مجله شفا

اطلاعات دارویی قرص سی لاکس

قرص سی لاکس
قرص سی لاکس داروی گیاهی ملین و مسهل است برای درمان کوتاه مدت یبوست مورد استفاده قرار میگیرد و مواد تشکیل دهنده سی لاکس دانه گشنیز و برگ سنا می باشد.

قرص سی لاکس (C-LAX) یک داروی گیاهی است ملین - مسهل است که از برگ سنا و دانه گشنیز ساخته شده است و برای درمان و کاهش کوتاه مدت یبوست استفاده می شود.

سی لاکس باعث تحریک و افزایش حرکات پریستالتیک روده می شود که این عمل باعث کاهش جذب آب و الکترولیت ها می شود. این دارو ترشحات مایعات را در روده بزرگ افزایش می دهد که این کار توسط تحریک ترشح فعال کلراید و مخاط صورت می گیرد.

قرص سی لاکس چیست

قرص گیاهی سی لاکس یک داروی گیاهی ملین - مسهل است که جهت درمان یبوست استفاده می شود و از این داروی گیاهی به منظور درمان کوتاه مدت یبوست تجویز می شود.

مصرف سی لاکس باعث افزایش حرکات پریستالتیک روده می شود که این عمل باعث کاهش جذب آب و الکترولیت ها در روده می شود و ترشحات مایعات را در روده بزرگ افزایش می دهد. با افزایش مایعات در روده بزرگ باعث تحریک ترشحات فعال کلراید و مخاط می شود.

قرص سی لاکس از چه موادی تشکیل شده

قرص سی لاکس از 600 میلی گرم برگ سنا و 100 گرم دانه گشنیز تشکیل شده و دارای مواد موثره هیدروکسی گلیکوزید و روغن فرار لینالول و کوریاندرول می باشد.

مواد موثره سنوزید ها در روده کوچک جذب نمی شود و در روده بزرگ توسط فلور نرمال به متابولیت فعال رئین آنترون تبدیل می شوند.

منع مصرف قرص سی لاکس

قرص سی لاکس برای بیماران مبتلا به تنگی و انسداد روده منع مصرف دارد و نباید افرادی که مبتلا به این بیماری ها هستند از این دارو استفاده کنند. در صورتی که دچار بیماری های زیر می باشید نباید از این دارو استفاده کننید.

  • دردهای شکمی ناشناخته
  • خونریزی رکتوم با علت ناشناخته
  • بیماری التهاب روده
  • آپاندیسیت
  • تنگی و انسداد روده

نحوه مصرف قرص سی لاکس

نحوه مصرف قرص سی لاکس بر اساس شرایط پزشکی و شرایط بیماری و تجویز پزشک دارد و مصرف این دارو برای کودکان حتما باید با تجویز پزشک مصرف شود.

سی لاکس دفع کلیوی دارد و ترکیبات آنتراکینونی باعث تغییر رنگ ادرار به همراه افزایش Ph می گردد. همچنین افرادی که دچار مشکلات کلیوی هستند به علت دفع کلیوی این دارو نباید از این دارو استفاده کنند.

با توجه به اثرات سنا 8 تا 10 ساعت پس از مصرف آن ظاهر می گردد بهتر است این فرآورده قبل از خواب مصرف شود.

نکته ای که باید در مصرف سی لاکس توجه داشته باشید این است که این قرص را نباید بجوید یا خرد کنید و همچنین اگر آنتی اسید یا شیر مصرف می کنید نباید تا یک ساعت از این دارو استفاده کنید.

مقدار مصرف قرص سی لاکس

مقدار مصرف قرص سی لاکس برای ملین در بزرگسالان بالای 12 سال 1 تا 2  عدد قرص به صورت روزانه می باشد و مقدار مصرف برای کودکان 10 تا 12 سال نصف مقدار بزرگسالان می باشد.

مقدار مصرف قرص سی لاکس برای مسهل 2 تا 3 قرص با هم، قبل از خواب به همراه یک لیوان پر آب

عوارض جانبی سی لاکس

قرص سی لاکس اگر به مدت طولانی و با دوز های بالا مصرف شود می تواند باعث از بین رفتن کارایی روده می شود و همچنین ممکن است باعث از دست رفتن آب و الکترولت ها آلبومینوری و هماتوری گردد.

افرادی که به مدت طولانی از ملین های انتراکینونی استفاده نموده اند پیگمانتاسیون ملانوتیک مخاط روده مشاهده شده است. البته 4 تا 12 ماه پس از قطع مصرف این دارو عارضه از بین می رود.

تداخل دارویی قرص سی لاکس

سی لاکس با داروهای پایین آورنده پتاسیم خون به دلیل استفاده از فراورده سنا در این قرص باعث تداخل می شود.این دارو ممکن است با ریشه شیرین بیان و گلیکوزیدهای قلبی تداخل دارد و باعث ایجاد اختلالات قلبی و عصبی می شود.

مصرف قرص سی لاکس در شیردهی

قرص سی لاکس به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است به نوزاد شیرخوار آسیب جدی برساند، اگر در حال شیردهی به کودک هستید نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر در حال شیردهی به نوزاد هستید با پزشک خود مشورت کنید تا یک راه بی خطر برای درمان مشکل فعلی شما تجویز کند و پزشک بهترین تجویز را می تواند برای شما انجام دهد. شاید لازم باشد تا پایان درمان از شیردادن به نوزاد خودداری کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.