شفا مگ

مواد غذایی برای کاهش وزن

مواد غذایی هستند که مقدار کافی چربی دارند اما این چربی ها اشباع نشده هستند.همچنین میوه هایی که سرشار از آنتی اکسیدان و غنی شده از فیبر هستند و به کاهش چربی و چاقی کمک زیادی می کنند. در ادامه به 10 مواد غذایی اشاره می کنیم که می تواند به شما در کاهش وزن کمک زیادی کند.

مواد غذایی برای کاهش وزن

آووکادو | روغن نارگیل | بلوبری | ماهی سالمون | کلم بروکلی | دارچین | گوجی بری | ماست | چای سبز | آجیل


آووکادو

این خوراکی حاوی مقدار کافی چربی است، اما، آووکادو ها مخصوصا از نظر چربی های اشباع نشده غنی هستند. این نوع چربی، برای احساس سیری و رضایت شما عالی است. حداکثر نصف آووکادو را در هر وعده به رژیم غذایی خود اضافه کنید و فورا میان وعده های بین غذا را متوقف کنید.

روغن نارگیل

این روغن به دلیل داشتن نقطه دود بالا و کمک به سیر نگه داشتن شما برای پخت و پز بسیار عالی است. به علاوه، روغن نارگیل ضربه ای ناگهانی در سوخت وساز بدن ایجاد می کند بنابراین می تواند در سوزاندن موثرتر چربی ها به شما کمک کند.

 بلوبری

همانطور که همه ما میدانیم، این میوه های کوچک سرشار از آنتی اکسیدان هستند که می توانند التهاب که به عنوان عامل مهم چاقی شناخته شده است را کم کنند. به علاوه ی خاصیت آنتی اکسیدانی بلوبری، این میوه غنی از فیبر است که آن را تبدیل به میان وعده ای کرده است که از گرسنگی جلوگیری می کند.

ماهی سالمون

ماهی سالمون سرشار از اسید های چرب امگا ۳ است. به علاوه اسید های چرب امگا ۳ می توانند با افزایش حساسیت به انسولین به داشتن قلبی سالم کمک کنند. حساسیت بیشتر به انسولین به معنای چاقی شکمی کمتر و عضله بیشتر است که این عضلات می توانند به سوزاندن کالری بیشتر حین استراحت و ورزش کمک کنند.

کلم بروکلی

این گیاه درخت شکل به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی خود شناخته شده است اما مهم تر از آن بروکلی سرشار از فیبر است. این گیاه با اضافه کردن تنها ۳۰ کالری به غذای شما احساس سیری طولانی تر از آن چیزی که برای این مقدار کالری تصور می کنید ایجاد می کند.

دارچین

دارچین قطعا به غذای شما طعم میدهد اما سوخت و ساز بدنتان را نیز افزایش می دهد. ثابت شده است که دارچین سوختن گلوکز در بدن را افزایش می دهد در نتیجه سطح قند خون شما را پایین می آورد. با پایین آمدن سطح قند خون بدنتان به سمت چربی کمتر می رود که کاهش وزن را برایتان آسان ترکرده و احتمال برگشت وزن را نیز کمتر می کند.

گوجی بری

گوجی بری خوراکی دیگری است که سرشار از آنتی اکسیدان بوده و با ورم کمتر در بدن مرتبط است. بدن شما با سطح پایین تر التهاب، بهتر می تواند چربی سوزی کند. علاوه بر این، گوجی بری برای کنترل دیابت استفاده می شود و احتمالا روی مقاومت به انسولین تاثیر دارد.

ماست

در تحقیقات متعددی مشخص شده است مصرف ماست باعث کاهش وزن می شود. در یکی از تحقیقات مشخص شد افرادی که سه وعده ۱۷۰ گرمی ماست(بدون چربی) در روز داشته اند، ۸۱% چربی شکمی بیشتری نسبت به افرادی که رژیم کم کالری بدون ماست داشته اند از دست داده اند.

 چای سبز

چای سبز حاوی نوعی ماده شیمیایی به نام کاتچین است که در تحقیقات متعدد مشخص شده است به بدن در پردازش سلول های چربی و سوزاندن کالری کمک می کند. علاوه بر این، کلسترول بد خون (LDL) به کاتچین پاسخ داده و چای سبز باعث سلامتی قلب به روش های دیگر می شود. ضمن این که نوشیدن چند فنجان چای سبز در روز به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی ممکن است واقعا شما را از رفتن نزد پزشک بی نیاز کند.

آجیل مخلوط

این مغز ها، ویتامین ها و مواد مغذی بی شماری از جمله چربی های سالمی مثل امگا-۳ که نقش تعیین کننده ای در سلامتی شما دارند برایتان فراهم می کنند. این مغز ها میان وعده فوق العاده ای برای هر کسی که به نوشابه ای انرژی زا نیاز دارد هستند، ضمن این که به دلیل مقدار چربی بالای مغز ها باید میانه روی را در خوردنشان رعایت کرد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.