شفا مگ

شپش سر را چگونه از بین ببریم

شپش یک حشره ریزی است که در مو پنهان می شود که شایعترین علائم شپش سر در کودکان، زنان و بزرگسالان خارش می باشد که بعد از تشخیص به راحتی قابل درمان است.

شپش سر را چگونه از بین ببریم

 شپش یک حشره بسیار ریزی است که برای زنده ماندن از انسان تغذیه می کند و در موی سر پنهان میشود و می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل گردد که البته قابل درمان است.شپش سر بیشتر در کودکان سنین 6 تا 11 سال بیشتر دیده می شود.علائم شپش سر در کودکان، زنان میتواند خارش سر و در برخی افراد همراه با آلرژی نیز نمایان شود.

علائمی برای شپش سر وجود دارد که می توانید از شپش در سر مطلع شوید و به سرعت آن را درمان کنید. دانستن علائم بسیار مهم است که بتوانید تشخیص دهید که خود یا فرزندتان دچار شپش شده اید یا خیر.

همانطور که گفته شد یکی از نشانه های شایع شپش خارش سر می باشد اما علائم های دیگری نیز وجود دارد که شامل :

 • احساس سنگینی سر
 • احساس خارش
 • سوزش در اثر خارش
 • مشکل در خوابیدن
 • لکه های قرمز ری سر گردن یا شانه
 • نمایان شدن سفیدی کوچک بین مو که نشانه تخم گذاری شپش است

تشخیص شپش سر

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید که آیا شپش در موی خود یا فرزندتان وجود دارد یا خیر می بایست علائم را بررسی کنید.ابتدا موی سر را خیس کنید، با این کار سرعت شپش کم می شود و تشخیص آن راحت تر است. از یک شانه دندانه دارد استفاده کرده و موها را به چند قسمت تقسیم کنید و با نور کافی کف سر را ببینید. اگر شپش در سر وجود داشت، متوجه حشرات ریز قهوه ای رنگ می شوید.

نکته مهم این است که با شانه زدن نمی توانید شپش ها را از سر خارج کنید و می بایست از روش های درمانی استفاده کنید.

چگونه شپش را از خانه ریشه کن کنیم

شپش در خارج از سر فقط 24 ساعت دوام می آورد، بنابراین اگر شپش در وسایل خانه منتقل شده باشد به راحتی از بین می رود. اگر موی سر دارای شپش بود علاوه بر درمان می بایست خانه را ایزوله کنید تا چیزی در فضای خانه برای انتقال به افراد دیگر باقی نماند.

روبالشتی ها، لباس ها، حول و هر چیز شخصی را با آب داغ بشویید و با حرارت خشک کنید.وسایل شخصی مخصوصا شانه را ضدعفونی کنید. کفت اتاق ها و حتی روی مبل ها را با جاروبرقی تمیز کنید. برای اطمینان تا زمانی که فرد کاملا از شر شپش خلاص نشده است روی مبل ها را پلاستیک بکشید و وسایل تخت را هر روز بشویید.

درمان شپش سر

برای درمان شپش سر روش های زیادی وجود دارد از جمله شامپوهای مخصوص شپش سر که می توانید از داروخانه تهیه کنید.البته چند روش خانگی برای از بین بردن شپش سر وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

چرب کردن مو

چرب شدن مو باعث می شود سرعت شپش کم شود و نتوانند به راحتی رشد کنند.پس می توانید از موادی که به موی سر چربی بیشتری وارد می کنند رشد شپش سر را کم کنید. روغن نارگیل می تواند گزینه خوبی برای چرک کردن مو باشد.

شانه زدن موی خیس

برای از بین بردن شپش سر، هر روز مو را خیس کرده و شانه بزنید تا زمانی که دیگر شپشی در سر وجود نداشته باشد. سعی کنید از شانه های دندانه دار برای شانه زدن مو استفاده کنید که بتوانید به راحتی وجود شپش را تشخیص بدهید.

مایونز

مایونز می تواند گزینه مناسبی برای درمان شپش سر باشد زیرا باعث چرب شدن مو می شود و حرکت شپش ها را کند می کند.این کار باعث می شود شپش ها نتوانند رشد کنند.

 • مو را کاملا به سس آغشته کنید
 • مو را محکم با پلاستیک یا کلاه حمام بپوشانید
 • اجازه بدهید حداقل 5 تا 6 ساعت روی مو بماند
 • مو را به خوبی با شامپو بشویید
 • سر را کاملا با سشوار خشک کنید، جریان هوای گرم به نابودی شپش کمک می کند
 • از شانه ضد شپش برای جدا کردن شپش و تخم استفاده کنید.

درمان شپش سر با لوسیون پرمترین 1%

پرمترین یک محصول بدون نسخه می باشد که می توانید از داروخانه ها تهیه کنید.پرمترین با حمله به شپش های زنده باعث از بین بردن آنها می شود. البته این دارو احتمال بروز الرژی را نیز دارد.

برای استفاده از این لوسیون ابتدا موها را شسته و در زمان مرطوب بودن مو را آغشته به این لوسیون کنید. 10 دقیقه صبر کرده و سپس مو را ابکشی و شانه کنید.این لوسیون یکی از رایج ترین درمان شپش سر می باشد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.