرار می گیرد.

سلبرکس آنزیم سیکلواکسیژناز 2 را مهار کرده و باعث کاهش درد و التهاب می شود. سلبرکس خطر خونریزی کمتری نسبت به برخی از داروهای غیر استروئیدی دارد، اما می بایست برای افرادی که در معرض خطر خونریزی دستگاه گوارش هستند با احتیاط تجویز شود.

سلبرکس به سرعت از طریق دستگاه گوارش جذب می شود و حدود 1 تا 2 ساعت طول می کشد تا به اوج غلظت پلاسمایی خود برسد و نیمه عمر آن 11 ساعت است.

موارد مصرف داروی سلبرکس

سلبرکس یک داروی غیر استروئیدی است که برای درمان و تسکین درد و التهاب تجویز می شود و از آن برای تسکین علائم ورم و درد مفاصل مورد استفاده قرار می گیرد.

کپسول سلبرکس جهت درمان قاعدگی دردناک، دردهای حاد و گرفتگی قاعدگی در زنان نیز تجویز می شود. این دارو جهت درمان سردردهای حاد میگرنی نیز تجویز می شود، اما باعث درمان میگرن نمی شود.

نکات مهم قبل از مصرف سلبرکس

سلبرکس برای بیماران با نارسایی کلیوی یا نارسایی کبدی توصیه نمی شود، زیرا ممکن است منجر به افزایش غلظت سرمی شود و عوارض خطرناکی به همراه داشته باشد.

این دارو ممکن است باعث تاخیر در تخمک گذاری در خانم ها شود و همچنین ممکن است بر توانایی آنها در فرزند آوری تاثیر بگذارد. به همین خاطر اگر قصد بارداری دارید، قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد و این احتمال در افراد با سابقه قلبی بیشتر است و همچنین برای افرادی که مدت طولانی از این دارو استفاده می کنند نیز ممکن است خطر بیشتری داشته باشد.

هنگام استفاده از سلبرکس ممکن است مشکلات کبدی رخ دهد و در صورت درد معده یا حساسیت به معده، مدفوع به رنگ خاک رس، ادرار تیره، کاهش اشتها، تب سردرد، خارش، کاهش اشتها و حالت تهوع حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر به این دارو یا داروهای دیگر آلرژی دارید می بایست به پزشک خود مشورت کنید و همچنین اگر به برخی مواد غذایی، رنگ ها و مواد نگهدارنده حساسیت دارید حتما قبل از مصرف این دارو به پزشک خود اعلام کنید.

تجویز سلبرکس برای کودکان زیر 2 سال ممنوع است و همچنین افراد سالخورده، بخصوص آنهایی که مشکلات کلیوی یا قلبی دارند نباید از این دارو استفاده کنند.

اگر سابقه بیماری خاصی دارید حتما قبل از تجویز به پزشک خود اعلام کنید، زیرا برخی مشکلات پزشکی ممکن است در استفاده از این دارو تاثیر بگذارد.

کم خونی یا نارسایی احتقانی قلب، احتباس مایعات، حمله قلبی یا بیماری قلبی، فشار خون بالا ، بیماری کلیوی خفیف تا متوسط، زخم معده یا خونریزی معده، آس حساس به آسپرین یا حساسیت به آسپرین، بیماری کبد یا کلیوی از جمله بیماری هایی می باشد که اگر به آن مبتلا هستید می بایست با پزشک خود قبل از تجویز مشورت کنید.

در دوران شیردهی مطالعات کافی برای تشخیص عوارض جانبی بر روی کودک شیرخوار نشده است، به همین خاطر قبل از تجویز به پزشک خود درباره شیردهی مشورت کنید.

در صورتی که مبتلا به آسم هستید می بایست این دارو را با احتیاط مصرف کنید و ممکن است باعث باریک شدن در راه های هوایی شما شود که در برخی موارد می تواند منجر به مرگ شود. اگر در هنگام مصرف این دارو آسم شما بدتر شد سریعا به مراقبت های ویژه تماس بگیرید.

سلبرکس برای افرادی که مبتلا به الرژی به سولفونامید هستند یا افرادی که آسم، کهیر و یا واکنش آلرژیک نسبت به آسپرین یا سایر داروهای غیر استروئیدی دارند مناسب نمی باشد.

نحوه مصرف داروی سلبرکس

نحوه مصرف سلبرکس به شرایط پزشکی و شرایط سنی و تشخیص پزشک مرتبط است و برای استفاده ایمن و موثر از این دارو حتما طبق تجویز پزشک آن را مصرف کنید.

از مصرف بیش از حد این دارو به منظور اثربخشی بیشتر خودداری کنید زیرا مصرف زیاد این دارو می تواند عوارض شدیدی به همراه داشته باشد.

سلبرکس را می توانید با غذا یا بدون غذا مصرف کنید و حتما با یک لیوان آب کامل مصرف کنید، مگر اینکه پزشک شما روش دیگری را برای مصرف این دارو تجویز کرده باشد و حداقل 10 دقیقه بعد از مصرف این دارو دراز نکشید.

مقدار مصرف سلبرکس

دوز مصرف این دارو برای بیماران مختلف متفاوت است و بر اساس شرایط سنی، شرایط بیماری و تشخیص پزشک مقدار آن برای هر فرد مشخص می شود. اطلاعاتی که در ادامه می خوانید دوز عمومی این دارو می باشد و به هیچ عنوان جایگزین تجویز پزشک نمی باشد، پزشک ممکن است بر اساس شرایط بیماری شما دوز مصرف شما را تغییر بدهد.

درد حاد یا گرفتگی در دوران قاعدگی: ابتدا 400 میلی گرم و دوز دوم 200 میلی گرم در صورت نیاز در روز اول مصرف می شود سپس 200 میلی گرم دو بار در روز در صورت نیاز.

درمان اتسئوآرتریت در بزرگسالان: مقدار 200 میلی گرم قرص یک بار در روز یا 100 میلی گرم دو بار در روز

دوز معمول بزرگسالان برای آرتریت روماتوئید: مقدار 200 میلی گرم خوراکی دوبار در روز

عوارض جانبی سلبرکس

عوارض جانبی شایع سلبرکس شامل سرفه، تب، عطسه، بثورات پوستی، گلودرد، تورم صورت، انگشتان دست می باشد که در صورت مشاهده این علائم با پزشک خود تماس بگیرید.

سلبرکس ممکن است در برخی افراد ایجاد عوارض جانبی کند که این عوارض می تواند خفیف یا شدید باشد که اگر علائم شدید بود یا از بین نرفت حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

سلبرکس ممکن است در برخی افراد باعث بروز علائم واکنش های آلرژیک یا واکنش های شدید مانند کهیر، تنفس دشوار، تورم در صورت یا گلو ایجاد کند که در صورت مشاهده هر یک از این علائم با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. ممکن است علائم سوزش چشم ، درد پوست، بثورات پوستی، قرمزی یا بنفشی پوست در برخی از افراد در واکنش آلرژیکی به این دارو رخ دهد.

مصرف سلبرکس ممکن است در برخی افراد ایجاد کم خونی کند که باعث علائم کمرنگی پوست، خستگی غیر معمول ، احساس سبکی یا تنگی نفس، دست و پای سرد شود.

سلبرکس ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد و این احتمال در افراد با سابقه قلبی بیشتر است و همچنین برای افرادی که مدت طولانی از این دارو استفاده می کنند نیز ممکن است خطر بیشتری داشته باشد.

هنگام استفاده از سلبرکس ممکن است مشکلات کبدی رخ دهد و در صورت درد معده یا حساسیت به معده، مدفوع به رنگ خاک رس، ادرار تیره، کاهش اشتها، تب سردرد، خارش، کاهش اشتها و حالت تهوع حتما به پزشک مراجعه کنید.

سلبرکس ممکن است در برخی افراد ایجاد مشکلات کلیوی کند که در صورت مشاهده ادرار خونین، کاهش میزان ادرار، افزایش فشار خون، افزایش تشنگی، کاهش اشتها، تورم صورت با پزشک خود تماس بگیرید.

در زمان استفاده از این دارو ممکن است هیپرکالمی یا همان پتاسیم زیاد در خون رخ دهد. علائم هیپرکالمی مشکل در تنفس، ضربان قلب نامنظم، حالت تهوع یا استفراغ، عصبی بودن، بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست می باشد.

تداخل دارویی سلبرکس

کپسول سلبرکس ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته باشد و به این معنی است که مصرف همزمان برخی داروها با سلبرکس باعث افزایش یا کاهش اثر داروها می شود. این تغییر در اثرات داروها ممکن است باعث عوارض جانبی خطرناکی شود.

مصرف آسپرین با سلبرکس ممکن است خطر ابتلا به زخم های گوارشی و خونریزی را افزایش دهد و برای استفاده از این دو دارو نیازمند تنظیم دوز یا نظارت مکرر توسط پزشک است.

سلبرکس ممکن است اثربخشی کدئین را کاهش دهد و در صورت نیاز مصرف این دارو می بایست توسط پزشک تنظیم دوز انجام گیرد.

سلبرکس ممکن است سطح خون و اثرات دولوکستین را افزایش دهد. برای استفاده ایمن از هر دو دارو ممکن است نیاز به تنظیم دوز یا نظارت مکرر توسط پزشک داشته باشد. مصرف این دو دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شدید، یبوست و حالت تهوع کند.

سلبرکس ممکن است با هیدروکلروتیازید، هیدروکودون، ایبوپروفن، لیتیوم، مورفین، استامینوفن، اکسی کدون، سرترالین، ترامادول و وارفارین تداخل دارویی داشته باشد.

البته این لیست کاملی از تداخل دارویی سلبرکس نمی باشد و در صورت مصرف هر دارویی می بایست قبل از تجویز سلبرکس توسط پزشک به او اعلام کنید تا بتواند بهترین تجویز را انجام دهد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.