مجله شفا

درمان خانگی کبد چرب با خاکشیر

خاکشیر

خاکشیر برای درمان کبد چرب و پاکسازی کبد بسیار مفید و موثر است و از جمله گیاهان دارویی است که می توانید به عنوان یک درمان خانگی در منزل استفاده کنید.

کبد چرب زمانی ایجاد می شود که مقدار زیادی چربی در کبد ایجاد شود و روی سلامتی شما تاثیر بگذارد.چربی زیاد در کبد می تواند باعث التهاب در کبد شده و باعث می شود کبد آسیب ببیند و دچار زخم کبد شود. کبد چرب 2 نوع کبد چرب الکلی و کبد چرب غیر الکلی می باشد.

کبد چرب می تواند علائمی شامل از دست دادن اشتها، کاهش وزن، ضعف، خون دماغ، خارش پوست، زردی پوست و چشم، درد شکم، تورم پا و بزرگ شدن سینه مردان دارد.

کبد چرب به علت های مختلفی ایجاد شده و باعث زیاد شدن چربی در کبد می شود.کبد چرب می تواند به علت چاقی، قند خون بالا، مقاومت به انسولین، بارداری، کاهش سریع وزن ایجاد شود.

داروها و گیاهان دارویی زیادی برای درمان کبد چرب وجود دارد، اما خاکشیر  یکی از مفیدترین گیاه دارویی برای درمان و پاکسازی کبد چرب می باشد و بسیار موثر می باشد.

خاکشیر گیاهی 2 ساله است که در دشت و کوهستان ها می روید، تخم این گیاه ریز و به دو رنگ قرمز و قهوه ای وجود دارد. خاکشیر دارای خواص زیادی برای درمان بیماری ها می باشد که یکی از آن درمان کبد چرب است.

خاکشیر برای کبد چرب بسیار موثر می باشد و به علت دارا بودن خاصیت ادرار آوری به سم زدایی و پاک سازی کبد کمک می کند و نقش موثری در درمان بیماری های کبد به ویژه کبد چرب دارد.

هشدارهای قبل از مصرف خاکشیر

 • افرادی که زخم معده دارند باید در مصرف این ماده زیاده روی نشود
 • بیمارانی که روماتیسم یا آرتروز دارند باید شربت خاکشیر را با کمی عسل میل کنند.
 • برای پیشگیری از سنگ کلیه خاکشیر را چندین بار بوشیید و بگذارید به مدت 12 ساعت در اب خیس بخورد و سپس میل دارد.
 • هر روز صبح 2 قاشق غذاخوری خاکشیر را در 2 لیوان آب بجوشانید، ناشتا میل کنید و تا نیم ساعت چیزی نخورید. با این روش با کبد چرب مبارزه کنید.

درمان کبد چرب با خاکشیر

خاکشیر از جمله گیاهان دارویی می باشد که برای درمان و پاکسازی کبد بسیار موثر است. یکی از راه هایی که می توانید از خاکشیر نتیجه خوبی بگیرید، مقداری خاکشیر با عرق کاسنی اضافه کنید و میل کنید. از خواص های خوب خاکشیر و کاسنی درمان کبد چرب می باشد.

خاکشیر را می توانید با ترنجبین مخلوط کنید و استفاده کنید.این ترکیب علاوه بر درمان کبد چرب می تواند در درمان سوده و بلغم نیز بسیار مفید باشد.

همچنین خاکشیر با آب پنیر (ماء الجبن)، دارویی ضد سودا و ضد صفرا است و مفتح قوی کبد به خصوص بازکننده مسیرهای کبدی به خصوص سودا می باشد. استفاده از انواع بذرهای ملین مانند خاکشیر، اسفرزه، بارهنگ، تخم ریحان، تخم شربتی، بالنگو، شیر خشت و ترنجبین نیز برای پاکسازی سموم کبدی مفید است.

طب سنتی مصرف خاکشیر را برای پاکسازی کبد توصیه می کند، هر روز صبح 2 قاشق غذاخوری خاکشیر را در 2 لیوان آب بجوشانید، ناشتا میل کنید و تا نیم ساعت چیزی نخورید. با این روش با کبد چرب مبارزه کنید.

روش شستن خاکشیر

 • شستن خاکشیر بسیار لازم می باشد زیرا خاکشیر دارای مقدار زیادی شن و برگ می باشد و قبل از مصرف می بایست خاکشیر را بشویید.
 • اولین کاری که باید انجام دهید خاکشیر را در یک کاسه بزرگ ریخته و مقداری آب به آن اضافه کنید.
 • بعد از اضافه کردن آب، خاکشیر را هم بزنید تا دانه های آن جدا شوند.
 • کمی صبر کنید تا خاکشیر ها ته نشین شوند و برگ های داخل خاکشیر به سطح آب بیایند، سپس آب ظرف را به آرامی خالی کنید و مجددا آن را با آب پر کنید.
 • این کار را تا زمانی که آب روی سطح خاکشیر زلال شود، تکرار کنید.
 • سپس به خاکشیر مقداری آب اضافه کرده و آن را هم بزنید تا کاملا با آب مخلوط شود.
 • یک ظرف دیگر بردارید و خاکشیر ها را به آرامی داخل آن بریزید. با اینکار شن های خاکشیر در ته ظرف اول باقی می مانند. اینکار را تا زمانی که هیچ شنی کف ظرف باقی نماند، تکرار کنید
سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.