شفا مگ

اطلاعات دارویی قرص ولبان

قرص ولبان 75 ،100 و پیوسته رهش 150 داروی ضد افسردگی می باشد که در موارد درمان افسردگی، اختلالات روانی فصلی و ترک سیگار مورد استفاده قرار می گیرد.

قرص ولبان

ولبان یک داروی ضد افسردگی می باشد و در دسته داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای قرار دارد. این دارو برای درمان افسردگی و مشکلات روانی فصلی تجویز می شود.

قرص ولبان برای ترک سیگار به عنوان یک داروی کمکی تجویز می شود که مقدار مصرف آن می بایست توسط پزشک مشخص شود تا بهترین نتیجه را برای ترک سیگار داشته باشد.

قرص ولبان به شکل قرص های آنی رهش 75 و 100 میلی گرمی و قرص آهسته رهش 150 میلی گرم در داروخانه ها در دسترس می باشد. در ادامه با موارد مصرف، نحوه مصرف و عوارض های جانبی ولبان اشنا می شوید.

 1. ولبان چیست
 2. موارد مصرف
 3. نحوه مصرف
 4. مقدار مصرف
 5. عوارض جانبی
 6. تداخل دارویی

ولبان چیست

ولبان داروی ضد افسردگی می باشد که جهت درمان اختلالات افسردگی مزمن و همچنین اختلالات روانی فصلی تجویز می شود.ولبان در دسته داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای قرار دارد.

قرص ولبان جهت درمان کمکی ترک سیگار برای افرادی که در حال ترک سیگار هستند نیز کاربرد دارد و پزشک بر اساس مقدار وابستگی آنها به سیگار و مشکلات روحی آنها دوز مصرف را مشخص می کند.

موارد مصرف ولبان

قرص ولبان یک داروی ضد افسردگی می باشد که برای درمان اختلالات افسردگی مزمن و اختلالات عاطفی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ولبان به عنوان یک داروی کمکی برای ترک سیگار استفاده می شود.

نحوه مصرف ولبان

 • تا بهبود قابل توجه افسردگی احتمال افزایش ریسك خودكشی با مصرف دارو وجود دارد. بیمارانی كه در ریسك بالایی هستند باید به طور مرتب تحت نظر باشند
 • در صورتیكه میزان مصرف دارو زیر mg/day 450 باشد، احتمال تشنج كمتر می گردد، همچنین، مصرف دارو به صورت دوزهای منقسم (در سه دوز مساوی ) این احتمال را كمتر می كند
 • بیمارانی كه دچار اختلال دو قطبی هستند، ممكن است با مصرف ضدافسردگی ها دچار افزایش ریسك حملات مانیا شوند.
 • واكنش های حساسیتی تأخیری شامل درد مفاصل، درد عضلات، تب و راش (مشابه بیماری سرم) گزارش شده است.
 • در نارسایی كبد و كلیه با احتیاط مصرف شود.
 • بیمار از مصرف الكل اجتناب نماید.
 • اگر دچار تشنج یا اختلال در خوردن و در حال مصرف داروهای آرامبخش و داروهای ترک سیگار دیگری هستید از این دارو استفاده نکنید.

مقدار مصرف ولبان

مقدار مصرف ولبان بر اساس شرایط بیمار ، شرایط بیماری و واکنش به دوز اول درمان مشخص می شود که پزشک بر اساس این شرایط مقدار را مشخص می کند. مقدار مشخص شده در زیر دوز های معمول این دارو می باشد و به هیچ وجه جایگزین تجویز پزشک نمی باشد و نباید دوزهای مصرفی را که پزشک تجویز کرده است را تغییر بدهید

مقدار مصرف ولبانبرای درمان افسردگی در بزرگسالان مقدار 100 میلی گرم 2 بار در روز می باشد که حداکثر دوز مجاز 150 میلی گرم می باشد.

مقدار مصرف ولبان برای درمان اختلال خلقی فصلی در بزرگسالان مقدار 150 میلی گرم یک بار در روز به هنگام صبح می باشد.

مقدار مصرف ولبان برای ترک سیگار در بزرگسالان مقدار 150 میلی گرم روزانه به مدت 3 روز و افزایش آن توسط تشخیص پزشک می باشد.

عوارض جانبی ولبان

ولبان ممکن است در برخی افراد ایجاد عوارض جانبی کند که این عوارض ممکن است خفیف باشد و طی چند روز از بین برود، اما اگر عوارض شدید بود و یا از بین نرفت حتما با پزشک تماس بگیرید. این عوارض شامل

 • اعصاب مرکزی که شامل بی قراری ، اضطراب، توهم، سرگیجه سرخوشی، خستگی، تب ، سردرد، پرخاشگری، بی خوابی و تشنج می باشد.
 • قلب و عروق : افزایش فشار خون، کاهش فشار خون و افزایش ضربان قلب
 • چشم و گوش: تاری دید و اختلالات شنوایی
 • دستگاه گوارش: اسهال، یبوست، بی اشتهایی، خشکی دهان، سوء هاضمه، افزایش اشتها، حالت تهوع، تغییر حس چشایی، استفراغ
 • متابولیک: تغییرات وزن
 • اسکلتی-عضلانی: آرتریت
 • پوست: تغییرات دمای پوست، خارش و بثورات جلدی

 تداخلات دارویی ولبان

كاربامازپين سطح ولبان را کم می کند. و مصرف همزمان این قرص با لوودوپا، MAOIs، فنوتيازين ها، قطع يك باره و اخير بنزوديازپين ها، TCA ها عوارض فراوانی از جمله تشنج را به همراه دارد.

مصرف همزمان این قرص با داروهای حاوی نیکوتین برای ترک سیگار فشار خون را بالا می برد. الکل آستانه تشنج را تغییر می دهد و نباید به طور همزمان با این قرص مصرف شود.بعد از مصرف این دارو بیمار اگر در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرد، احتمال حساسیت به نور را در بر دارد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.