مجله شفا

فلووکسامین

فلووکسامین

فلووکسامین یک داروی ضد افسردگی و در اشکال قرص 50 و 100 میلی گرم است که با تاثیر بر روی سروتونین برای درمان اضطراب، اختلال وسواس، افسردگی تجویز میشود.

فلووکسامین (Fluvoxamine) از دسته داروهای ضد افسردگی می باشد و بیشتر برای درمان اختلالات وسواس اجباری تجویز می شود.این دارو با مهار کردن سروتونین در مغز کار می کند.فلووکساسین به شکل قرص 100 و 50 میلی گرم در دسترس می باشد.فلووکسامین ممکن است برای برخی افراد خواب آور باشد.

فلووکسامین و سیگار رابطه خوبی با هم ندارند و مصرف سیگار باعث می شود سطح فلووکسامین را در خون کاهش دهد و اثر آن را بسیار کم کند.مصرف فلووکسامین باعث اضافه وزن و چاقی در بیمار می شود. یکی از عوارض مصرف فلووکسامین در برخی افراد ریزش مو می باشد.

در ادامه با قرص فلووکسامین بیشتر آشنا شوید که البته این مطلب به هیچ عنوان جایگزین تجویز پزشک نمی باشد و فقط برای آشنایی با این دارو می باشد.

 1. فلووکسامین چیست
 2. موارد مصرف
 3. هشدارهای مصرف
 4. نحوه مصرف
 5. عوارض جانبی
 6. تداخل دارویی
 7. مصرف در دوران بارداری
 8. مصرف در شیردهی

فلووکسامین چیست

فلووکسامین یک داروی مهار کننده انتخابی باز جذب سروتونین می باشد و برای درمان اختلالات اضطرابی، اختلال وسواس و افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد.

فلووکسامین به خوبی جذب می شود و اگر با غذا مصرف شود تاثیر خود را از دست نمی دهد و به طور وسیع در کبد متابولیزه می شود. این دارو نیمه عمر 19 تا 20 ساعت را دارد و بیشتر مقدار مصرفی در عرض 70 ساعت از طریق ادرار دفع می شود و دفع کلیوی دارد.

موارد مصرف فلووکسامین

فلوکسامین داروی باز جذب انتخابی سروتونین است و برای درمان اختلالات اضطرابی، ترس از اجتماعات، افسردگی، اختلالات هراسی، اختلالات وسواسی - اجباری استفاده می شود.

فلووکسامین در گروه داروهای ضد افسردگی و داروهای مهار کننده انتخابی باز جذب سروتونین می باشد و بنا به تشخیص پزشک می تواند برای درمان بیماری های دیگر نیز استفاده شود.

هشدارهای مصرف فلووکسامین

 • داروهای مهار کننده MAO را نباید طی 14 روز قبل یا 14 روز پس از مصرف فلووکسامین مصرف کنید.
 • اگر به فلووکسامین یا به داروهایی مانند آلوسترون، پیموزید یا تیزانیدین حساسیت دارید نباید از فلووکسامین استفاده کنید.
 • اگر دچار بیماری های خاص مانند بیماری های کبد یا کلیه، گلوکم زاویه بسته، بیماری قلبی، فشار خون بالا یا سکته مغزی هستید نباید از فلووکسامین استفاده کنید.
 • فلوکسامین ممکن است عوارض سندرم سروتونین داشته باشد و باید قبل از تجویز اگر بیماری خاصی دارید با پزشک مشورت کنید.
 • برخی از جوانان برای اولین بار از داروی ضد افسردگی استفاده می کنند به خودکشی و یا اسیب به خود فکر می کنند که پزشک را باید در جریان بگذارید.
 • این دارو نباید در دوران بارداری و شیردهی مصرف شود.

نحوه مصرف فلووکسامین

نحوه مصرف فلوکسامین به شرایط سنی، شرایط پزشکی و تشخیص پزشک بستگی دارد و بهترین زمان مصرف آن در زمان خواب می باشد.این دارو را می توانید قبل یا همراه غذا مصرف کنید.معمولا فلووکسامین شب قبل از خواب مصرف می شود.

نکته مهم این است که فلووکسامین را نباید بدون مشورت با پزشک قطع کنید زیرا قطع ناگهانی باعث عوارض جدی خواهد شد.

عوارض جانبی فلووکسامین

فلووکسامین ممکن است در برخی از افراد ایجاد عوارض کند که برخی از این عوارض خفیف می باشد و طی چند ساعت تا چند روز از بین می رود.عوارض های خفیف اگر طی چند روز از بین نرفت یا شدیدتر شد می بایست با پزشک خود تماس بگیرید.

برخی از عوارض جانبی فلووکسامین شدید می باشد که در صورت مشاهده علائم می بایست مصرف دارو را قطع و با پزشک خود تماس بگیرید.

فلووکسامین ممکن است در برخی از افراد ایجاد حساسیت کند که علائم آن شامل بثورات پوستی، تاول یا کهیر، علائم آلرژی، تنگی نفس، تورم گلو می باشد.در صورت مشاهده هر یک از این علائم مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر در زمان مصرف فلووکسامین دچار تغییرات روحی و رفتاری، اضطراب، حملات ترس، مشکل در خواب یا احساس تحریک، اشفتگی، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی شدید حتما با پزشک مشورت کنید. این دارو ممکن است در روز های اول مصرف عوارضی چون احساس خودکشی یا صدمه زدن به خود را داشته باشند که در صورت مشاهده با پزشک مشورت کنید.

عوارضی که در این مطلب خواندید تمام عوارض این دارو نمی باشد و اگر علائم های مشکوکی مشاهده کردید حتما با پزشک خود مشورت کنید. برخی دیگر از این عوارض شامل:

 • اضطراب، مشکلات خواب، احساس خوشبختی شدید، تحریک پذیری شدید
 • تاری دید، تونل دید، درد چشم یا تورم در اطراف چشم
 • تشنج
 • تغییر در وزن و اشتها
 • کبودی یا خونریزی غیر معمول
 • سردرد، مشکلات حافظه، ضعف شدید، از دست دادن تعادل
 • سفت شدن عضلات، تب بالا، تعریق، گیجی، ضربان قلب شدید

این دارو به علت مهار بازجذب سروتونین ممکن است بروز علائم سندروم سروتونین را به همراه داشته باشد که در صورت مشاهده هر گونه علائم سریعا با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. تحریک، توهم، تب، تعریق، لرز، ضربان شدید قلب، سفتی ماهیچه، از دست دادن تعادل، استفراغ و اسهال از علائم سندروم سروتنین می باشند.

عوارض های شایع فلووکسامین نسبتا خفیف می باشند و طی چند روز از بین می رود

 • خواب آلودگی و سرگیجه
 • احساس اضطراب
 • حالت افسردگی
 • مشکلات خواب یا بی خوابی
 • ناراحتی معده، از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خشکی دهان و خمیازه کشیدن
 • درد عضلانی
 • دوره های سنگین قاعدگی

تداخل دارویی فلووکسامین

فلووکسامین ممکن است با برخی داروها یا گیاهان دارویی و حتی ویتامین ها تداخل داشته باشد و مصرف همزمان آنها با این دارو ممکن است عوارض خطرناکی داشته باشد. برخی از داروها می باشند که اگر همزمان با فلووکسامین مصرف شوند باعث کاهش اثربخشی یا شدت یکی از داروها می شوند.

مصرف همزمان فلووکسامین با داروهای خواب آور باعث خواب آلودگی بیشتر و حتی بیهوشی می شوند و می توانند تاثیر فلووکسامین را از بین ببرند.اگر قرص خواب آور ، داروهای افیونی، داروهای آرامبخش ماهیچه یا داروی ضد اضطراب مصرف می کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا بتواند بهترین تصمیم را بگیرد. همچنین مصرف سیگار باعث می شود اثر فلووکسامین در بدن از بین برود.

بسیاری از داروها هستند که با فلووکسامین تداخل دارند که البته تمام آنها در این مطلب گنجانده نشده است، بهتر است قبل از تجویز با پزشک خود درباره داروهای مصرفی مشورت کنید.

برخی از داروها هستند که در صورت مصرف همزمان با فلووکسامین بسیار خطرناک می باشد و حتی می تواند باعث مرگ شوند.در طول مصرف فلووکسامین نباید از داروهای ایزوکاربوکساید، لاینزولید، متیلن آبی، مکلوبمید، رساگیلین، صفینامید استفاده کنید. این داروها را تا 2 هفته قبل از مصرف فلووکسامین نباید مصرف شود.

نکته مهمی که لازم است بدانید این است که فلووکسامین اثر کافئین را افزایش می دهد و در دوران مصرف این دارو نوشیدنی های کافئین دارد، شکلات و هر آنچه حاوی کافئین است را به مقدار زیاد نباید مصرف کنید.

مصرف فلووکسامین در دوران بارداری

فلووکسامین از داروهای گروه C بارداری می باشد و برای این گروه منع مصرف دارد و نباید در دوران بارداری مصرف شود.فلووکسامین ممکن است به جنین متولد نشده آسیب جدی برساند، اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید قبل از تجویز با پزشک مشورت کنید.

مصرف فلووکسامین در شیردهی

فلووکسامین به شیر مادر منتقل می شود و اگر به کودک شیر می دهید باعث عوارض خطرناکی برای نوزاد شیرده می شود.قبل از تجویز با پزشک مشورت کنید شاید لازم باشد شیردهی را تا پایان دوره درمان قطع کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.