شفا مگ

گیاه ناز باتلاقی چیست

ناز باتلاقی یا باکوپا گیاه دارویی است که دارای خواص بهبود حافظه و کاهش اضطراب است و باعث تقویت مغز،کاهش استرس و همچنین برای درمان بیش فعالی موثر است.

گیاه ناز باتلاقی چیست

ناز باتلاقی یا باکوپا گیاهی دارویی است که بر روی مغز تاثیر زیادی دارد و باعث افزایش یادگیری و حافظه می شود و همچنین برای درمان بیماری های صرع، بهبود حافظه و کاهش اضطراب بسیار موثر است.این گیاه دارای آنتی اکسیدان های قوی می باشد که سلول ها را در برابر رادیکال های آزاد محافظت کرده و برای بسیاری از بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، دیابت و برخی از سرطان ها بسیار مفید است.

ناز باتلاقی دارای باکوئیدهای فعال می باشد که رادیکال های آزاد را خنثی می کنند و مانع از واکنش های مولکولی چربی با رادیکال های ازاد می شوند. این گیاه برای بیماری های آلزایمر، پارکینسون و سایر اختلالات عصبی در ارتباط است.ناز باتلاقی دارای خواص متعددی برای مغز و بدن میباشد که در زیر به تعدادی از این خواص اشاره شده است.

خواص ناز باتلاقی

ناز باتلاقی دارای خواص زیادی برای بهبود حافظه و عملکرد مغز می باشد و علاوه بر آن برای درمان بی خوابی، آسم، بیماری های روانی، درد مفاصل، مشکلات جنسی، بهبود زخم بسیار مفید است.بر طبق تحقیقات ازمایشگاهی ،نازباتلاقی خاصیت ضد سرطانی دارد. باکوزید ها در ناز باتلاقی سلولهای تومور مغزی را از بین میبرد و رشد سلول های سرطانی پستان و روده بزرگ را مهار میکند.

کاهش التهاب با ناز باتلاقی

التهاب پاسخی طبیعی بدن برای کمک به بهبودی و مبارزه با بیماری است. با این وجود ، التهاب مزمن و سطح پایین با بسیاری از بیماری های مزمن از جمله سرطان ، دیابت و بیماری های قلبی و کلیوی مرتبط است. بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی نازباتلاقی نشان میدهد که این گیاه دارویی خواص ضد التهابی قوی دارد و آنزیم های التهابی و سیتوکین ها را از بین میبرد و در مقایسه با داروهای دیکلوفناک و ایندومتاسین که دو داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است و معمولا برای درمان التهاب استفاده میشود اثرگذاری بیشتری دارد.

تقویت عملکرد مغز با ناز باتلاقی

ناز باتلاقی به عملکرد مغز کمک زیادی میکند و طبق تحقیقات و مطالعاتی که بر روی موش ها انجام شده است به این نتیجه رسیدند که بعد از مصرف نازباتلاقی یادگیری مکانی و توانایی نگهداری اطلاعات بیشتر میشود و همچنین مشخص شده است که طول دندریتیک و انشعال افزایش میابد. دندریت ها بخش هایی از سلول های عصبی مغز هستند که با یادگیری و حافظه ارتباط نزدیکی دارند.

همچنین در یک مطالعه 12 هفته ای در 46 بزرگسال سالم مشاهده شد که مصرف 300 میلی گرم نازباتلاقی به طور روزانه توانسته است به طور قابل توجهی سرعت پردازش اطلاعات بصری ، میزان یادگیری و حافظه را نسبت به درمان با دارو بهبود بخشد.

کاهش علائم بیش فعالی با ناز باتلاقی

اختلال بیش فعالی (ADHD) نوعی اختلال رشد عصبی است که با علائمی مانند بیش فعالی ، تحریک پذیری و بی احتیاطی میباشد. تحقیقات نشان داده است که گیاه ناز باتلاقی میتواند به کاهش این علائم کمک زیادی کند.در یک مطالعه که بر روی 31 کودک 6 تا 12 سال انجام شد نشان داده است که مصرف 225 میلی گرم عصاره ناز باتلاقی به طور روزانه به مدت 6 ماه علائم بیش فعالی مانند بی قراری ، خود کنترلی ضعیف ، بی احتیاطی را در 85% از کودکان را کاهش داده است.

کاهش استرس با ناز باتلاقی

ناز باتلاقی به جلوگیری از اضطراب و استرس کمک زیادی میکند. این گیاه دارویی یک گیاه سازگار به حساب می آید، به این معنی که مقاومت بدن را در برابر استرس افزایش میدهد. تحقیقات نشان میدهد که ناز باتلاقی با بالا بردن خلق و خوی و کاهش سطح کورتیزول ، به کاهش استرس و اضطراب کمک میکند. در مطالعات انسانی دریافتند که مصرف 300 میلی گرم نازباتلاقی به طور روزانه به مدت 12 هفته توانسته است به طور قابل توجهی نسبت به درمان دارویی اضطراب و افسردگی را در بزرگسالان کاهش دهد.

کاهش فشار خون با ناز باتلاقی

فشار خون بالا یک نگرانی جدی در سلامتی است ، زیرا فشار خون روی قلب تاثیر زیادی دارد که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش میدهد. تحقیقات نشان میدهد که ناز باتلاقی به حفظ فشار خود در افراد کمک زیادی میکند.

درمان اختلال دوقطبی

ناز باتلاقی، یک گیاه مفید برای درمان اختلال دوقطبی در کودکان و بزرگسالان است چون در نقش یک محرک خفیف و آرام بخش عمل کرده و همچنین به افزایش و تقویت حافظه و تسکین فشار روانی کمک می کند

عوارض جانبی نازباتلاقی

ناز باتلاقی گیاهی دارویی بی خطری است اما ممکن است در برخی از افراد عوارض جانبی داشته باشد. ممکن است در برخی از افراد دچار حساسیت شود که در صورت بروز حساسیت نباید از این گیاه دارویی استفاده کنید.

عوارض شایع در زمان مصرف نازباتلاقی می تواند به مشکلات گوارشی، درد معده یا اسهال اشاره کرد. این گیاه دارویی با داروهای خاصی مانند آمی تریپتیلین و داروهای تسکین درد مانند دیکلوفناک تداخل دارد و باعث عوارض خطرناکی می شود.در صورتی که از این داروها استفاده میکنید قبل از مصرف نازباتلاقی با پزشک خود مشورت کنید.

منع مصرف نازباتلاقی

  • ناز باتلاقی باعث کند شدن ضربان قلب میشود. این موضوع میتواند افرادی که قبلا ضربان قلب کندی دارند مشکل ایجاد کند.
  • ناز باتلاقی باعث ایجاد احتقان در روده میشود. این مورد ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در افرادی شود که انسداد روده دارند.
  • نازباتلاقی ممکن است ترشحات در معده و روده را افزایش دهد که شاید این امر زخم ها را بدتر کند.
  • نازباتلاقی سطح هورمون تیروئید را افزایش میدهد در صورت وجود بیماری های تیروئیدی یا مصرف داروهای هورمون تیروئید مصرف نازباتلاقی باید زیر نظر پزشک صورت گیرد یا از مصرف آن جلوگیری شود.
  • باکوپا ممکن است ترشحات دستگاه ادراری را افزایش دهد که این امر میتواند کسانی که انسداد ادرار دارند بدتر کند.
  • نازباتلاقی برای خانم های باردار منع مصرف دارند و نباید در دوران بارداری از این گیاه دارویی استفاده کنند.
  • نازباتلاقی در دوران شیردهی نباید مصرف کرد و حتما قبل مصرف با پزشک خود مشورت کنید.
سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.