شفا مگ

علائم، علت، درمان و تسکین درد دنبالچه

درد دنبالچه
درد دنبالچه دردی است که در انتهای ستون فقرات ایجاد می شود و علت های زیادی دارد که علائم شایع آن درد در زمان دفع مدفوع و درد دوران قاعدگی می باشد.

درد دنبالچه در قسمت پایین ستون فقرات ایجاد می شود و به نواحی استخوان خارجی و بین پاها منتشر می گردد.این درد به علت تفاوت شکل لگنی در زنان بیشتر از مردان شایع می باشد.

استخوان دنبالچه قسمتی در انتهای ستون فقرات می باشد که نقش کنترل وزن در نشستن را بر عهده دارد و رباط ها و عضلات به آن چسبیده اند.زمانی که این استخوان آسیب ببیند می تواند باعث اختلال در فعالیت های بدنی شود و در برخی موارد نشستن نیز دردناک می باشد.قسمت دیگری که به دنبالچه مرتبط است عضلات کف لگن می باشد که در دفع مدفوع و ادرار نقش مهمی دارد و در زمان اسیب دنبالچه حتی دفع مدفوع نیز با مشکل مواجه می شود.

درد دنبالچه علت های زیادی دارد که شامل بی ثباتی دنبالچه، اسپاسم های عضلانی، کیست پیلونیدال، کیست تارلوف، سرطان، درد عصبی می باشد.البته به طور واضح مشخص نشده است که کدام یک از قسمت های بدن می تواند باعث بوجود آمدن درد دنبالچه شوند.

البته علت دقیق درد دنبالچه هنوز مشخص نشده است. بسیاری از آسیب دیدگی های دنبالچه با صدمه مستقیم به ناحیه دنبالچه ایجاد می شود مانند زمین خوردن بر روی یک سطح سفت یکی از شایعترین علت های آسیب دیدگی دنبالچه می باشد. در برخی موارد ممکن است در زمان زایمان دنبالچه آسیب ببیند یا بشکند.

از علائم درد دنبالچه  می توان درد در زمان قاعدگی در زنان اشاره کرد یا در زمان مدفوع می باشد.درد بیمار با نشست یا بلند شدن افزایش میابد به حدی که فر مجبور است با یک سمت باسن بنشیند.

درد استخوان دنبالچه در برخی موارد به علت بیماری ها و بدخیمی های مقعد یا انتهای ستون فقرات بروز کند، افرادی که دچار علائم درد دنبالچه هستند جهت بررسی و تشخیص و علت درد دنبالچه می بایست به پزشک مراجعه کنند.

 1. علائم درد دنبالچه
 2. علت درد دنبالچه
 3. درمان درد دنبالچه

علائم درد دنبالچه

علائم درد دنبالچه شامل درد در زمان قاعدگی و دفع مدفوع و همچنین درد در هنگام رابطه جنسی می باشد. این درد با نشستن یا بلند شدن افزایش میابد و همچنین در هنگام نشستن این درد بیشتر می شود و حتی رانندگی نیز دردناک می شود.

علت درد دنبالچه

درد دنبالچه می تواند علت های زیادی داشته باشد و به طور واضح مشخص نشده است که کدام قسمت بدن می تواند باعث بوجود آمدن درد دنبالچه شوند. برخی از علت های درد دنبالچه شامل:

 • بی ثباتی دنبالچه
 • اسپاسم عضلانی
 • کیست پیلونیدال
 • کیست تارلوف
 • بیماری های عصبی
 • سرطان
 • درد های عصبی

از علت های دیگر درد دنبالچه که البته زیاد شایع نمی باشد زائده اسخوانی، فشردگی ریشه های عصب یا اسیب به بخش های ستون فقرات و تومور می باشد.

در رفتگی دنبالچه علت عمده درد دنبالچه مربوط به در رفتگی های استخوان دنبالچه و عدم ثبات این استخوان و حرکت بیش از حد آن که درد در این ناحیه را باعث می شود.

برخی علت های دیگر نیز وجود دارد که می تواند باعث شکستگی استخوان دنبالچه و درد دنبالچه شود که شامل موارد زیر می باشد.

 • اسپاسم عضله بالا برنده مقعد
 • کشیدگی لیگامان ساکروکسیژیال در زمان زایمان طبیعی
 • ضربه مستقیم ناشی از لگد یا زمین خوردن با نشیمنگاه
 • مسافرت های مکرر با وسایل نقلیه
 • چاقی

درمان درد دنبالچه

درمان درد دنبالچه بسیار گسترده است، که از این درمان ها میتوان به فیزیوتراپی ، درمان های دارویی و جراحی اشاره کرد.از جمله سایر اقدامات در درمان درد دنبالچه می توان به ماساژ توسط خود بیمار از درون مقعد پس از آموزش و جا انداختن دنبالچه توسط پزشک از درون مقعد اشاره نمود.

تمرین های فیزیوتراپی جهت تسکین درد دنبالچه

تمرین اول  : به پشت دراز کشیده، زانوها جمع و کف پاها روی زمین باشد، شکم را سفت کرده و سعی کنید کمر را به تخت بچسبانید. این تمرین علی رغم سادگی تمرین بسیار مناسب جهت کاهش درد دنبالچه است.

تمرین دوم : به پشت دراز کشیده، دست ها روی شکم باشد. کف پاها روی زمین قرار بگیرد، یک پا را از زمین و زانو را صاف کنید، روزی 3 بار هر دفعه 5 -10 بار. (هر حرکت را تا 5 ثانیه نگه دارید).

تمرین سوم : به پهلو دراز بکشید، یک بالش زیر سرتان باشد، زانوها کمی خم باشند، دست ها را باز کرده و به آرامی به پهلو بچرخید، این حرکت را در طرف مقابل تکرار کنید. هر حرکت را 5 ثانیه نگه داشته، روزی 3بار، هر نوبت 5-10 دفعه.

تمرین چهارم  : به پهلو دراز بکشید یک دست زیر سر باشد، پاها را تک تک از بغل باز و بسته کنید هر حکت را تا 5 ثانیه نگه دارید روزی 3 بار هر مرتبه 5 -10 دفعه.

تمرین پنجم : این تمرین را فقط در صورتی که سایر تمرینات را انجام داده و درد شدید نشده است انجام دهید. مطابق شکل به پشت دراز بکشید و حرکات را به ترتیب از 1 تا 5 انجام دهید. (بر هر حرکت 5 ثانیه مکث کنید).

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.