شفا مگ

برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان

برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان می تواند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین کنند و باعث افزایش طبیعی هورمون های رشد انسانی می شوند.

برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان

از بزرگترین نگرانی هایی که والدین در تمام دنیا دارند کمک به قد بلند شدن نوجوانان و کودکان است، زیرا قد بلند بودن تا حدودی در اعتماد به نفس افراد تاثیر دارد. اگر چه کوتاه بودن فرزند مهم نیست، اما کمک به بچه هایتان برای بدست آوردن قد مناسب ضروری است.

البته باید بدانید که ژن ها در تعیین قد افراد نقش زیادی دارند، اما برخی از عوامل خارجی مانند غذا نیز به طور قابل توجهی در قد فرد تاثیر می گذارد. سبک زندگی، رژیم غذایی و ژن ها سه عامل تعیین کننده برای قد است که به بچه ها منتقل می شود.

اگر چه نمی توانیم طر ژنتیکی فردی را تغییر دهیم، اما با رعایت رژیم غذایی سالم و تغییر سبک زندگی می توانیم از رشد سالم حامایت کنیم. برای اگاهی از جزئیات بیشتر در باره بهترین غذاها و برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان و کودکان ادامه مطلب را بخوایند.

مواد مغذی ضروری برای رشد قد

در ادامه با لیستی از مواد مغذی ضروری که به رشد قد کمک می کنند اورده شده است.

پروتئین برای رشد قد

پروتئین ها می توانند با ساختن بافت های مختلف به افزایش قد کمک کنند، زیرا پروتئین از عناصر سازنده بدن می باشند و از آنجا که دارای اسیدهای آمینه خاصی هستند که می توانند به هورمون های رشد کمک کنند. این هورمون ها به سلامت استخوان ها، عضلات، بافت ها، اندام ها و دندان ها کمک می کند. همچنین با عملکرد آنزیم ها به تحریک واکنش های بیوشیمیایی در بدن کمک می کند.

ویتامین D برای رشد قد

ویتامین D یکی از مهمترین نقش ها در تقویت استخوان ها دارد و این ویتامین به طور طبیعی از نور خورشید دریافت می کینم. شما همچنین می توانید غذاهایی مانند شیر، گوجه فرنگی، مرکبات، گل کلم و سیب زمینی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. این ویتامین به شما کمک می کند تا کلسیم و فسفر را جذب کند، به طور موثر به شما امکان می دهد قد را از نظر ژنتیکی بدست آورید.

ویتامین A برای رشد قد

ویتامین ها و مواد معدنی برای عملکرد بهتر بدن و تقویت رشد سالم ضروری هستند و از بین همه ویتامین ها، ویتامین A نقش زیادی دارند. این ماده نه تنها کلسیم موجود در استخوان ها را حفظ می کند بلکه عملکرد بینایی، غشای مخاطی و پوست را نیز بهبود می بخشد.

برای تقویت رشد قد مصرف 4000 - 500 IU ویتامین A ضروری است. برخی از سبزیجاتی که می توانید در رژیم غذایی خود بگنجانید و منابع غنی از این ویتامین شامل هویج طالبی، اسفناج، چغندر، گوجه فرنگی، سبزیجات سبز و غیره هستند.

کلسیم برای رشد قد

همانطور که همه ما می دانیم، کلسیم یکی از بالاترین مقدار مواد معدنی موجود در بدن ما است که رشد استخوان های شما را تسریع می کند. ترکیبی از کلسیم و فسفر برای رشد استخوان مورد نیاز است. اگر چه لبنیات و شیر منابع اصلی کلسیم هستند، اما می توانید آن را از غذاهایی مانند اسفناج و محصولات غنی از سویا دریافت کنید.


بیشتر بخوانید: چگونه افزایش قد طبیعی داشته باشیم؟


برای افزایش قد چه بخوریم

در ادامه لیستی از غذاهایی هستند که می توانید در رژیم غذایی خود بگنجانید تا به رشد طبیعی نوجوانان و کودکان کمک کند.

هویج

هویج یک سبزیجاتی است که به فرزندتان کمک میکند تا با مقادیر زیادی ویتامین A که دارد به بلند قد شدن آنها کمک کند. هویج با ویتامین هایی که در خود دارد کلسیم را در استخوان ها حفظ می کنند. شما می توانید به بچه های خود هویج خام یا هویج رنده شده در سالاد بدهید.

میوه ها

میوه ها دارای تمام ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر های ضروری برای رشد کامل هر نوجوانی هستند. بنابراین گنجاندن میوه های فصلی به همراه میوه های موجود در تمام طول سال یک امر ضروری است. میوه هایی مانند پرتقال، هندوانه، سیب، انبه و زردالو از جمله میوه هایی هستند که منابع غنی از ویتامین A و C دارند.

توت

توت هایی مانند توت فرنگی، بلوبری و تمشک از میوه هایی هستند که برای رشد قد بسیار مفید می باشند. آنها همچنین به رشد سلول و ترمیم بافت کمک می کنند. آنها مقادیر زیادی ویتامین C دارند و همچنین منابع بسیاری از مواد معدنی و ویتامین های دیگری مانند منگنز، ویتامین K و فیبر است.

کینوا

کینوا به عنوان یک جایگزین سالم برای بسیاری از غلات می باشد. این مواد غذایی نه تنها برای بدن مفید است، بلکه بهترین ماده غذایی برای افزایش قد است. این ماده حاوی اسید آمینه ضروری بدن است و یک پروتئین کامل گیاهی محسوب می شود. کینوا همچنین تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش می دهد، زیرا منبع بسیار عالی از منیزیم است.

بادام

بادام یک آجیل محبوب است که مملو از ویتامین ها، مواد معدنی، میزان چربی سالم و فیبر است و می تواند به رشد قد کمک زیادی کند. این ماده منبع غنی از ویتامین های محلول در چربی، ویتامین E و آنتی اکسیدان هستند که کمبود آن ممکن است به افزایش رشد قد کمک کند. ویتامین E برای تجزیه بافت استخوان ضروری است، زیرا از سلول به نام استئوکلاست جلوگیری می کند.

لوبیا

لوبیا منبع غنی از پروتئین و بسیار مغزی است. پروتئین یک فاکتور اساسی است که با افزایش فاکتور رشد در بدن می شود. کمبود آهن ممکن است منجر به تاخیر در رشد است. لوبیا منبع غنی آهن و ویتامین های گروه B است. بسیاری از مواد مغذی دیگر مانند مس ، فیبر، منیزیم ، روی و منگنز در لوبیا وجود دارد.

ماهی

ماهی به ویژه ماهی های چرب مانند ماهی آزاد، قزل آلا دارای اسید های چرب امگا 3 است که برای رشد و نمو بسیار مهم است و به سلامت قلب کمک زیادی می کند. طبق برخی تحقیقات، اسیدهای چرب امگا 3 به افزایش رشد استخوان کمک میکند.ماهی سالمون از جمه ماهی هایی است برای رشد قد توصیه می شود، زیرا دارای مقادیر زیادی پتاسیم، سلنیوم، ویتامین های گروه B و پروتئین است.

بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر یکی دیگر از مواد غذایی غنی از پروتئین است که نه تنها باعث ترمیم بافت ها و استخوان ها می شود، بلکه به سرعت قد را نیز افزایش می دهد. مصرف حداقل 50 گرم بلغور جو دوسر به عنوان صبحانه روزانه به افرادی که می خواهند قد خود را بهبود ببخشند توصیه می شود.

غلات و دانه ها

غلات و برخی از نشاسته ها غذاهایی هستند که به سرعت به رشد قد در دوران کودکی و نوجوانی کمک می کنند. غلات سرشار از مواد مغذی هستند که به تقویت متابولیسم بدن کمک میکنند و باعث تحریک رشد قد می شود. سعی کنید در رژیم غذایی از نان گندم سبوس دار، غلات و غیره را اضافه کنید.

ماست

ماست به سرشار از انواع مواد مغذی است که نقش مهمی در رشد سالم قد دارند. طبق برخی تحقیقات ماست به افزایش رشد کودکان و کاهش التهاب و بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند. از ماست هایی استفاده کنید که حاوی پروبیوتیک، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و فسفر باشند تا در رشد استخوان ها موثر باشند.

موز

موز میوه ای است که در هر فصلی به راحتی در دسترس است و دارای مواد مغذی برای افزایش قد است. این میوه از آنجا که مقادیر زیادی پتاسیم دارد، باعث افزایش رشد استخوان ها می شوند. این ماده به تقویت سلامت کلی شما کمک می کند، زیرا سرشار از پتاسیم، منگنیز و کلسیم است.

سبزیجات برگ سبز

سبزیجات برگ سبز از منابع اصلی ویتامین K، کلسیم و سیار مواد مغذی ضروری هستند که باعث افزایش قد می شوند. سبزیجات برگدار به تعادل رشد استخوان کمک می کنند. همچنین سبزیجات برگ سبز برای سلامتی استخوان ها مفید می باشند زیرا دارای مقدار زیادی ویتامین کا هستند.

پروتئین سویا

سویا یکی دیگر از غذاهای با ارزش است که نه تنها قد را افزایش می دهد، بلکه به سلامت کلی کمک می کند. از آنجا که این ماده غذایی سرشار از فولات، کربوهیدرات، ویتامین ها و فیبر است، یکی از بهترین گزینه های پروتئین جایگزین برای گیاهخواران می باشد. این ماده گیاهی دارای طیف وسیعی از ویتامین ها و کلسیم می باشد.

تخم مرغ

تخم مرغ یکی از غذاهایی که پروتئین زیادی دارد و بهترین ماده غذایی برای رشد قد می باشد. تخم مرغ دارای مقدار زیادی اسید های ضروری، ویتامین و مواد معدنی می باشد. تخم مرغ برای رشد کلی قد بسیار موثر است و به رشد اسکلت و سلول کمک می کند.

مرغ

مرغ از جمله غذاهایی است که می تواند به افزایش قد کمک زیادی کند و به ساختن توده بدن، بافت ها، عضلات و همچنین افزایش قد کمک می کند. این ماده همچنین بر روی رشد استخوان تاثیر می گذارد زیرا حاوی یک اسید آمینه به نام تورین می باشد.

شیر

شیر تمام مواد مغذی لازم برای رشد قد را در خود دارد و باید در رژیم غذایی برای افزایش قد باشد. این ماده سرشار از مواد مغذی، پروتئین و کلسیم است که برای رشد قد مورد نیاز می باشد. شیر دارای مقادیر زیادی از کلسیم است که نه تنها قد شما را افزایش می دهد، بلکه به رشد و نگهداری استخوان های قوی کمک می کند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.