شفا مگ

6 دمنوش گیاهی برای درمان سردرد میگرنی

سردرد میگرنی از جمله بیماری های دردناک می باشد که می تواند زندگی روزمره تحت تاثیر قرار دهد. دمنوش های گیاهی زیادی هستند که می تواند از سردردهای میگرنی پیشگیری و یا باعث کاهش درد شوند.دمنوش گیاهی برای سردرد میگرنی باعث آرامبخشی سیستم عصبی می شود و سردرد ها و حملات میگرنی را کاهش می دهد،البته بعضی از این گیاهان را نمی تواند در زمان حملات میگرنی مصرف کرد و باید قبل از شروع حملات میگرن استفاده نمود. در ادمه با این دمنوش های گیاهی آشنا شوید.

دمنوش گیاهی برای درمان سردرد میگرنی
  1.  دمنوش رزماری
  2. دمنوش قاصدک
  3. دمنوش بابونه
  4. چای سبز با زنجبیل
  5. دمنوش سنبل الطیب
  6. دمنوش آویشن
  7. طرز تهیه دمنوش گیاهی

دمنوش رزماری برای سردرد میگرنی

رزماری یک گیاهان معروف آرامبخش می باشد که می تواند سردرد های ناشی از فعالیت ذهنی و فکری روزانه را برطرف کند. دمنوش رزماری علاوه بر آرامبخشی، دارای خواص پاک کنندگی قوی و ضد باکتری نیز می باشد و همچنین رایحه ملایم این دمنوش می تواند باعث آرامش روان نیز بشود.

نکته مهم این است که دمنوش رزماری در دوران بارداری نباید مصرف شود و همچنین برای کسانی که مبتلا به بیماری صرع میباشند باید از مصرف این دمنوش خودداری کنند.

دمنوش قاصدک برای سردرد میگرنی

اگر بروز سردرد میگرنی شما به علت خوردن غذاهای چرب و سنگین باشد دمنوش قاصدک می تواند باعث پیشگیری از بروز این سردرد شود. دمنوش قاصدک بهترین تقویت کننده کبد و سم زدایی کبد می باشد و برای بهبود دستگاه گوارش نیز بسیار مفید است.

دمنوش بابونه برای سردرد میگرنی

دمنوش بابونه یک نوشیدنی عالی برای سردرد های میگرنی ناشی از استرس است و برای آرام کردن سیستم عصبی و سردرد های میگرنی بسیار موثر است.همچنین دارای خواص آرامبخشی برای داشتن یک خواب خوب است.

چای سبز با زنجبیل برای سردرد میگرنی

مصرف چای سبز با زنجبیل به دلیل خاصیت ضد التهابی هر دو برای سردرد های میگرنی بسیار مناسب است و باعث تسکین و آرامش می شود. این ترکیب علاوه بر کمک به هضم غذا می تواند اضطراب و تنش های عصبی را از بین ببرد. این دم کرده سردردهایی که در اثر استرس ایجاد می شود را از بین می برد.

برای این دمنوش ابتدا یک فنجان آب را جوش آورده و زنجبیل را به صورت حلقه حقله به آن اضافه می کنید و به مدت 30 ثانیه آن را بجوشانید و سپس آن را از روی حرارت برداشته و چای سبز را به آن اضافه کنید و به مدت 2 دقیقه بگذارید تا دم بکشد.سپس مقداری عسل به آن اضافه کنید و میل نمایید.

دمنوش سنبل الطیب برای سردرد میگرنی

دمنوش سنبل طیب یک داروی بسیار عالی برای کاهش سردردهای شدید می باشد و می توان آن را یک مسکن قوی برای درمان میگرن نامید. برای تهیه دمنوش سنبل الطیب ابتدا ریشه خشک شده سنبل الطیب را بشویید و آن را درون یک ظرف بریزید و سپس مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و بگذارید 15 دقیقه دم بکشد و سپس میل نمایید.

دمنوش آویشن برای سردرد میگرنی

دمنوش آویشن یک داروی گیاهی برای سردرد میگرنی می باشد و همینطور دارای خواص ضد سرفه، خلط آور، آرامبخش و خواب آور نیز می باشد.آویشن با طبعی گرم می تواند بر روی تقویت حافظه نیز تاثیر زیادی بگذارد.

برای تهیه دمنوش آویشن مقدار یک قاشق آویشن خشک را در یک فنجان آب جوش ریخته بگذارید دم بکشد. سپس با مقداری عسل و یا آبلیمو میل کنید.

طرز تهیه دمنوش گیاهی برای میگرن

برای ساخت یک دمنوش یا چای گیاهی، اگر خشک شده ان گیاه را دارید به مقدار یک قاشق و اگر گیاه تازه است به اندازه یک مشت از آن گیاه را داخل یک لیوان یا ظرفی بریزید.سپس مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و روی آن را بپوشانید. ظرف را به مدت 2 تا 4 دقیقه بگذارید تا دم بکشد.

به دلیل اینکه بعضی از گیاهان وقتی حرارت به آنها به طور مستقیم برخورد می کند ممکن است خاصیت دارویی خود را از دست بدهند، بهتر است از این روش استفاده کنید و این روش تهیه دمنوش بهتر از جوشاندن یا دم کردن روی حرارت است.این دمنوش ها را می توانید غلیظ یا رقیق تهیه کرده و برای تغییر مزه آن می توانید با مقداری عسل آن را شیرین کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.