شفا مگ

بی اختیاری ادرار چیست

بی اختیاری ادرار
بی اختیاری ادرار یکی از بیماری های مجاری ادراری می باشد که در این نوع بیماری فرد نمی تواند ادرار خود را نگه دارد. بی اختیاری ادرار می تواند موقتی یا دائمی باشد.بی اختیاری ادرار در زنان اگر به موقع درمان شود می تواند کنترل شود. زمانی که مثانه پر شود اعصاب مثانه سیستم عصبی را مطلع می سازد و باعث می شود اسفنکتر ها شل شده و عضلات برای دفع ادرار منقبض شوند که در صورت آسیب این عضلات باعث می شود کنترل ادرار دچار مشکل شود.
 1. انواع بی اختیاری ادرار
 2. تشخیص بی اختیاری ادرار
 3. درمان بی اختیاری ادرار
 4. داروهای کنترل بی اختیاری ادرار

انواع بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار انواع مختلفی دارد که در بعضی از این نوع بی اختیاری ها ممکن گذرا باشد و بعد از مدتی بدون درمان بهبود می یابد.بی اختیاری فشاری، بی اختیاری فوری و بی اختیاری لبریزی از انواع بی اختیاری های ادراری می باشند.

بی اختیاری فشاری

در این نوع با فشار به مثانه باعث بی اختیاری ادراری می شود که می تواند این فشار ها به علت سرفه، خنده، عطسه یا جنبش هایی که به مثانه وارد می شود باشد. در زنان بی اختیاری فشاری به دلیل حاملگی، زایمان و یائسگی بسیار شایع می باشد و قابل درمان است.

بی اختیاری فوری

این نوع بی اختیاری ادرار مثانه دچار اسپاستیک ، ناپایداری و یا بیش فعالی شده است و در زمان خواب، یا نوشیدن مقداری آب یا شنیدن صدای آب ایجاد می شود. در این حالت انقباض و گرفتگی عضلات مثانه به قدری سریع ایجاد می شود که فرد نمی تواند خود را برای تخلیه ادرار برساند. علت بی اختیاری فوری بیشتر به دلیل عفونت مثانه، آسیب های عصبی، مشکلات دیابتی و مصرف الکل است.

بی اختیاری لبریزی

در این حالت فرد مبتلا به بی اختیاری ادرار همیشه دارای مثانه پر می باشد ولی مقدار کمی ادرار از آن خارج می شود که بیشتر در افراد مبتلا به بیماری دیابت و بزرگی پروستات هستند رخ می دهد.

بی اختیاری موقتی

این بی اختیاری ادرار موقتی بوده و علت این بی اختیاری می تواند عوارض دارویی، عفونت مجاری ادراری، کاهش تحرک و یبوست باشد که با درمان عوامل ،بی اختیاری ادرار بهبود می باد.


بیشتر بخوانید : 16 علت که باعث بی اختیاری ادرار می شوند


تشخیص بی اختیاری ادرار

پزشک قبل از درمان آزمایش هایی مانند کشت ادرار، آزمایش خون تست PVR، سونوگرافی، تست استرس، تست ارودینامیک، سیستوگرام، سیستوسکوپی بنا به تشخیص انجام می دهد.

 • کشت ادرار: آزمایش کشت ادرار برای تشخیص بیماری های عفونی می باشد.
 • آزمایش خون :آزمایش خون برای تشخیص مقدار اوره و کراتین انجام می شود.
 • تست PVR: تست PVR برای تشخیص انسداد در دستگاه ادراری و یا مشکلات عصب و عضلات مثانه است.
 • سونوگرافی: برای مشاهده و بررسی اختلالات قطعات دستگاه ادراری انجام می شود.
 • تست ارودینامیک: این تست برای اندازه گیری فشار در مثانه در زمان استراحت و پر بودن مثانه انجام می شود.
 • سیستوگرام: در این آزمایش پزشکی است که برای تصاویر از مثانه ادراری با اشعه ایکس است.
 • سیستوسکوپی: یک اندوسکوپی داخل مثانه است که با عبور یک دوربین باریک با نام سیستوسکوپ به داخل مجاری ادرار برای بررسی مستقیم می باشد.

درمان بی اختیاری ادرار

روند درمان بی اختیاری ادرار به نوع مشکل آن بستگی دارد. یکی از روش های درمانی برای بعضی از بی اختیاری های ادراری تغییر در شیوه زندگی نی باشد.

همچنین تقویت کردن عضلات کف لگن مخصوصا در زنان می تواند در بی اختیاری ادرار کمک زیادی کند. در این حالت ماهیچه های کف لکن را با وارد کردن الکترود به مقهد یا واژن تحریک کرده و باعث تقویت آنها می شود.

برای درمان بی اختیاری ادرار زنان می توان از پساری استفاده شود که یک حلقه سفت است و در مهبل وارد می شود و می تواند در تمام روز را برای جلوگیری از نشت ادرار مورد استفاده قرار گیرد.

برای افرادی که مثانه بیش فعال دارند تزریق بوتاکس به عضله مثانه می تواند موثر باشد، اما باید هر 6 الی 9 ماه آن را تکرار کرد که البته سازمان بهداشت جهانی آن را تایید نکرده است.

جراحی که اگر درمان موثری برای نوع بی اختیاری ادرار وجود نداشت می تواند توسط جراحی این مشکل را درمان کرد.

داروهای کنترل بی اختیاری ادرار

برای درمان می توان از داروهای مختلفی بر اساس نوع بی اختیاری ادرار توسط پزشک و تشخیص آن تجویز کرد.

آنتی کولینرژیک ها: نوعی دارو هستند که با بلوک گیرنده استیل کولین مانع تاثیر استیل کولین می شوند که این دارو ها شامل تروسپیوم، اکسی بوتین،سولیفناسین و فسوترودین می باشد.

استروژن موضعی: استفاده از مقدار پایین استروژن موضعی در فرم کرم واژینال یا پچ می تواند برخی از علائم بی اختیاری ادرار را کاهش دهد.

ایمی پرامین: این دارو برای بی اختیاری فوری و استرسی مورد استفاده قرار می گیرد.

سیمبالتا: سیمبالتا یا دولوکستین داروی ضد افسردگی می باشد که می توان برای درمان بی اختیاری ادرار از نوع استرسی موثر باشد

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.