مجله شفا

اطلاعات دارویی بلادونا پی بی

بلادونا پی بی
بلادونا پی بی به شکل قرص و شربت داروی درمان اسپاسم معده و روده، دل پیچه و اسهال می باشد، اما بلادونا پی بی چیست و موارد مصرف و نحوه مصرف آن چگونه است.

بلادونا پی بی (Belladonna PB) یک داروی درمان کرامپ و اسپاسم معده است و یک داروی موثر برای درمان دلپیچه و اسهال می باشد.بلادونا پی بی در کبد متابولیزه می شود و از طریق ادرار دفع می شود.

بلادونا پی بی در گروه D بارداری قرار دارد و همچنین در اشکال داروی قرص بلادونا و شربت یا الگزیر بلادونا پی بی در داروخانه ها در دسترس می باشد.

قرص بلاونا پی بی تشکیل شده از  5 میکروگرم هیوسین + 16.2 میلی گرم فنوباربیتال + 19.4 میکروگرم آتروپین سولفات + 103.7 میکروگرم هیوسیامین سولفات می باشد.

شربت بلادونا پی بی 6.5 میکروگرم هیوسین در 5 میلی لیتر + 16.2 میلی گرم فنوباربیتال در 5 میلی لیتر + 19.4 میکروگرم آتروپین سولفات در 5 میلی لیتر + 103.7 میکروگرم هیوسیامین سولفات در 5 میلی لیتر می باشد.

بلادونا ممکن است در برخی از افراد ایجاد خواب آلودگی کند و اگر این دارو را مصرف می کنید، کارهایی که احتیاج به هوشیاری بالا مانند رانندگی دارد نباید انجام دهید. در ادامه با اطلاعات دارویی بلادونا پی بی بیشتر آشنا شوید.

 1. موارد مصرف
 2. هشدارهای مصرف
 3. نحوه مصرف
 4. مقدار مصرف
 5. عوارض جانبی
 6. تداخل دارویی
 7. مصرف در بارداری
 8. مصرف در شیردهی

موارد مصرف بلادونا پی بی

بلادونا پی بی برای درمان اسپاسم معده و روده، دلپیچه و همچنین اسهال مورد استفاده قرار می گیرد.البته در برخی موارد پزشکان برای درمان زخم های گوارشی نیز تجویز می کنند.

هشدارهای مصرف بلادونا پی بی

بلادونا پی بی می بایست با بر اساس تجویز پزشک مصرف شود و از مصرف بیش از حد این دارو خودداری کنید. همچنین برخی از هشدارهای مصرف بلادونا شامل موارد زیر می باشد.

 • مصرف بلادونا باعث خواب آلودگی می شود و اگر کارهایی که نیاز به هوشیاری بالا دارد اجتناب کنید.
 • مصرف بلادونا باعث کاهش تعریق می شود و به همین خاطر در آب و هوای گرم سبب افزایش درجه حرارت بدن می شود.
 • استفاده از بلادونا پی بی سبب حساس شدن چشم ها نسبت به نور آفتاب می گردد، بنابراین از قرار گرفتن در آفتاب بپرهیزید و یا از عینک آفتابی استفاده نمایید.
 • برای رفع خشکی دهان ناشی از مصرف بلادونا پی بی می توانید از آدامس یا آبنبات بدون قند استفاده کنید.

همچنین افرادی که حساسیت به بلادونا پی بی، گلوکوم زاویه بسته، انسداد روده، میاستنی گراویس، آتونی روده و در دوران شیردهی منع مصرف دارد و نباید این دارو را مصرف کنند.

نحوه مصرف بلادونا پی بی

نحوه مصرف قرص خوراکی، شربت متفاوت است که مقدار آن بر اساس نوع بیماری، سن بیمار و شرایط پزشکی بیمار توسط پزشک مشخص می شود.

 • مقدار مصرف بلادونا را بر اساس تجویز پزشک مصرف کنید.
 • فنوباربیتال موجود در این دارو ممکن است وابستگی بیاورد، به همین خاطر بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.
 • داروهای ضد اسید معده را حداقل با یک ساعت فاصله از این دارو ،مصرف نمایید.
 • بلادونا بهتر است همراه با غذا یا بلافاصله بعد از غذا مصرف شود.

مقدار مصرف بلادونا پی بی

مقدار مصرف بلادونا بر اساس تجویز پزشک می باشد و از مصرف بیش از مقدار تجویز شده خودداری کنید.مقدار مصرف بلادونا پی بی به شکل عمومی شامل موارد زیر است:

مقدار مصرف شربت بلادونا پی بی برای بزرگسالان مقدار 5 تا 10 میلی لیتر سه یا چهار بار در روز و مقدار مصرف قرص بلادونا 2 تا 4 بار در روز مصرف می شود.

عوارض جانبی بلادونا پی بی

هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر، ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.

 •  تهوع و استفراغ، خشکی دهان، دیسفاژی، یبوست، کاهش حس چشایی
 • سردرد، سرگیجه، بی خوابی، خواب آلودگی، تحریک پذیری، ضعف، عصبانیت
 • تاکیکاردی، افت فشار خون وضعیتی
 • گشادی مردمک، افزایش فشار داخل جمجمه
 • واکنش های پر حساسیتی، تب و کاهش تعریق

تداخل دارویی بلادونا بی پی

مصرف همزمان بلادونا پی بی با آنتی اسیدها جذب این دارو را کاهش می دهد و استفاده همزمان بلادونا پی بی با سایر داروهای آنتی کولینرژیک ممکن است منجر به سمیت شود. همچنین مصرف همزمان بلادونا پی بی با گلیکوزیدهای قلبی سبب افزایش سطح سرمی گلیکوزید می گردد.

بلادونا پی بی جذب ال دوپا و کتوکونازول را کاهش می دهدو بلادونا پی بی اثر آتنولول را افزایش می دهد.

مصرف بلادونا پی بی در بارداری

داده های کنترل شده ای در مورد مصرف بلادونا پی بی در بارداری انسان در دسترس نمی باشد. آتروپین، هیوسیامین و فنوباربیتال از جفت عبور می کند. استفاده از فنوباربیتال ناهنجاری های جنینی و دپرسیون تنفسی در نوزاد را به همراه خواهد داشت. آتروپین سبب کاهش تنفس جنین می گردد. مصرف بلادونا پی بی در بارداری مجاز نمی باشد.

مصرف بلادونا پی بی در شیردهی

بلادونا پی بی در شیر انسان ترشح می شود. استفاده از بلادونا پی بی در شیردهی توصیه نمی شود.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.