مجله شفا

اطلاعات دارویی کلومیفن سیترات

کلومیفن سیترات

قرص کلومیفن سیترات یک داروی غیر استروئیدی است که باعث آزادسازی هورمون برای تحریک تخمک گذاری می شود و برای درمان ناباروری مورد استفاده قرار می گیرد.

کلومیفن سیترات (Clomiphene) یک داروی غیر استروئیدی است که باعث آزاد سازی هورمون برای تحریک تخمک گذاری می شود.کلومیفن سیترات برای درمان ناباروری و زنانی که نمی توانند به طور طبیعی تخمک گذاری کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

قرص کلومیفن باعث تحریک و افزایش مقدار هورمون برای رشد و ترشح یک تخمک بالغ کمک می شود. اما از این دارو برای نارسایی تخمدان استفاده نمی شود. از این قرص برای شرایط پزشکی خاص مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز استفاده می شود.

درمان باروری با کلومیفن ، احتمال دوقلو زایی و یا سه قلو زایی را افزایش می دهد. این حاملگی ها در معرض خطر برای مادر و نوزادان است.

کسانی که مشکلات کبدی ، مشکلات خونریزی غیر طبیعی ، مشکلات تیروئید ، کیست تخمدان و کسانی که حامله هستند نباید از این دارو استفاده کنند.

اثر بر آزمایشهای تشخیصی کلومیفن ممکن است سطح سرمی تیرونین، گلوبولین پیوند یابنده به تیروکسین، گلوبولین پیوند یابنده به هورمون های جنسی را افزایش دهد. همچنین، این دارو ممکن است احتباس سولفوبرموفتالئین و ترشح FSH و LH را افزایش دهد.

اطلاعات مهم مصرف داروی کلومیفن

اگر به داروی کلومیفن حساسیت دارید نباید از ان استفاده کنید.اگر میخواهید بدانید که کلومیفن برای شما امن می باشد اگر موارد زیر را دارید حتما با پزشک خود مطرح کنید.

 • خونریزی شدید و غیر طبیعی
 • کیست تخمدان که به سندرم تخمدان پلی کیستیک وابسته نباشد
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک وابسته
 • بیماری های کبدی
 • تومور های مغزی
 • مشکلات غده تیروئید و یا غدد فوق کلیوی
 • اگر بارداری هستید

استفاده بیش از 3 دوره درمان احتمال خطر ابتلا به تومور تخمدان را افزایش میدهد.دوز های بالا در مصرف کلومیفن میتواند باعث اختلالات بینایی غیر قابل بازگشت شود و یا دچار سندروم هایپر استیمولیشن شود.

نحوه مصرف قرص کلومیفن

 • کلومیفن را طبق دستور پزشک مصرف کنید. پزشک احتمال دارد برای دریافت نتیجه بهتر دوز ها را تغییر دهد.
 • کلومیفن معمولا برای 5 روز، از روز پنجم قاعدگی شروع می شود.

مقدار مصرف کلومیفن

دوز مصرف کلومیفن برای تخمک گذاری

50 میلی گرم خوراکی یک بار در روز به مدت 5 روز. درمان از روز پنجم قاعدگی آغاز می شود، اما ممکن است در هر زمان در بیماران بدون خونریزی اخیر رحمی شروع شود.

اگر تخمک گذاری رخ دهد و بارداری به دست نیامده باشد ، تا 2 دوره اضافی کلومیفن 50 میلی گرم خوراکی یک بار در روز برای 5 روز ممکن است تجویز شود. هر دوره بعدی  در اوایل 30 روز پس از دوره قبلی آغاز شود و پس از بارداری متوقف میشود.

مصرف کلومیفن برای توقف تولید شیر

 • ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم خوراکی، یک بار در روز به مدت ۵ روز. به طور کلی، یک دوره درمان کافی است.
 • دوز بزرگسالان معمولی برای Oligospermia
 • ۲۵ تا ۱۰۰ میلی گرم خوراکی یکبار در روز. درمان معمولا به مدت چند ماه ارائه می شود

عوارض جانبی قرص کلومیفن

قرص کلومیفن ممکن است در برخی افراد ایجاد عوارض جانبی کند که برخی از این عوارض طی چند ساعت تا چند روز از بین می رود اما اگر این علائم از بین نرفت یا شدید شد حتما با پزشک خود مشورت کنید.

از عوارض شایع کلومیفن سیترات سوزش و قرمزی، درد سینه، حساسیت سینه به لمس، سردرد، لکه بینی می باشد و اگر عوارض شدید شد با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

کلومیفن ممکن است باعث عوارض آلرژیک شود که در صورت مشاهده علائمی مانند تورم لب، زبان، گلو، تورم چهره، خارش مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.معده درد ، نفخ ، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، افزایش سریع وزن ، کم شدن ادرار. ضربان قلب سریع  از علائم دیگر قرص کلومیفن می باشد.

مصرف بیش از حد کلومیفن میتواند باعث ، تخریب معده ، استفراغ ، گرگرفتگی ، تاری دید ، چشمک در بینایی ، تورم معده و درد معده شود.

در زمان مصرف قرص کلومیفن بعضی از عوارض ها به صورت ناخواسته ایجاد میشود . البته بعضی از این عوارض ها ممکن است رخ دهد .در صورت مشاهده هر یک از عوارض ها پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.بیشتر عوارض جانبی خفیف و گذرا بوده و پس از درمان متوقف شده است

کلومیفن در دوران شیردهی

کلومیفن میتواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به کودک آسیب برساند. و ممکن است باعث کاهش تولید شیر مادر در بعضی از زنان شود. پس قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تداخل دارویی با کلومیفن

دارو های ویتامین و بعضی دارو های گیاهیی میتواند اثر دارو را کم کند.حتما قبل از مصرف داروی کلومیفن به پزشک خود داروهایی را که مصرف میکنید را بگویید .

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.