شفا مگ

باورهای غلط درباره آبنبات ، شکلات و آدامس

آبنبات، شکلات و آدامس خوردنی هایی هستند که هیچ کس از آنها بدشان نمی آید و آنقدر رنگبندی دارد که نمی توان چشم از آنها دور کرد.برای این مواد خوردنی باورها و اطلاعات غلط نیز رواج یافته است.هضم آدامس سال ها طول نمی کشد.شکلات باعث ایجاد جوش روی پوست نمی شود.شکلات سفید همان شکلات نیست.آبنبات باعث کرم خوردگی دندان نمی شود.آدامس برای دندان بد نیست.نوشابه آدم را نمی کشد.در ادامه نگاهی به این باورها و اطلاعات می اندازیم.

باورهای غلط درباره شکلات و آدامس

هضم آدامس سال ها طول می کشد

همه می دانند که هرگز نباید آدامس را بلعید. شایعه است که هضم بافت لاستیک مانند آن سال ها طول می کشد و می تواند باعث خرابی سیستم هاضمه بدن شود.

اما این یک حقیقتِ غلط است. با اینکه ترکیبات آدامس باعث می شود هضمش سخت شود (و البته همین ترکیبات به آن خاصیت ارتجاعی و جویدنی می دهند) اما این طور نیست که در سیستم هاضمه سرگردان شود. درست مثل هر شیء خارجی دیگری، دستگاه هاضمه آدامس را هم به بیرون از بدن هدایت می کند و هیچ جای نگرانی نیست.

شکلات باعث ایجاد جوش روی پوست نمی شود

شاید والدین شما هم موقع هشدار دادن درباره مصرف بیش از حد شکلات، جوش های پوستی را به عنوان یک سلاح ترسناک استفاده کرده باشند. اگرچه این تهدید روی بچه ها جواب می دهد ولی نیازی به آن نیست، چون شواهد علمی تاییدکننده آن خیلی کم هستند و ضرورتی ندارد به کل شکلات را کنار بگذارید.

دکتر آوا شامبان به هافینگتن پُست می گوید، «شکلات به تنهایی باعث جوش زدن روی پست نمی شود و شواهد اندکی داریم که شکلات یا هر نوع غذای چرب دیگری، باعث بروز جوش می شود.» هر چند حقیقت دارد که رژیم غذایی سرشار از چربی و شکر می تواند به جوش زدن زیاد بینجامد اما شواهدی دال بر اینکه شکلات دلیل اصلی این عارضه پوستی است وجود ندارد.

شکلات سفید همان شکلات است

برخی مردم فکر می کنند که شکلات سفید هم یک نوع شکلات است اما در حقیقت اصلا شکلات نیست. شکلات شیری رنگ و شکلات سیاه هر دو از پودر کاکائو تهیه می شوند ولی شکلات سفید از کَرهٔ کاکائو گرفته می شود. بنابراین شکلات سفید را رسما نمی شود جزو شکلات ها دسته بندی کرد، هر چند در خوشمزگی دستکمی از آنها ندارد.

آب نبات بچه ها را بیش فعال می کند

بسیاری از والدین فرزندان خود را از مصرف آب نبات منع می کنند زیرا قانع شده اند که آنها را بیش فعال و غیرقابل کنترل می کند. با این حال، این هم یک باور غلط است که هیچ حقیقتی پشت آن نیست.

در تحقیقی که ژورنال دارویی نیوانگلند منتشر کرده است می خوانیم، «بیشتر تحقیقات کنترل شده روی کودکان، هیچ اثر مضری از این نوع را موقع مصرف قند یا شیرینی های مصنوعی نشان نداده اند».

آب نبات باعث کرم خوردگی دندان می شود

یک مورد دیگر که خیلی ها به آن باور دارند این است که خوردن آب نبات دندان ها را می پوساند. هر چند مصرف شیرینی جات به ایجاد پوسیدگی کمکی می کند اما مقصر اصلی باکتری های داخل دهان هستند که با تولید اسید باعث تجزیه آب نبات می شوند. این اسید به مینای دندان صدمه می زند.

اما این اسید محدود به زمانی که آب نبات و شیرینی می خورید، نیست! هر نوع کربوهیدرات یا نشاسته ای می تواند به ایجادش بینجامد. اگر دندان درد زیاد به سراغ شما یا فرزندان تان می آید مشکل از سمت آب نبات ها نیست، بلکه به مسواک نزدن بعد از مصرف غذا بر می گردد.پس مصرف آب نبات به سلامت دهان شما آسیب نمی زند، به شرط اینکه مسواک و نخ دندان را فراموش نکنید.

آدامس برای دندان بد است

بسیاری افراد از مصرف آدامس خودداری می کنند زیرا این باور صحیح را دارند که جویدن بیش از حد یا شدید باعث تحلیل رفتن دندان ها می شود. اما جالب است که بنیاد سلامت دهان می گوید جویدن ملایم آدامس فاقد قند می تواند مانع فساد تدریجی دندان ها شود. چرا؟

زیرا آدامس جویدن به ایجاد بزاق بیشتر می انجامد که به خصوص بعد از خوردن غذاها و نوشیدنی های اسیدی، به بازیابی مواد معدنی و حفظ مینای دندان کمک می کند. آدامس جویدن بعد از غذا PH دهان را به سطح عادی بر می گرداند.

نوشابه می تواند شما را بکُشد

یکی از افسانه های رایج شهری این است که خوردن قرص های خوشبوکننده دهان (مثل نعناع) و به دنبال آنها نوشیدن نوشابه، می تواند مشکل ساز شود. می گویند ترکیب نعناع و نوشابه گازدار باعث ایجاد حباب هایی می شود که حتی ممکن است آدم را بکشد.

هر چند انداختن یک قرص داخل بطری نوشابه فشاری ایجاد می کند که نوشابه را تا ۶ متر هم در هوا پرتاب می کند، اما خوردن آنها اتفاق مشابهی را در بدن باعث نمی شود.

البته این را بد برداشت نکنید. خوردن چندین قرص خوشبوکننده و روی آنها چند لیوان نوشابه اصلا کار سالمی نیست، ولی چون بدن انسان هوشمند است گاز تولید شده بعد از چنین کاری را از راه دهان دفع می کند و مانع از اتفاقات ناگوار بعدی مثل مرگ می شود. با این حال دلیل نمی شود که بی گدار به آب بزنیم و هر طور دلمان خواست تغذیه کنیم. 

شکلات باعث افزایش کلسترول می شود

برای افرادی که می خواهند کلسترول شان را پایین بیاورند خبرهای خوبی داریم. تصور عمومی این است که اگر کلسترول بالا دارید باید از شکلات پرهیز کنید ، اما برخی پژوهش ها هم نشان داده اند که شاید مصرف شکلات باعث کاهش سطح کلسترول بشود.

معمولا پزشکان توصیه می کنند که شیرینی را نه جداگانه بلکه داخل غذاها مصرف کنید تا سطح کلسترول پایین بماند. اما مصرف جداگانهٔ چند تکه کوچک از شکلات های سیاه برای قلب خوب است. ما هم شما را به پیروی از توصیه پزشکتان فرامی خوانیم، ولی بد نیست از او جویا شوید که مصرف بدون افراط شکلات سالم چه اثراتی روی کلسترول دارد.

شکلات جرقه ای خطرناک است

نه فقط بسیاری از مردم این نوع شکلات را خطرناک تصور می کنند، بلکه حتی کمپین هایی برای منع آن نیز در کشورهای غربی دیده ایم. وقتی این نوع شکلات یا آب نبات را می خورید در تماس با بزاق دهان شروع به ترکیدن می کند که البته مقیاس آن بسیار کوچک است.

شایعات بی اساسی در دنیا هست که می گوید خوردن این شکلات به همراه نوشابه باعث انفجار شکم می شود. کار به جایی رسید که شرکت جنرال فودز، که از تولیدکنندگان این نوع شکلات (با برند پاپ راکز) است یک کمپین رسانه ای راه انداخت تا آن را از حملات تبرئه کند. این نوع شکلات ها واقعا خطرناک نیستند، اگر بودند سازمان های غذا و بهداشت در کشورهای مختلف تولیدشان را غیرقانونی اعلام می کردند. 

اصلا نبایستی آب نبات خورد

مثل سایر غذاها، آب نبات و شکلات هم برای شما بد نیستند البته تا زمانی که در مصرفشان تعادل را رعایت کنید. با اینکه مصرف زیاد آنها می تواند به اضافه وزن و افزایش خطرات مرتبط با سلامتی بینجامد، مقادیر کم آنها حتی فوایدی هم دارند.

سمیرا کاواش، که از اساتید دانشگاه راجرز است، کتابی با نام «آب نبات: یک قرن وحشت و لذت» نوشته است. او در مصاحبه ای با گلوب-اَند-مِیل می گوید بسیاری از نگرانی ها درباره آب نبات غیرضروری هستند: «وقتی رژیم غذایی تان پر از غذاهای واقعی و طبیعی باشد، مصرف کمی شیرینی مضر نخواهد بود.»

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.