شفا مگ

آشنایی با نکات کلیدی تربیت فرزند

دوران تربیت فرزند از سن یک سالگی تا پانزده سالگی است و هر 5 سال به یک دوره تربیتی تقسیم می شود که نکات کلیدی برای تربیت فرزندان در هر دوره وجود دارد.

نکات کلیدی تربیت فرزند

دروه اول از یک تا پنج سالگی

از سنین یک تا 5 سالگی فعالیت و کنجکاوی و علاقه به زندگی در کودکان شروع به شکل گیری می کند و به جای ممنوعیت و تنبیه، توجه بچه ها را به چیز های دیگری سوق دهید. تنها دلیل اینکه بچه ها یگدیگر را می زنند ایت است که آنها نمی توانند جواب دهند.

اگر فرزند شما کار خطرناکی انجام می دهد، حالت صورت و صدای خود را به شکل وحشت زده و هشدار دهنده کنید. فرزند چنین زبانی را خوب می فهمد. اگر قبل از پنج سالگی، فرزند را محدود و سرکوب کنیم، یعنی شما فعالیت ها و علاقهٔ به زندگی، هوش و آزادی او را محدود و سرکوب کردید و به این ترتیب، بدون فکر و به طور عادی تحت تأثیر نیروی قوی و خشن خواهد شد و افراد بد به آسانی می تونند او را برنجانند.

دوره دوم از پنج تا ده سالگی

این دوره، دورهٔ حرف شنوی و آموزش قوانین زندگی است. در این زمان منطق و هوش فرزند فعالانه رشد پیدا می کند. فرزند باید پیش بینی عکس العمل مردم نسبت به رفتارش، همچنین برقراری ارتباط مثبت نسبت به خود و پرهیز از بروز ارتباطات منفی را بیاموزد.

در این زمان از سپردن مسئولیت به فرزند، دادن وظایف به او و درخواست برای انجام آن ها نترسید. اگر شما بعد از پنج سالگی، رفتار کودکانه با فرزند را ادامه دهید، آن وقت فرزند شما بچگانه بزرگ می شود؛ بی استعداد و ضعیف در کار و تلاش.


بیشتر بخوانید : لجبازی در کودکان سه و چهار ساله


دوره سوم از ده تا پانزده سالگی

پس از ده سالگی با فرزندتان در همهٔ مسائل مهم مشورت کنید. برای بروز استقلال و شکوفایی استعداد آنان، امکانات لازم را در اختیارش قرار دهید، همچنین او را تشویق کنید. اگر از چیزی خوشتان نمی آید، توجه فرزند را به آثار منفی آن عمل سوق دهید و از قدغن کردن صریح بپرهیزید.

در این زمان، عقیده و تفکر فرزند شکل می گیرد. اگر شما فرزندتان را پس از ده سالگی همچون کودک مراقبت و تربیت کنید، فرزند دو دل و مردد رشد پیدا می کند و به دوستانی که بیشتر مستقل اند و نمی توانند همواره تأثیر لازم و مورد نیاز را بگذارند، وابسته می شوند.

دوره پایانی از پانزده سالگی

بعد از پانزده سالگی با احترام رفتار کنید. دیگر این زمان تربیت فرزند دیر است و شما فقط می توانید نتیجهٔ زحمات خود را دریافت کنید. اگر شما بعد از پانزده سالگی به فرزندتان احترام نگذارید، او شما را نمی بخشد و در اولین فرصت برای همیشه شما را ترک خواهد کرد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.