شفا مگ

خواص و فواید میوه خشک برای سلامتی

میوه خشک آنچنان با میوه تازه تفاوتی ندارد و همچنین دارای مواد مغذی سالم مانند فیبر، آهن، پتاسین و آنتی اکسیدان هستند و تنها تفاوت مقدار کالری آن می باشد

خواص و فواید میوه خشک برای سلامتی

میوه های خشک میزان قند یا کالری مشابه به گونه تازه شان را دارند و به علاوه حاوی مواد مغذی سالمی مانند فیبرهای خوراکی، آهن، پتاسیم و آنتی اکسیدان ها هستند.

البته باید توجه داشته باشید که اندازه میوه خشک بسیار کوچک تر از میوه تازه ای است که از آن به دست آمده است، بنابراین زیاد خوردن آن ها ساده تر از میوه تازه می تواند کالری بیش از حد به بدن وارد کند.

ازآنجایی که خشک کردن میوه محتوای آب را خارج می کند، اندازه وعده آن ها به اندازه سه چهارم میوه تازه است. برای مثال اگر یک فنجان زردآلو بریده شده را خشک کنید، یک چهارم فنجان زردآلوی خشک به دست می آورید. بنابراین باید یک چهارم فنجان را باید راهنمای شما در مصرف روزانه میوه های خشک باشد.

از لحاظ میزان کالری و قند هم این دو تقریباً معادل هم هستند. فنجان برش های زردآلوی تازه ۷۴ کالری و ۱۴.۵ گرم قند طبیعی دارد؛ یک چهارم فنجان برگه های زردآلوی خشک ۷۸ کالری و ۱۷ گرم قند دارد.

یک موضوع دیگر که باید به آن توجه کنید این است که در تولید برخی از میوه های خشک (که خودشان حاوی قندهای طبیعی هستند) قند اضافه می شود. برای مثال در مورد کران بری قبل از خشک کردن روی آن شکر افشانده می شود و به این ترتیب میزان کالریان بالا می رود (یک فنجان کران بری تازه ۴ گرم قند و ۴۶ کالری دارد، اما یک چهارم فنجان کران بری خشک شیرین شده ۹۳ کالری و ۲۰ گرم قند دارد).

بنابراین هنگام استفاده از میوه های خشک آماده به برچسب غذایی آن ها از لحاظ این قندهای افزوده شده توجه کنید.

محتوای مواد مغذی میوه تازه و خشک تقریباً مشابه است. یک تفاوت عمده این است که میوه خشک در اغلب موارد ویتامین C کمتری دارد. چرا این ویتامین در برابر گرمای خشک برای خشک کردن میوه تجزیه می شود.

در مقابل، میوه های خشک نسبت به میوه های تازه حاوی مقدار بیشتری فیبر و مقدار بیشتری از آنتی اکسیدان هایی به نام فنول ها هستند که به پیشگیری از بیماری های قلبی و سرطان ها کمک می کنند.

برخی از میوه های خشک مانند کشمش طلایی و زردآلو ممکن است قبل از خشک کردن با دی اکسید گوگرد فراوری می شوند. این ماده نگه دارنده باعث می شود رنگ اصلی میوه در حین خشک کردن حفظ شود و رنگ آن تیرگی نگراید. اما دی اکسید گوگرد می تواند در برخی از افراد واکنش های شبیه آسم ایجاد کند. میوه های خشک ارگانیک حاوی این ماده شیمیایی نیستند. آن ها رنگ تیره تر و مزه اندکی متفاوت دارند و اغلب به شکل تازه میوه شبیه تر هستند.

میوه های خشک میان وعده سالمی هستند و می توانید آن ها را جایگزین هله هوله هایی مانند چیپس سیب زمینی و آب نبات کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.