شفا مگ

مواد غذایی طبیعی برای رفع سفیدی مو

سفید شدن مو با بالا رفتن سن کاملا طبیعی می باشد.البته افراد جوان نیز در بعضی شرایط موهایشان غیر طبیعی سفید می شود.بسیاری از افراد هستند که در سن 20 تا 30 سالگی با موی سفید مواجه می شوند.کمبود بعضی از ویتامین ها مانند B12 و یا سیگار کشیدن می تواند باعث ریزش و سفیدی مو شود.برای درمان مشکل سفیدی مو می توانید مواد غذایی با مواد مغذی مناسب برای مو را در رژیم غذایی خود قرار دهید.در ادامه با درمان قطعی رفع سفیدی مو ،مواد غذایی مفید برای سفیدی مو آشنا می شوید.

مواد غذایی طبیعی برای رفع سفیدی مو
  1. دلیل سفید شدن مو
  2. مواد غذایی مفید
  3. راه های طبیعی

دلیل سفید شدن مو

سفید شدن موها می تواند نشانه پیری و بالا رفتن سن باشد.البته سفید شدن مو و ریزش مو ، به غیر از پیری می تواند دلایل دیگری داشته باشد. یکی از عامل های سفید شدن مو ژنتیکی است.کمبود ویتامین B12، سیگار کشیدن نیز می تواند از عوامل های سفیدی مو می باشد.

مواد غذایی مفید برای سفیدی مو

یکی از بهترین و کابردی ترین راه ها برای پیشگیری از سفید شدن زود هنگام موها و درمان سفیدی زودرس مو اصلاح رژیم غذایی است.مصرف مواد غذایی حاوی آهن، مس، روی، پتاسیم، منگنز، تیتانیم، تنگستن و ویتامین B12 تا حدود زیادی می تواند روند از بین رفتن رنگدانه های مو را به تاخیر بیندازد.

ماھی سالمون

ماھی سالمون حاوی اسید چرب امگا ٣، پروتئین و سلنیوم است. یکی از نکات مھم درباره سلنیوم این است که یک آنتی اکسیدان بسیار قوی بوده و از بدن در برابر رادیکال ھای آزاد مضر که مسئول بسیاری از بیماری ھای خطرناک و نیز پیری زودرس ھستند، محافظت می کند.

شکلات

شکلات و مخصوصا شکلات نیمه شیرین، دارای ماده معدنی مس است. این ماده معدنی تولید ملانین را افزایش می دھد. ملانین، رنگدانه تیره ای است که به پوست و مو رنگ می دھد.

توت ھا

یکی از دلایل شھرت توت ھا، مقدار زیاد ویتامین ث موجود در آنهاست. وجود این ویتامین برای سلامتی پوست و مو ضروری است. ویتامین ث تولید کلاژن را در بدن افزایش داده و رادیکال ھای آزاد مضر را که در پیری زودرس نقش دارند، خنثی می کند. پس خوردن توت، به کاھش روند پیری و حفظ رنگ موھا، کمک می کند.

سبزیجات برگ سبز

این دسته از مواد غذایی، حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان و فیبر غذایی ھستند. ھمچنین، دارای ویتامین ب هستند که برای تقویت و سلامتی پوست سر، ضروری است. حفظ سلامت پوست سر با کمک شیوه ھای طبیعی و بدون مواد شیمیایی، از مھمترین روش ھای جلوگیری از بروز مشکلات مو مثل سفید شدن مو است. ویتامین ب ۱۲ موجود در این گروه از مواد غذایی، به تولید ھورمون ھایی که در از بین بردن موھای سفید، نقش دارند، کمک می کند.

بادام

بادام ھم مانند شکلات، حاوی ماده معدنی مس است. در ھر واحد از بادام، ویتامین ای و سایر مواد مغذی است که به سلامت پوست، مو و ناخن، کمک می کنند.

راه های طبیعی رفع سفیدی مو

راه هایی طبیعی نیز وجود دارد که می تواند از سفید شدن مو جلوگیری کند.در ادامه به 6 ماده طبیعی که می توانید برای رفع سفید شدن مو از انها استفاده کنید اشاره شده است.

1- روغن نارگیل

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از سفید شدن موها و همچنین براق و درخشنده شدن آن ها ماساژ روغن نارگیل است.روغن نارگیل و آب لیموی طبیعی را مخلوط کنید و به مدت ۲۰ دقیقه در روز و ۹۰ روز روی پوست سرتان ماساژ دهید. موهای سفید نیز مشکی خواهند شد.

2- زنجبیل

زنجبیل را رنده کرده و با یکی قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و روزانه از این معجون برای جلوگیری از سفید شدن موها استفاده کنید

3- روغن حیوانی

هفته ای دوبار روغن خالص حیوانی را روی پوست سرتان بمالید. این کار باعث می شود تا موهایتان کمتر سفید شوند.

4- کاری

برگ کاری را در روغن نارگیل بجوشانید تا به رنگ سیاه درآید. این تونیک طبیعی را روی پوست سرتان بمالید تا هم مشکل ریزش مو و هم سفید شدن موهایتان برطرف شود.

5- حنا

حنا یکی از بهترین درمان ها برای کلیه مشکلات موها می باشد. مخلوطی از ۲ قاشق حنا و ۱ قاشق ماست و ۳ قاشق قهوه یک معجون عالی برای درمان موهای سفید است. همچنین اگر حنا را با روغن نارگیل مخلوط کنید و روی سرتان بمالید موهایتان به رنگ قهوه ای تیره می شود.

6- چای سیاه

یک فنجان چای سیاه غلیظ را به همراه یک قاشق غذاخوری نمک مخلوط کرده و روزی یک ساعت این محلول را روی موها و پوست سرتان تا حصول نتیجه ماساژ دهید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.