شفا مگ

انواع ویتامین ها و نقش حیاتی آنها

ویتامین نقش حياتی برای سلامت انسان داشته و وجود آنها در بدن براي ادامه بقا لازم و ضروري است. ويتامين ها به دو گروه تقسيم مي شوند.ویتامین های محلول در آب و ویتامین های محلول در چربی هستند.از طرفي بهترين راه دريافت اين تركيبات موثر رعايت تنوع و تعادل در برنامه غذايي و استفاده مناسب از تمام گروه هايي غذايي به ويژه ميوه ها و سبزيجات است. كمبود ويتامين ها در بدن، علائم متفاوتي ايجاد مي كند كه گاهي بسيار خفيف و گاهي خطرناك و غيرقابل جبران است. از اين رو مي توان به نقش حياتي آنها پي برد. نشانه هاي كمبود، با توجه به نوع هر ويتامين در نقاط خاصي از بدن ظاهر می شوند.

سنبل الطیب گیاهی برای کاهش درد قاعدگی

 ويتامين A

ويتامين A در كبد ذخيره مي شود و كمبود آن در مدت زمان كوتاه، عارضه اي ايجاد نمي كند چون كبد در مواقع ضروري مقادير زيادي از آن را براي استفاده بدن آزاد مي كند. برخي از بيماري ها مثل اختلالات جذب و اسهال چرب باعث مي شوند، كبد نتواند ميزان كافي از اين ويتامين راجذب كرده و در نتيجه فرد دچار علائمي از كمبود اين ويتامين مي شود. اين علائم عبارت اند از اختلال در بينايي و شب كوري، اختلال باروري به ويژه در جنس مذكر، سقط خود به خود، كم خوني و اختلال در سيستم ايمني.

ويتامين D

ويتامين D توسط نور خورشيد در بدن ساخته مي شود و در مناطقي كه نور خورشيد كمتر به زمين مي تابد، كمبود اين ويتامين بيشتر مشاهده مي شود و با علائمي مثل پوكي استخوان در بزرگسالان و نرمي استخوان در كودكان در حال رشد بروز مي كند. براساس آخرين تحقيقات، اين ويتامين در پيشگيري از ابتلا به افسردگي و برخي از سرطان ها موثر است. همچنين نقش ويتامين D در پيشگيري از ابتلا به بيماري ام اس هم از ديگر نتايج اين تحقيقات است.

ويتامين E و K

اگرچه كمبود ويتامين E و K چندان شايع نيست اما عوارضي از كمبود اين دو ويتامين در مواردي كه اين كمبود، شديد باشد، گزارش شده است. اين نشانه ها عبارت اند از اختلال در انعقاد خود و شكستگي هاي استخواني. درباره كمبود ويتامين E هم مي توان به اختلالات عصبی ، عضلاني و توليد مثل اشاره كرد.

ويتامين های گروه B

ويتامين هاي گروه B اهميت بالايي در حفظ انرژي بدن دارند اما اين ويتامين در بدن ذخيره نمي شود و تامين آن از طريق موادغذايي ضروري است. البته ويتامين B12 تنها ويتامين گروه B محسوب مي شود كه داراي ذخاير كبدي براي تامين نيازهاي بدن به مدت 5 تا 7 سال بوده و تنها در گیاهخواران مطلق، كمبود آن به چشم مي خورد.

ويتامين B1

ويتامين B1 يا تيامين از آن دسته ويتامين هايي است كه كمبود آن در بدن با نشانه هاي ظاهري در پوست همراه است. اين ويتامين نقش بسيار مهمي در توليد انرژي ناشي از مصرف غذاها در بدن دارد. از ديگر علائم كمبود آن مي توان به بي اشتهايي، كاهش وزن و علائم قلبي و عصبي اشاره كرد.

ويتامين B2

ترس يا حساسيت نسبت به نور (فتوفوبيا)، سوزش، خارش و اشك ريزش چشم، كاهش شفافيت بينايي و درد و سوزش لب ها و زبان از جمله مهم ترين نشانه هاي كمبود ويتامين B2 است. در مواقعي كه شدت كمبود ويتامين بالا باشد، بروز مشكلاتي مثل شكاف و ترك خوردگي لب، شكاف در پوست گوشه دهان و شقاق گوشه لب ها، ضايعات پوستي، زبان متورم ارغواني و افزايش رشد مويرگ هاي اطراف قرنيه چشم نيز ديده مي شود.

ويتامين B3

وقتي اين علائم را در بدن خود مشاهده كرديد، امكان دارد به كمبود ويتامين B3 مبتلا شده باشيد: ضعف عضلاني، بي اشتهايي و سوء هاضمه و ضايعات پوستي. اين كمبود با تغييرات پوستي نيز بروز مي كند به اين ترتيب كه نواحي از پوست كه در معرض نور آفتاب هستند (دست ها، بازو، گردن و پاها) دچار ترك خوردگي، تيرگي رنگ و درماتيت پوسته ريزي كننده خواهندشد. حتي گاهي كمبود نياسين سيستم عصبي را هم درگير مي كند كه اغلب با نشانه هايي مثل گيجي و منگي، التهاب عصبي و تغييرات دستگاه گوارش به شكل تحريك پذيري و التهاب غشاي مخاطي دهان و لوله گوارش همراه است.

ويتامين B6

ويتامين B6 در بدن نقش مهمي داشته و كمبود آن موجب مشكلات پوستي و عصبي در فرد مي شود و زماني كه بدن فرد اين ويتامين را به ميزان كافي ذخيره نكرده باشد، دچار علائمي مانند ضعف، بي خوابي، نوروپاتي محيطي، التهاب زبان، التهاب حفره دهان و اختلال ايمني سلولي خواهدشد.

فولات

كمبود فولات يا ويتامين B9 منجر به بروز كم خونی در بدن شده و بررسي ها نشان مي دهند كه عدم مصرف اين عنصر حياتي در دوران بارداري مي تواند جنين را به نقايص سيستم عصبي مبتلا كند، زيرا در صورت بروز اين كمبود هنگام بارداري، لوله عصبي جنين به صورت كامل تشكيل نمي شود و سلامت جنين به خطر مي افتد. با اين حساب توجه به مصرف كافي اين ويتامين در تمام خانم ها به ويژه در سنين باروري ضروري است.

ويتامين B12

يكي از عوارض مهم عدم مصرف ويتامين B12 ايجاد عارضه كم خوني است كه همين امر زمينه ساز بروز مشكلات عصبي و استرس هاي مزمن را نيز فراهم مي كند. بدنيست بدانيد بي حالي و خستگي زودرس در افراد مي تواند يكي از دلايل كمبود اين ويتامين باشد.

ويتامين C

اگر مي خواهيد كمبود ويتامين C بدن تان را رفع كنيد، سراغ مصرف تركيبات طبيعي حاوي اين ويتامين برويد، زيرا كمبود اين ويتامين نه تنها شما را مدام به انواع سرماخوردگي دچار مي كند بلكه ممكن است به بيماري اسكوربوت هم مبتلا شويد.همچنين حذف ويتامين C از رژيم افراد سالم طي 30 روز حتي در صورت اشباع بودن ذخاير آن در بدن، علائم كمبود را تشديد مي كند. بزرگسالان مبتلا به اسكوربوت ممكن است دچار تورم و خونريزي لثه، از دست دادن دندان، خواب آلودگي، خستگي، دردهاي مفاصل در پاها، تحليل عضلاني، ضايعات پوستي و تغييرات رواني مختلف شوند.

از ديگر علائم كمبود ويتامين C مي توان به خونريزي زيرپوستي، پيچ خوردگي شديد موها، درد مفاصل، تورم لثه، افسردگي، سندروم شوگرن (نوعي اختلال التهابي مزمن و وابسته به دستگاه ايمني) تب و تنگي نفس اشاره كرد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.