شفا مگ

علت خارش واژن در بارداری چیست

علت خارش واژن در بارداری می تواند تغییرات بدن در دوران بارداری باشد، اما دلایل دیگری مانند عفونت قارچی، خشکی واژن و حساسیت نیز می توانند باعث خارش شوند.

علت خارش واژن در بارداری

خارش واژن در بارداری ممکن است باعث نگرانی زنان باردار شود و نگران خطرناک بودن آن هستند.علت اصلی خارش واژن در دوران بارداری می تواند تغییرات بدن در این دورا نباشد، اما ممکن است به دلایل دیگری باعث خارش شده باشد.

بهتر است در این دوران نکات بهداشتی را رعایت کنید و در صورتی که دچار خارش واژن شده اید می تواند با توجه به علائم آن دلیل خارش واژن را در دوران بارداری پیدا کنید و سریعا برای درمان آن اقدام کنید. توصیه این است که در صورت هرگونه خارش و علامت های دیگر به پزشک خود مراجعه کنید تا برای درمان آن اقدام کند. در ادامه به علت های خارش در ناحیه واژن در دوران بارداری می پردازیم.

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریال زمانی رخ می دهد که تعادل بین باکتری های خوب و بد در واژن به هم بخورد. این عفونت شایع واژن زنان باردار و غیر باردار می باشد. علائم این بیماری ترشحات خاکستری ، خارش ، سوزش ، قرمزی می باشد.

علت خارش و عفونت واژن

علاوه بر باکتری ها واژن به طور معمول حاوی مقدار کمی مخمر است. در تغییرات هورمونی در بارداری می تواند تعادل PH واژن را مختل کند و باعث رشد مخمر ها می شود. به همین دلیل است که عفونت های مخمر در دوران بارداری بسیار شایع است.این عفونت علائمی شامل خارش ، سوزش و ترشحات پنیری واژن است.

علت خارش و ترشحات واژن

در دوران بارداری ترشحات واژن و مخاط دهانه رحم افزایش می یابد. دلیل افزایش ترشحات ، تغییرات هورمونی و نرم شدن دهانه رحم و دیواره های واژن در دوران بارداری است.ترشحات به منظور محافظت از واژن در برابر عفونت می باشد، اما می تواند باعث تحریک پوست شود و ایجاد خارش کند.

علت خارش و خشکی واژن

یکی از دلایل خشکی واژن در افراد در دوران بارداری تغییر هورمونی است. قرمزی ، سوزش و درد در هنگام رابطه جنسی نیز ممکن است رخ دهد.پایین بودن پروژسترون باعث خشکی واژن در دوران بارداری می شود.

حساسیت به محصولات بهداشتی

در دوران بارداری پوست کشیدگی بیشتری دارد و حساسیت بیشتری نسبت به قبل پیدا خواهد کرد. به همین دلیل محصولاتی که قبلا از آنها راحت استفاده می کردید ممکن است پوست شما را در بارداری تحریک کند و باعث خارش و قرمزی می شود. این مواد و محصولات عبارتد از مواد شوینده ، حمام حباب ، شامپو بدن و صابون است.

علت خارش و عفونت ادراری

به دلیل وجود رحم در بالای مثانه می تواند در دوران بارداری به مثانه فشار بیاورد. با افزایش فشار روی مثانه می تواند باعث مسدود شدن ادرار و باعث بروز عفونت شود. به همین دلیل است که زنان باردار می توانند در معرض خطر ابتلا به عفونت ادراری قرار بگیرند.

علت خارش و کلستاز بارداری

کلستاز بارداری یک وضعیت کبدی می باشد که در اواخر بارداری ممکن است رخ دهد که به دلیل ژنتیک و هورمونهای بارداری می باشد. کلستاز حاملگی باعث خارش شدید در کف دست و پا و همچنین ناحیه واژن رخ دهد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.