شفا مگ

برای حفظ تناسب اندام چه باید کرد

برای اینکه بتوانید تناسب اندام خود را حفظ کنید می بایست یک تغییر کوچکی در سبک زندگی و برنامه غذایی خود بدهید تا همیشه اندام متناسبی داشته باشید.برای تناسب اندام چه بخوریم مصرف روزانه میوه جات ، مایعات و مواد غذایی که باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شوند بسیار مهم است.

برای حفظ تناسب اندام چه باید کرد

1- هر روز یک عدد میوه مصرف کنید تا ویتامین ها و مواد مغذی بدن تامین شود.مصرف میوه خشک یا تازه مهم نیست، مهم این است که شکر اضافه نکنید.خیلی از افراد چاق تمایلی به خوردن میوه ندارند و یا اصلا در سبد غذایی روزمره شان میوه جایی ندارد.

2- روزانه باید بدن را هیدراته کنید. مصرف مایعات باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود و گرسنگی های کاذب را از بین می برد. مصرف روزانه 8 لیوان آب توصیه می شود.

3- سعی کنید روزانه به مقدار یک فنجان از سبزیجات برگ سبز تیره استفاده کنید. این سبزیجات می توانند شامل کاهو، اسفناج، کلم بروگلی می باشد که می تواند فیبر بدن را تامین کنند.

4- بهترین روش برای داشن تناسب اندام مصرف سالاد قبل از وعده غذای اصلی می باشد. با مصرف سالاد می توانید شکم را پر کنید و مصرف غذای اصلی را کاهش دهید.

5- روزانه مصرف 2 میان وعده سالم بسیار ضروری است و برای این دو میان وعده برنامه ریزی داشته باشید.به عنوان مثال میان وعده صبح یک لیوان شیر کم چرب با یک عدد سیب و در وعده عصر ماست کم چرب به همراه نصف فنجان تمشک.

6-حداقل 1 یا 2 فنجان شیر بدون چربی یا 1% چربی بنوشید. می توانید شیر را به تنهایی یا همراه غلات یا در قهوه یا در هنگام پخت غذا به کار برید.

7- میان وعده ای را برای خود برنامه ریزی کنید که حداکثر تا 100 کالری داشته باشد.(2 عدد بیسکوییت کوچک یا 4 تکه کوچک شکلات) در استفاده از این مواد غذایی زیاده روی نکنید حداکثر 2-3 بار در هفته.

8- در هر وعده چند قاشق از غذایتان را دربشقاب باقی بگذارید. یا قبل از شروع به غذا تعداد قاشق های مورد استفاده خود را بشمارید.

9- تمامی نوشیدنی های حاوی کالری را تنها در لیوان 240 میلی لیتری مصرف کنید آن هم حد اکثر یک بار درهفته.

10- آجیل (ترجیحا خام و بدون نمک) به عنوان میان وعده استفاده نمایید البته باید بدانید که اگرچه چربی موجود در آجیل از نوع چربیهای مفید است ولی دارای انرژی فراوان می باشد و نباید بیش از یک بار در هفته از این مواد خوراکی استفاده نمایید.

11- اگر غذایی خوشمزه نیست یا ارزش کالری مصرف کردن ندارد ، بدون دلیل آن رامزه مزه نکنید چرا که در هر صورت حاوی انرژی می باشد.

12- حداکثر 1 ساعت بعد از بیدار شدن از خواب صبحانه بخورید این صبحانه می تواند شامل یک فنجان شیر کم چرب همراه یک نوع از غلات سبوس دار مثل کورن فلکس یا نان های سبوس دار باشد.

13- فقط در حالی که پشت میز غذا و یا در کنار سفره نشسته اید، غذا بخورید. از خوردن غذا در حین تهیه آن بویژه در آشپزخانه و در حین جمع کرن غذا بپرهیزید.

14-  اضافه غذای فرزندانتان را استفاده نکنید و یا با آنان در خوردن غذا شریک نشوید.

15-سعی کنید سالاد را با سبزیجات غیر نشاسته ای پر کنید، حتی می تواند یک وعده غذایی مناسب باشند.

16- مصرف یک بار در هفته ماهی ضرورت بدن می باشد و ماهی را با روش های سالم بپزید و از آرد سوخاری استفاده نکنید.

17-هر بار که غذا می خورید از غلات سبوس دار استفاده کنید شامل یک برش نان گندم کامل مانند نان سنگک.

18- در مصرف گوشت بویژه گوشت قرمز زیاده روی نکنید. سایر غذاهای غنی از پروتئین مثل لوبیا یا غذاهای تهیه شده از سویا یا لبنیات کم چرب و غلات سبوس دار را امتحان کنید.

19- امروز یک نوع سبزی جدید را امتحان کنید. ترجیحا یک سبزی با رنگ روشن را انتخاب کنید.(سبزروشن ،زرد یا نارنجی) تنوع در سبزیجات و میوه جان باعث افزایش اشتها و علاقه شما به غذای سالم خواهد شد.

20-به جای اینکه برای غذاخوردن به رستوران بروید، امروز مواد غذایی لازم را تهیه کنید و در خانه غذایتان را آماده نمایید. این به معنای عدم لذت از غذاهای رستورانی نیست بلکه منظور عدم استفاده مکرر از غذاهای آماده بویژه فست فودها می باشد.

21-یک کاسه سوپ بخورید. سوپی که بر پایه سبزیجات و آبکی باشد و ترجیحا کمتر از 500- 400 میلی گرم سدیم داشته باشد.

22- برای افزایش فیبر مصرفیتان، به جای آبمیوه از میوه کامل استفاده نمایید.(مثل یک پرتقال، سیب، یک فنجان توت یا آناناس)

23-به جای ماست طعم دار از ماست ساده کم چرب یا بدون چربی همراه نصف فنجان توت فرنگی یا 2-1 قاشق غذاخوری از دانه ها یا برگه میوه یا نصف فنجان سس سیب بدون شکر استفاده نمایید.

24-هنگامی که قبل از خواب یا بعد از شام می خواهید چیزی بخورید از خود سوال کنید آیا واقعا گرسنه اید ؟ و اگرجوابتان خیر است آن را کنار بگذارید و سریع دندان هایتان را مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و دهانتان را با دهانشویه بشویید تا به روز خود پایان دهید.

25- به جای اینکه ساندویچ خود را کامل بخورید، نصف آن را مصرف کنید و برای اینکه سیر شوید از میوه تازه یا سبزیجات خام یا پخته استفاده کنید.

26- هنگام غذا خوردن تمام وسایلی که حواستان را پرت می کند خاموش کنید.(حتی موبایلتان) و فقط بر روی غذای خوردن خود تمرکز کنید.

27- تمام مواد ناسالم را از آشپزخانه خود و کابینت ها دور کنید.سعی کنید یخچال را نیز از غذاهای ناسالم پاکسازی کنید.

28-در مورد اینکه چه غذاهایی را باید بیشتر مصرف کنید و مصرف چه غذاهایی را باید محدود سازید، فکر کنید.

29- اگر می خواهید فرزندان شما از غذاهای سالم بخورند شما نیز باید عادات غذایی نادرست خود را ترک کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.