شفا مگ

بهترین زمان برای خوردن وعده های غذایی

شاید ندانید که چقدر زمان در مصرف غذا بسیار مهم است.مصرف غذا در زمان های مناسب می تواند روی وضعیت بدن تاثیر بگذارد و بهترین دریافت کالری ها و مواد مغذی را از غذا دریافت کرد.زمان مصرف وعده های صبحانه، نهار و شام و همینطور میان وعده های غذایی می تواند روی تنظیم سوخت و ساز بدن ، وزن ، لاغری ، کاهش وزن و چرخه خواب بدن تاثیر بگذارد.در ادامه با مصرف غذا در زمان های مناسب می پردازیم.

مناسب ترین زمان برای مصرف وعده های غذایی
  1. زمان مصرف صبحانه
  2. زمان مصرف نهار
  3. زمان مصرف شام

بهترین زمان مصرف صبحانه

صبحانه یکی از مهمترین وعده های غذایی است.مصرف صبحانه می تواند یک وعده غذایی برای احساس سیری در طولانی مدت را به شما بدهد و میل مصرف میان وعده را در شما کاهش دهد.

مصرف صبحانه در ساعت 7 صبح

مصرف غذاهای حاوی پروتئین در وعده صبحانه، یک استراتژی سالم برای احساس سیری طولانی مدت در طول روز است و میل به مصرف میان وعده ها را کاهش می دهد. مصرف غلات سبوس دار در طی وعده صبحانه نیز به بهبود عملکرد روده ها کمک می کند. به طور کلی خوردن صبحانه سرشار از «مواد مغذی» می تواند به مدیریت وزن و میزان مصرف کلی مواد مغذی توسط بدن کمک کند.

مصرف میان وعده در ساعت 10 صبح

اگر قبل از وعده ناهار احساس گرسنگی کردید، بهترین راه انتخاب میان وعده ای سالم مانند کلم بروکلی همراه با هویج یا ماست کم چرب است. برش های سیب همراه با کره بادام زمینی نیز می تواند انتخاب مفیدی باشد. غذاهایی را برای این زمان از روز انتخاب کنید که نیازمند جویدن بیشتر هستند و به شما در احساس سیری طولانی مدت کمک می کنند.

بهترین زمان مصرف نهار

نهار یک وعده غذایی است که اگر به درستی و در زمان مناسب مصرف نشود می تواند دچار احسا تنبلی و خستگی در هنگام عصر کنید.البته مصرف میان وعده عصرانه بسیار ضروری است زیرا قند خون میل به افت کردن دارد.

مصرف نهار در ساعت ۱۲ و نیم ظهر

مصرف پروتئین اضافی در وعده ناهار شامل مرغ، گوشت های بدون چربی ای ماهی مهم است. مطمئن شوید که در این وعده از برخی چربی های سالم مانند آوکادو یا روغن زیتون نیز استفاده می کنید. مصرف این چربی ها برای جذب ویتامین های محلول در چربی از جمله ویتامین های دی، آ، و ای ضروری است. از هر گونه غذای سرخ شده و مملو از چربی اشباع در وعده ناهار اجتناب کنید چون هضم این غذاها کند بوده و شما دچار احساس تنبلی در هنگام عصر می کند.

مصرف عصرانه در ساعت 16 بعد از ظهر

مصرف میان وعده ۳ تا ۴ ساعت بعد از وعده ناهار ضروری است چون قند خون در این زمان میل به افت کردن دارد و بدن در حالت استرس فیزیولوژیکی است. مصرف پنیر به همراه بادام، و یا یک تکه میوه به جای انتخاب کربوهیدرات های ساده برای میان وعده توصیه می شود. ماست کم چرب یا شیر شکلات نیز گزینه های مناسبی هستند. دقت کنید که مصرف قهوه را تا جایی که می توانید برای وعده عصرانه در نظر نگیرید چون این کار باعث بروز گرسنگی پنهان و میل به پرخوری در شما می شود.

بهترین زمان مصرف شام

زمان مصرف وعده شام بسیار مهم است. سوزش معده ای که در نتیجه خوردن غذا در ساعات پایانی شب باشد، مانع خواب آرام شما در طول شب می شود.مصرف شام تا زمان خوابیدن می بایست حدود 4 ساعت فاصله داشته باشد.

مصرف شام در ساعت 19 بعد از ظهر

یک چهارم بشقاب شام شما باید پروتئین بدون چربی باشد؛ یک چهارم دیگر غلات، یک چهارم سبزیجات و مابقی چربی های سالم. مصرف مرغ پخته شده همراه با برنج قهوه ای در کنار سبزیجات برای وعده شام توصیه می شود.

میان وعده در ساعت 23 شب

اگر جزو کسانی هستید که عادت به مصرف میان وعده قبل از خواب دارید بهتر است چهار ساعت بین مصرف شام تا زمان خواب صبر کنید. مصرف خوراکی های سبک مانند برش های سیب همراه با دارچین به احساس سیری و سبکی قبل از زمان خواب کمک می کند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.