شفا مگ

لاغری با خوردن سیب

سیب از جمله میوه هایی است که دارای خواص بیشماری برای بدن و سلامت جسم دارد.همچنین با مصرف سیب می توانید به راحتی لاغر شوید.سیب حاوی 85 درصد آب است که باعث کاهش مصرف کالری می شود.سیب دارای فیبر زیاد می باشد که حدود 4 گرم می باشد. در ادامه به فواید سیب در رژیم غذایی و کاهش وزن می پردازیم. با ما همراه باشید.

لاغری با خوردن سیب
  1. کاهش وزن با سیب
  2. مقدار فیبر در سیب
  3. سیب باعث پر بودن شکم می شود
  4. سایر خواص سیب

کاهش وزن با سیب

سیب با سایز متوسط تقریباً دارای ۸۵ درصد آب است که این مقدار آب غالباً باعث کاهش مصرف کالری و همچنین منجر به پایین آمدن چگالی انرژی غذاها می شود. منظور از چگالی غذا مقدار کالری موجود در مقدار مشخصی از وزن هر غذا است که به شکل «کیلوکالری بر گرم» (kcal/g) نوشته می شود.

انرژی آب صفر کیلوکالری بر گرم است پس عملا نوشیدن آن هیچ کالری به بدن اضافه نمی کند و باعث کاهش تراکم کالری ورودی به بدن می شود. به طور کلی غذاهایی که کالری پایینی دارند حاوی آب و فیبر بالایی هستند که سیب نمونهٔ برجستهٔ این گروه است. یک سیب متوسط، ۹۵ کالری و مقدار قابل توجهی آب و فیبر دارد. تحقیقات به عمل آمده نشان داده اند که غذاهای با انرژی پایین باعث پایین آمدن کالری و در نتیجه کاهش وزن در افراد می شوند.

فیبر بالای سیب باعث لاغری می شود

یک سیب متوسط دارای ۴ گرم فیبر است. این مقدار به ترتیب ۱۶ و ۱۱ درصد از فیبر مورد نیاز روزانهٔ خانم ها و آقایان را تشکیل می دهد. تحقیقات نشان داده اند که خوردن مقدار قابل توجهی از هر فیبر در طول روز باعث پایین آمدن وزن و کاهش ریسک چاقی می شود. فیبر فرآیند هضم را کند می کند و باعث می شود شما با وارد کردن کالری کمتر به مدت بیشتری احساس سیر بودن بکنید. به همین دلیل غذاهایی با فیبر بالا و کالری ناچیز باعث پایین آمدن وزن شما می شوند. نکته دیگر اینکه فیبر سیستم گوارشی شما را به شکل سالم تری تنظیم می کند و باعث حفظ تعادل باکتری های مفید روده می شود که این به نفع سیستم متابولیک و کنترل وزن شما است.

سیب باعث پر بودن شکم می شود

ترکیب آب و فیبر در سیب باعث سیری زود هنگام می شود و مطالعات حاکی از این است که خوردن یک سیب قبل از غذا به مراتب بیشتر از آب سیب تأثیرگذار است و علاوه بر این، زمان قابل توجهی که شما صرف خوردن یک سیب می کنید در مقایسه با غذاهایی که فیبر ندارند، باعث سیری بیشتر می شود. از این منظر، حتی خوردن خود میوه ها به جای آب میوه، بهتر است و اشتهای شما را کم می کند و به کاهش وزن منجر می شود.

محققان خوردن سیب در یک رژیم غذایی سالم و متعادل را توصیه می کنند. در مطالعات روی خانم هایی با اضافه وزن، رژیم های غذایی متعددی تست شد و سیب بیشترین نقش را در کاهش وزن شان ایفا کرد. در یکی از این تحقیقات کاهش وزن در افرادی که سیب، گلابی، و غلات را مصرف می کردند مورد آزمایش و بررسی قرار گرفت. بعد از ۱۲ هفته افرادی که گروه میوه جات را مصرف کرده بودند ۱.۲۲ کیلوگرم  کاهش وزن نشان دادند و این در حالی بود که در گروه غلات هیچ گونه کاهش وزنی دیده نشد.

نکته قابل ذکر این است که سیب نه تنها در رژیم لاغری بالغان نقش مهم دارد بلکه برای کودکان هم بسیار مفید بوده و از چاق شدنشان جلوگیری می کند.

خواص سیب برای بدن

چگالی تغذیه

سیب حاوی ویتامین ها و مواد معدنی زیاد است. از جمله آنها می توان به پتاسیم و ویتامین C اشاره کرد. از دیگر ویتامین های موجود در سیب ویتامین B6 و ویتامین K و عناصر منگنز و مس است. علاوه بر این پوست سیب هم دارای خواص مفید برای ایمنی بدن است و بدن را در برابر بیماری ها مقاوم می کند.

شاخص گلوکز پایین

سیب شاخص گلوکز پایینی دارد، این یعنی مقدار قند خون را بعد از صرف غذا پایین نگه می دارد و برای کنترل آن نیز بسیار مفید است. شواهد حاکی از آن است که غذاهای کم گلوکز از ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی و برخی سرطان ها جلوگیری می کنند.

سلامت قلب

آنتی اکسیدان ها و فیبرهای موجود در سیب موجب کاهش خطر بیماری های قلبی می گردند. سیب مستقیماً باعث پایین آمدن قند خون و التهاب می شود که همین عوامل در جلوگیری از سکته قلبی نقش دارند.

ضد سرطان

آنتی اکسیدان های سیب از بروز برخی از سرطان ها جلوگیری می کنند. چندین تحقیق در این مورد بر روی خانم ها و آقایان انجام شده که نشان می دهد مصرف حداقل یک سیب در طول روز خطر ابتلا به سرطان هایی نظیر دهان، پستان، تخمدان و رودهٔ بزرگ را کاهش می دهد.

عملکرد مغز

طبق آزمایشات مختلفی که روی حیوانات انجام شده، مصرف سیب و آب سیب خطر اختلالات مغزی و فراموشی را کاهش می دهد. در یک پژوهش بر روی موش ها ثابت شده که مصرف آب سیب به کاهش میزان اکسیژن انفعالی مضر در بافت مغزی کمک می کند. مصرف آب سیب به حفظ سلامت اعصاب انتقال دهنده پیام به مغز کمک می کند و جلوی بیماری آلزایمر را می گیرد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.