شفا مگ

درمان خانگی زخم با عسل درمانی

محققان یمنی ۵۰ زن که پس از سزارین یا هیسترکتومی (عمل برداشتن رحم) به عفونت زخم دچار شده بودند یا با روزی ۲ بار پانسمان با عسل خام یا مواد ضد عفونی کننده درمان کردند. آن هایی که با عسل درمان شده بودند، زودتر از گروه دیگر (به طور متوسط ۶ روز، در مقایسه با ۱۵ روز) از عفونت رهایی یافتند، مدت زمان کمتری به درمان با آنتی بیوتیک ها نیاز داشتند (۷ روز در مقایسه با ۱۵ روز) بهبود زخم در آن ها سریع تر بود (۱۱ روز در مقایسه با ۲۲ روز) و ضخامت جای زخم آن ها به جای ۷ میلی متر ۳ میلی متر بود. هیچ یک از ۲۶ نفری که با عسل درمان شدند به بخیه مجدد نیاز پیدا نکردند، حال آنکه از ۲۴ نفر گروه دیگر، ۴ نفر به بخیه مجدد نیاز پیدا کردند.

درمان خانگی زخم با عسل
 1. خواص عسل برای درمان زخم
 2. روش های درمان زخم با عسل درمانی
 3. خواص عسل برای زخم دهان
 4. نکته مهم

خواص عسل برای درمان زخم

آب را به خود جذب می کند و در نتیجه، آلودگی ها را می شوید و با خود بیرون می آورد، از آب آوردن بافت بدن در محل زخم جلوگیری می کند، رها سازی پراکسید هیدروژن را تحریک می کند، چرک را بیرون می کشد، التیام زخم های مرطوب را امکان پذیر می سازد و با تشکیل بافت اسکار ضخیم مقابله می کند.

 • مانعی فیزیکی در برابر عفونت ایجاد می کند.
 • حاوی عوامل ضد میکروب است.
 • حاوی عوامل ضد التهابی است که ورم را کاهش می دهند. این کار موجب کاهش فشار وارد بر عروق خونی کوچک می شود، جریان خون را افزایش می دهد و در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی ورودی به سلول ها را بیشتر می کند.
 • موجب افزایش سرعت تکثیر سلول های پوست می شود. پانسمان سوختگی به سلول های جدید انرژی مورد نیاز را برای جابجایی در عرض زخم می دهد.
 • به این دلیل که باکتری های باقیمانده از گلوکز عسل تغذیه می کنند، در عرض ۲۴ ساعت بوی نامطبوع را برطرف می کند، زیرا باکتری های موجود در زخم های درمان نشده با عسل، با تغذیه از اسیدهای آمینه بوی نامطبوع ایجاد می کنند.
 • از چسبیدن خون و ترشحات زخم به پانسمان جلوگیری می کند، به طوری که می توان پانسمان را بدون آسیب و درد عوض کرد.
 • سلول های مرده را هضم می کند.

روش های درمان زخم با عسل درمانی

یک مرهم عسل خانگی روی موضع مربوطه بمالید. همه عسل ها برای این منظور مفید هستند اما برخی از آن ها برتری دارند. برای پوستی که به عفونت دچار شده است، می توانید از عسل خام استفاده کنید. برای پوستی که به التهاب دچار شده است، استفاده از عسل غنی از آنتی اکسیدان بهتر است.

پانسمان پوست با عسل

 • یک گاز استریل تهیه کنید. نیازی نیست که از نوع غیر چسبنده باشد، زیرا عسل به جلوگیری از چسبیدن پانسمان به زخم کمک می کند.
 • عسل را به یک طرف گاز استریل بمالید.
 • طرف آغشته به عسل را روی زخم قرار دهید.
 • گاز را با نوار چسب در جای خود محکم کنید.
 • برای زخم های بزرگ تر باید یک پانسمان ثانویه هم داشته باشید. بهتر است برای این منظور از یک پوشش نفوذ ناپذیر استفاده کنید، یعنی طرف رو به زخم آن از پلاستیک، هیدروژل یا هیدرکلوئید باشد تا از جذب عسل به باند خارجی ممانعت کند.
 • دست کم یک بار در روز پانسمان را عوض کنید.
 • یا از گازهای آماده آغشته با عسل موجود در بازار استفاده کنید.

خواص عسل برای زخم دهان

عسل برای درمان زخم های دهان نیز مفید است، برای این کار کافی است هر ۲ ساعت یک بار زخم را با عسل بپوشانید.

نکات مهم

راهکارهایی که برای درمان زخم ها با عسل درمانی بیان شده است، بیشتر مناسب درمان زخم های سطحی می باشد و در درمان زخم های عمیق باید به پزشک مراجعه کرد و از عسل درمانی به عنوان یک کمک درمان استفاده نمود. ضمنا تمامی خواصی که در این مقالات بیان می شود تنها مخصوص عسل های طبیعی می باشد و نه عسل های صنعتی و تقلبی که زنبور عسل هیچ نقشی در تولید آن ها ندارد.پس حتما در خرید عسل دقت کنید تا دچار عوارض استفاده از عسل تقلبی نشوید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.