شفا مگ

اطلاعات دارویی قرص آملودیپین

قرص آملودیپین داروی مسدود کننده کانال کلسيم است که باعث گشاد شدن عروق خونی شده و جریان خون را بهبود می بخشد و در فرم قرص 5 میلی گرم در دسترس می باشد.

قرص آملودی

آملودیپین (amlodipine) يک مسدود کننده کانال کلسيم است که عروق خونی را گشاد میکند و جریان خون را بهبود می بخشد.آملودیپین برای درمان درد قفسه سینه (آنژین صدری) و سایر بیماری های ناشی از بیماری عروق کرونر مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین آملودیپین باعث کاهش فشار خون بالا هم میشود و باعث جلوگیری از سکته قلبی و سکته مغزی میشود.

قرص آملودیپین از ورود کلسیم به برخی بافت ها شریان ها جلوگیری میکند و باعث میشود که خون راحت تر به قلب جاری شود. این دارو باعث میشود فشار خون کاهش پیدا کرده و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش میدهد. نیمه عمر آملودیپین 30 تا 50 ساعت است و از طریق کلیه دفع میشود.

آملودیپین چیست؟ قرص آملودیپین داروی کاهش فشار خون و درمان درد آنژین صدری و بیماری های عروق کرونر میباشد. آملودیپین برای کمک به روان شدن جریان خون در قلب ، هنگام مسدود شدن شریان های قلب استفاده میشود. این دارو به تنهایی یا همراه با سایر داروهای قلبی قابل استفاده است .قرص آملودیپین در فرم 5 میلی گرم در دسترس می باشد.

  1. نکات مهم مصرف آملودیپین
  2. نحوه مصرف قرص آملودیپین
  3. مقدار مصرف قرص آملودیپین
  4. عوارض جانبی آملودیپین
  5. تداخل دارویی آملودیپین
  6. مصرف آملودیپین در بارداری
  7. مصرف آملودیپین در شیردهی

نکات مهم قبل از مصرف آملودیپین

قبل از مصرف آملودیپین، اگر نارسایی قلبی یا بیماری کبد دارید، به پزشک خود اطلاع دهید و همچنین در زمان مصرف آملودیپین ، نباید الکل مصرف شود. زیرا الکل فشار خون را کاهش می دهد و باعث میشود برخی از عوارض آملودیپین را افزایش دهد.

مصرف آملودیپین برای بزرگسالان و کودکان حداقل 6 سال مورد استفاده قرار میگیرد.اگر درمان فشار خون بالا را شروع کرده اید مصرف آملودیپین را حتی با حاصل شدن علایم بهبودی نیز نباید متوقف کنید. آملودیپین فقط یک قسمت از برنامه درمانی است . و شما باید سایر برنامه های درمانی خود را که ممکن است رژیم غذایی ، ورزش و داروهای دیگر باشد با دقت انجام دهید.

قبل از مصرف آملودیپین اگر داروهای دیگر قلبی و فشار خون مصرف میکنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.در زمان شروع مصرف آملودیپین یا افزایش دوز خود ، درد قفسه شما احتمال دارد بدتر شود. اگر درد قفسه شما شدید شد با پزشک خود مشورت کنید و اگر به داروی آملودیپین حساسیت دارید نباید آن را مصرف کنید. این دارو برای افراد زیر 6 سال مجاز نمیباشد

نحوه مصرف قرص آملودیپین

آملودیپین می بایست بر اساس تجویز پزشک مصرف شود و قبل از مصرف راهنمایی دارویی را باید مطالعه کنید. در بعضی مواقع پزشک برای نتیجه بهتر این دارو ،مقدار دوز تجویزی را تغییر می دهد. این دارو را به مقدار بیشتر یا کمتر از تجویز پزشک مصرف نکنید.

آملودیپین را میتوانید قبل از غذا و یا همراه با غذا مصرف کنید اما همیشه باید به یک شیوه آن را مصرف کیند.در زمان مصرف آملودیپین به طور مداوم لازم است فشار خون خود را چک کنید.اگر در زمان مصرف آملودیپین و یا در زمان بیشتر کردن دوز مصرف درد قفسه سینه شدیدتر شد. حتما به پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو در دوز های مشخص شده میبایست به محض اینکه متوجه شدید آن را مصرف کنید. اما اگر بیش از 12 ساعت از مصرف دارو گذشته بود از مصرف صرف نظر کنید.از مصرف داروی اضافی برای جبران نوبت از دست رفته خودداری کنید.

مقدار مصرف قرص آملودیپین

مقدار مصرف آملودیپین به شرایط بیماری بستگی دارد.فرم معمولی آملودیپین در این مطلب آورده شده است.اما دوز اصلی این دارو را پزشک می تواند تجویز کند و بر اساس تجویز پزشک مصرف شود.

آملودیپین برای افزایش فشار خون

ابتدا مقدار mg/day 5-5/2 ( برای بیماران ضعیف، لاغر و کوچک اندام، بیماران سالمند، بیمارانی که سایر داروهای کاهنده فشار خون مصرف می کنند.

بیماران دچار نارسایی کبدی، mg/day5/2 مصرف می شود. )مقدار مصرف برحسب پاسخ و تحمل بیمار هر 14 – 8 روز تنظیم می شود. حداکثر مقدار مصرف mg/day10 است.

عوارض جانبی آملودیپین

عوارض جانبی رایج آملودیپین ، سرگیجه ، احساس خستگی ، درد معده ، حالت تهوع ، گر گرفتگی میباشد.همچنین میتواند باعث بروز علائمی چون کهیر ، مشکل در تنفس ، تورم صورت ، زبان ، گلو شود. در این صورت میبایست دارو را مصرف نکرده و سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

در موارد نادر ممکن است در زمان مصرف دارو دچار  درد یا فشار در قفسه سینه ، دردی که به فک و شانه ها گسترش می یابد،حالت تهوع ، عرق کردن شوید. در این صورت فورا به اورژانس مراجعه کنید.

تداخل دارویی آملودیپین

قبل از تجویز این دارو توسط پزشک ، میبایست تمام داروهایی را که مصرف میکنید به پزشکتان اطلاع دهید . مانند نیتروگلیسیرین ، سیمواستاتین و داروهایی که برای درمان بیماری های قلبی استفاده میشود.

مصرف همزمان اين دارو با داروهایی مانند كلاريترومايسين ، اریترومایسین، نيكوتينيك اسيد، كلوفيبرات، كلوتريمازول، ميكونازول، كیتوكونازول، ديلتيازم، سيكلوسپورين، آب گريپ فورت احتمال ايجاد بیماری میوپاتی را بدليل بالا رفتن غلظت سرمی آتورواستاتين افزايش مي دهد.

داروهای ريفامپين ، آنتی اسید ، كولستيپول موجب كاهش غلظت سرمي آتورواستاتين مي شوند. آتورواستاتين موجب افزايش غلظت سرمی ديگوكسين و داروهای ضد بارداری می شود.

البته داروهای دیگری هم میتواند با آملودیپین تداخل داشته باشند مانند داروهای گیاهی  و بعضی داروهای دیگر. که این داروها را اگر مصرف میکنید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف آملودیپین در بارداری

آملودیپین در گروه C بارداری قرار دارد و مضر بودن یا نبودن آملودیپین برای جنین تاکنون مشخص نشده است. اگر باردار هستید و یا تصمیم به باردار شدن دارید در مورد مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

مصرف آملودیپین در دوران شیردهی

این دارو به شیر مادر منتقل میشود ، اما تاثیرات این دارو بر نوزادی که از شیر مادر استفاده میکند هنوز شناخته نشده است. قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.