شفا مگ

اطلاعات دارویی سیپروفلوکساسین

اطلاعات دارویی سیپروفلوکساسین
قرص سیپروفلوکساسین 500 و 250 یک داروی آنتی بیوتیک است که برای موارد عفونت ادراری، عفونت واژن،ریه، برونشیت، روده، عفونت گوش، برونشیت و پوست تجویز میشود.

سیپروفلوکساسین (Ciprofloxacin) یک داروی آنتی بیوتیک است که برای درمان انواع عفونت های باکتریایی استفاده میشود. سیپروفلوکساسین متعلق به یک دسته از داروها به نام آنتی بیوتیک کینولون است. این دارو ها باعث توقف رشد باکتری ها میکند.

قرص سیپروفلوکساسین داروی ضد باکتریایی است که در درمان عفونت های  پوست ، برونشیت ، سینه پهلو ، عفونت های دستگاه ادراری ، اسهال شدید، عفونت کلامیدیایی ، سوزاک به کار می رود.

قرص سیپروفلوکساسین در فرم های 250 ،500 ، 750 در دسترس است .این دارو فقط عفونت های باکتریایی را درمان میکند و برای عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی ، آنفولانزا موثر نخواهد بود.

نحوه مصرف سیپروفلوکساسین بهتر است همراه غذا مصرف کنید و بهترین دوز مصرف این دارو 2 بار در روز یعنی هر 12 ساعت که در صبح و عصر میباشد.

هشدار مهم : استفاده غیر ضروری یا بیش از حد از سیپروفلوکساسین می تواند منجر به کاهش اثر بخشی آن شود.همچنین در زمان مصرف سیپروفلوکساسین سعی کنید نوشیدنی های حاوی کافئین ، خوردن شکلات خودداری کنید.

  1. سیپروفلوکساسین چیست
  2. موارد مصرف
  3. نحوه مصرف
  4. عوارض جانبی
  5. تداخل دارویی
  6. مصرف در بارداری
  7. مصرف در شیردهی 

سیپروفلوکساسین چیست

سیپروفلوکساسین یک آنتی بیوتیک از دسته فلوروکینولون ها می باشد که به از بین بردن باکتری ها کار می کند.این دارو جذب بسیار خوب و سریعی از دستگاه گوارش دارد.

سیپروفلوکساسین طی 1 الی 2 ساعت به اوج غلظت پلاسمایی خود می رسود و نیمه عمری حدود 3 الی 5 ساعت دارد که البته برای بیماران کلیوی تا 8 ساعت نیز می رسد.

قرص سیپروفلوکساسین از طریق ادرار دفع می شود که البته یک سوم آن از طریق متابولیسم کبدی، صفراوی و ترشحات مخاط روده دفع می گردد.تنها مقادیر کمی از سیپروفلوکساسین به وسیله همودیالیز یا دیالیز صفاقی قابل برداشت است.

موارد مصرف سیپروفلوکساسین

سیپروفلوکساسین جهت درمان عفونت های ریه، دستگاه تنفسی، دستگاه ادراری و عفونت واژن تجویز می شود.از این دارو جهت درمان عفونت های دستگاه تنفسی به علت باکتری های گرم منفی و عفونت های ریوی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

سیپروفلوکساسین در برخی موارد اگر سینوزیت حاد به علت باکتری های گرم منفی باشد مورد استفاده قرار می گیرد. ذات الریه و زخم تنفسی نیز از مواردی است که این دارو برای آن تجویز می شود.

عفونت های پوستی و بافت نرم، عفونت های بدخیم خارجی، عفونت استخوان،عفونت ادراری و عفونت واژن از جمله بیماری هایی می باشد که سیپروفلوکساسین برای آنها تجویز می شود.

سیپروفلوکساسین برای کودکان جهت درمان عفونت های شدید ریه، دستگاه ادراری و زخم های تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه مصرف سیپروفلوکساسین

سیپروفلوکساسین بهتر است همراه غذا مصرف کنید و بهترین دوز مصرف این دارو 2 بار در روز یعنی هر 12 ساعت که در صبح و عصر میباشد.

درمان این دارو معمولا به صورت دوبار در روز به مدت یک هفته یا بیشتر می باشد. با این وجود برای برخی عفونت ها ممکن است حتی به صورت یک قرص تکی تجویز شود.به همین دلیل طول درمان و مقدار مصرف را به طور دقیق از پزشک خود سوال بفرمایید

عوارض جانبی سیپروفلوکساسین

سیپروفلوکساسین ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی به همراه داشته باشد این عوارض ممکن است خفیف باشد و طی چند روز از بین برود، اما اگر عوارض جدی بود و یا از بین نرفت می بایست سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.از جمله عوارض سیپروفلوکساسین مشکلات عصبی بازگشت ناپذیر، مشکلات تاندون ها و در موارد نادر مشکلات قلبی و کبدی است.

هر دارو به موازات اثرات درمانی خود ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود، اگر چه همه ی این عوارض در یک فرد دیده نمی شود، ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر، پزشک معالج خود را مطلع نمایید.

  • عوارض گوارشی از قبیل دردهای شکمی، معدی، اسهال، تهوع و استفراغ.
  • عوارض عصبی مانند عصبانیت، سرگیجه، بد خوابی و سر درد.
  • سایر عوارض: سردرد، تب، کدورت و یا رنگی شدن ادرار، برافروختگی و قرمزی پوست، خستگی و بی حالی غیر طبیعی.

تداخل دارویی سیپروفلوکساسین

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جدی را افزایش دهد. برخی از داروها ممکن است با سیپروفلوکساسین تداخل داشته باشند که شامل رقیق کننده های خون مانند وارفارین میباشد.

مصرف سیپروفلوکساسین با بعضی از داروها ممکن است بر ضربان قلب تاثیر بگذارد، کینیدین ، پروکائین آمید از جمله این داروها میباشند.

در بعضی موارد مصرف سیپروفلوکساسین با بعضی از داروها باعث کاهش اثر آن دارو شود و در نحوه عملکرد آنها تاثیر بگذارد. مانند دولوکستین ، پیرفنیدون .

مصرف سیپروفلوکساسین در بارداری

سیپروفلوکساسین در گوره C بارداری قرار دارد و در دوران بارداری نباید مصرف شود، زیرا ممکن است به جنین متولد نشده آسیب جدی برساند. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف سیپروفلوکساسین در شیردهی 

سیپروفلوکساسین به شیر مادر منتقل میشود. قبل از مصرف از این دارو با پزشک درباره شیردهی مشورت کنید.ممکن است پزشک یا دارو را تعویض کند یا شیردهی را متوقف کند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.