مجله شفا

اطلاعات دارویی قرص سی لاکس

قرص سی لاکس

قرص سی لاکس داروی گیاهی برای درمان کوتاه مدت یبوست مورد استفاده قرار می گیرد و مواد تشکیل دهنده قرص سی لاکس از دانه گشنیز و برگ سنا تشکیل شده است.

قرص سی لاکس (C-LAX) یک داروی گیاهی برای درمان یبوست است و تشکیل شده از برگ سنا و دانه گشنیز می باشد.موارد مصرف سی لاکس به صورت قرص برای درمان و کاهش کوتاه مدت یبوست مورد استفاده قرار می گیرد.

قرص سی لاکس چیست: قرص سی لاکس یک داروی گیاهی درمان کننده یبوست است که از 600 میلی گرم برگ سنا و 100 گرم دانه گشنیز تشکیل شده است. این دارو دارای مواد موثره هیدروکسی آنتراسن گلیکوزید و همچنین روغن فرار لینالول و کوریاندرول می باشد.

سی لاکس باعث تحریک و افزایش حرکات پریستالتیک روده می شود که این عمل باعث کاهش جذب آب و الکترولیت ها می شود. این دارو ترشحات مایعات را در روده بزرگ افزایش می دهد که این کار توسط تحریک ترشح فعال کلراید و مخاط صورت می گیرد.

منع مصرف قرص سی لاکس

قرص سی لاکس برای بیماران مبتلا به تنگی و انسداد روده منع مصرف دارد و نباید افرادی که مبتلا به این بیماری ها هستند از این دارو استفاده کنند. در صورتی که دچار بیماری های زیر می باشید نباید از این دارو استفاده کننید.

  • دردهای شکمی ناشناخته
  • خونریزی رکتوم با علت ناشناخته
  • بیماری التهاب روده
  • آپاندیسیت
  • تنگی و انسداد روده

نحوه مصرف قرص سی لاکس

  • این دارو دفع کلیوی دارد و ترکیبات آنتراکینونی باعث تغییر رنگ ادرار به همراه افزایش Ph می گردد.
  • همچنین مصرف این دارو برای خردسالان و کودکان می بایست با تجویز پزشک مصرف شود.
  • با توجه به اثرات سنا 8 تا 10 ساعت پس از مصرف آن ظاهر می گردد بهتر است این فرآورده قبل از خواب مصرف شود.
  • قرص سی لاکس را نباید بجوید یا خرد کنید.
  • پس از مصرف آنتی اسید یا شیر، تا یک ساعت نباید از این دارو استفاده کنید.

مقدار مصرف قرص سی لاکس

مقدار مصرف قرص سی لاکس برای ملین در بزرگسالان بالای 12 سال 1 تا 2  عدد قرص به صورت روزانه می باشد و مقدار مصرف برای کودکان 10 تا 12 سال نصف مقدار بزرگسالان می باشد.

مقدار مصرف قرص سی لاکس برای مسهل 2 تا 3 قرص با هم، قبل از خواب به همراه یک لیوان پر آب

عوارض جانبی سی لاکس

مصرف طولانی مدت و دوزهای بالای سی لاکس باعث از بین رفتن کارایی روده ها، اسهال می شود. همچنین ممکن است باعث از دست رفتن آب و الکترولیت ها آلبومینوری و هماتوری گردد.

افرادی که به مدت طولانی از ملین های انتراکینونی استفاده نموده اند پیگمانتاسیون ملانوتیک مخاط روده مشاهده شده است. البته 4 تا 12 ماه پس از قطع مصرف این دارو عارضه از بین می رود.

تداخل دارویی قرص سی لاکس

سی لاکس با داروهای پایین آورنده پتاسیم خون به دلیل استفاده از فراورده سنا در این قرص باعث تداخل می شود.این دارو ممکن است با ریشه شیرین بیان و گلیکوزیدهای قلبی تداخل دارد و باعث ایجاد اختلالات قلبی و عصبی می شود.

مصرف قرص سی لاکس در شیردهی

سی لاکس در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند.اگر در حال شیردهی به کودک هستید نباید از این دارو استفاده کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.