شفا مگ

مراحل رشد نوزاد تا شش ماهگی

مراحل رشد نوزاد تا شش ماهگی آنقدر سریع اتفاق می افتد که می تواند برای والدین هر روز تازگی داشته باشد، البته هر نوزاد روند خاصی برای رشد و تغییر دارند.قطا این موضوع را می دانید که رشد نوزاد تا سنین 6 سالگی بسیار سریعتر از سایر سنین می باشد.با این حال باید توجه داشت که هر نوزاد با روند خاصی رشد می کند و به همین دلیل ممکن است بروز تغییراتی که در نوزادان مختلف هم سن روی می دهد اندکی تفاوت زمانی داشته باشد. از این رو نباید چندان با وسواس و نگرانی این فرآیند را دنبال کرد.

مراحل رشد نوزاد تا شش ماهگی
 1. مرحله رشد نوزاد در یک ماهگی
 2. مراحل رشد نوزاد در سه ماهگی
 3. مراحل رشد نوزاد در شش ماهگی

مرحله رشد نوزاد در یک ماهگی

در روزهای نخست تولد، نوزاد معمولا مشغول خوردن شیر مادر است و والدین او نیز غالبا در حال تعویض پوشک و خواباندنش هستند. او این روزها به دفعات گریه می کند و توجه چندانی به صدای شما ندارد. اما با گذشته چند هفته به تدریج نسبت به چهره هایی که می بیند، صداهایی که می شنود و همچنین لمس کردن بدنش واکنش های مختلفی از خود بروز می دهد.

یادتان باشد نوزاد در هفته های نخست، توانایی آن را دارد که بینایی خود را نهایتا تا فاصله 20 الی 30 سانتیمتری متمرکز کند و این تقریبا فاصه متعارف صورت نوزاد تا صورت مادر در حین درآغوش گرفتن اوست. در این روزها الگوهای سیاه و سفید محیط اطراف توجهش را به خود جلب می کنند. البته سیستم شنوایی نوزاد کاملا رشد کرده تا آنجاکه درصورت شنیدن صداهای آشنا نظیر صدای پدر و مادر نسبت به آنها واکنش متفاوتی از خود بروز می دهد.

در این روزها نوزاد می تواند به هنگام قرار گرفتن بر روی شکم، سرش را اندکی بالا آورده و به اطراف بچرخاند. با این حال دقت کنید که در این وضعیت باید مراقب سر و گردن نوزاد باشید. او را در کالسکه گذاشته و با هم به پارک و پیاده روی بروید. با نوزاد حرف بزنید. در خلال برقراری این دست از ارتباطات، سیگنال های نوزاد برای مواردی نظیر نیاز به خواب داشتن یا گرسنگی را می آموزید. سعی کنید در فرآیند برقراری ارتباط با نوزاد فعال باشید.

تا آنجاکه نوزاد تمایل دارد و شرایط مهیاست او را به شکم خوابانده تا بتواند دستهایش را ستون کرده و بازی کند. نوزاد این مدل بازی کردن را خیلی دوست دارد. در عین حال چنین حرکاتی به تقویت بازوهایش منجر می شود. بد نیست او را تشویق و ترغیب کنید تا برای رسیدن به اسباب بازی هایش که اندکی آن طرف تر چیده اید، حرکت کرده و دست و پا بزند.

برای نوزاد باید وقت زیادی در نظر بگیرید. او دوست دارد که در فضای باز باشد. پس او را برای بازی به پارک و زمین های بازی ببرید. ترکیب ایده آل و حتی می توان گفت رویایی نوزاد شما در چند هفته نخست تولید چزی جز این نیست: حضور در فضای خارج از خانه، احساس آرامش در کنار شما و بودن در اطراف کودکان دیگر. در عین حال به خوبی باید مراقب اوضاع و احوال باشید و چشم از او برندارید.

اگر در حال صحبت با فردی هستید، کتاب می خوانید یا هر سرگرمی مشابه دیگری را دنبال می کنید نباید از نوزاد در فضای باز خارج خانه چشم بردارید. سعی کنید زمانی که نوزاد در هوشیاری کامل به سر می برد و اصطلاحا «سرحال» است بازیهای ساده را با او انجام دهید.

تقلید از صداهایی که تولید می کند یکی از بهترین این بازی هاست. همچنین تلاش کنید که در همان چند هفته نخست که او را با خود به بیرون می برید حرکات و علائم قطعی که نشان می دهد «دیگر کافی است و به خانه برگردیم» را متوجه شوید!

در این صورت با پزشک اطفال مشورت کنید :

 • به آرامی شیر می خورد
 • به نظر می رسد که برای دیدن اطراف چشم هایش را متمرکز نمی کند و یا توجهی به حرکت اجسام در اطرافش ندارد
 • نسبت به نورهای روشن واکنشی نشان نمی دهد
 • عضلاتش خیلی سفت یا خیلی نرم و شل است
 • واکنشی به صداهای بلند از خود نشان نمی دهد

مراحل رشد نوزاد در سه ماهگی

نوزاد شما حالا وارد سه ماهگی شده و دنیایی از خنده را برای زندگی تان به ارمغان آورده است. او خندیدن را دوست دارد و بیشتر از هر زمان دیگری در هفته هایی که از عمرش گذشته می خندد. نوزاد به طرز چشمگیری به بازی کردن علاقه نشان می دهد. همچنین اکثر نوزادان در این روزها علاقه زیادی به تقلید حالات صورت والدین خود نشان می دهند. حتی صداهایی که تولید می کنید برای نوزاد سه ماهه از جذابیت زیادی برخوردار است. او تلاش زیادی می کند تا از آن صداها تقلید کند.

دیگر نیازی نیست همچون هفته های نخست، مراقب سر نوزاد باشید زیرا بازوها و ماهیچه های گردنش تا آن حد قوی شده اند که به راحتی می توانند سر را در وضعیت مناسبی نگاه دارند. نوزاد از بازوهایش برای بالانگاه داشتن نیم تنه بالایی استفاده می کند. او دست هایش را باز و بسته می کند و با استفاده از آنها عروسک هایش که دور و برش ریخته شده است را تکان می دهد، حتی می تواند دستانش را به دهان برساند.

در این هفته ها هماهنگی دست و چشم نوزاد به طرز چشمگیری در حال بهبود است. برای اینکه توجه نوزاد را به خوبی جلب کنید می توانید از اشیایی که نسبت به آنها از خود علاقه نشان می دهد استفاده کرده و با تکان دادن آن در برابر دیدگانش به خوبی مشاهده کنید که با چه شوق و ذوقی چشمانش را حرکت داده و آن شی به خصوص را دنبال می کند. یادتان باشد نوزادی که وارد سه ماهگی شده به راحتی می تواند والدینش را از میانه اتاقی که در آن قرار دارد تشخیص دهد.

خیالتان راحت باشد که با پاسخ دادن به خواسته های نوزاد او را لوس (!) نمی کنید و در آینده برایتان مشکل ساز نمی شود. در واقع با واکنش مناسب و به موقع به این خواسته ها به تقویت حس امنیت و عشق بیشتر در نوزاد کمک می کنید. در این هفته ها به بازی با نوزاد و ترغیب کردنش برای قرار گرفتن بر روی شکم ادامه دهید تا در عین حال که با بازی کردن، ارتباط بهتری با اطرافیان برقرار می کند، ماهیچه هایش نیز تقویت شود. در این وضعیت اسباب بازی های بی خطری را اندکی دورتر قرار داده تا ترغیب شود که به آنها برسد. او در این وضعیت به طور ناخواسته بازوهایش را تقویت می کند.

در طول روز با نوزاد صحبت کنید. قرار نیست او حتما به صحبت های شما واکنش کامل نشان دهد. سعی کنید در خلال صحبت هایتان، کارهایی را که انجام می دهید توصیف کنید. همچنین اشیایی را که حدس می زنید برای نوزاد آشناست به زبان بیاورید. با هم کتاب بخوانید، باهم بازی کنید. خیلی خوب است کاری کنید که غلت بزند.

در این صورت با پزشک اطفال مشورت کنید:

 • نوزاد نمی تواند به راحتی سرش را نگاه دارد
 • نمی تواند اشیاء را در دست بگیرد
 • نوزاد نمی تواند بر روی اشیای مختلف تمرکز کند
 • نمی خندد
 • نوزاد به صداهای محیطی واکنش نشان نمی دهد
 • چهره های ناآشنا را نادیده می گیرد و توجهی نمی کند
 • احساس می کنید که در مجاورت افراد ناآشنا و غریبه مضطرب و پریشان می شود.

مراحل رشد نوزاد در شش ماهگی

با گذشت 4 ماه یعنی زمانی بیش از یک فصل از سال، نوزادتان به خوبی با دنیای جدیدی که وارد آن شده در هم آمیخته شده است. او به خوبی می خندد و حتی قهقه می زند. اگر خوب دقت کنید کلمات نامشخصی را به زبان می آورد اما در واقع «صحبت می کند» و به احتمال زیاد «با شما گفتگو می کند». او به حرکت افتاده است. به طور طبیعی نوزادان از 4 ماهگی به بعد و به تدریج می توانند بر روی شکم چرخیده و تحرکات زیادی از خود نشان دهند. حتی کار به جایی می رسد که نوزاد بدون نیاز به کمک والدینش می تواند بنشیند. او به خوبی می تواند با استفاده از پاهایش تعادلش را حفظ کرده و حتی زمانی که او را با دستانتان نگاه داشته اید حرکات بیشتری از خود بروز دهد.

به خاطر داشته باشید که حالا نوزاد نسبت به لحن گفتار و صداهایی که تولید می کنید حساسیت بیشتری دارد. حتی در این سن نوزاد تا حدی می تواند منظور شما را از گفتن تحکم آمیز «نه» متوجه شود.

دستانتان را مقابل صورت گرفته و ناگهان کنار ببرید. نوزادی که چهارماهگی را رد کرده از این بازی بسیار ذوق زده می شود. در واقع او از پیدا کردن و به نوعی کشف کردن هر چیز جدیدی لذت می برد و صورت شما می تواند یکی از این موارد کشف شده باشد!

اکنون نوزاد دنیا را به طور کاملا رنگی می بیند و توانایی آن را دارد که فواصل دورتر را هم مشاهده کند. نشستن مقابل آینه و تماشای خود یکی از جالب ترین و جذاب ترین تفریحاتی است که یک نوزاد می تواند در این هفته ها تجربه کند.

سعی کنید از هر فرصتی استفاده کرده و به او این فرصت را بدهید که مهارت های جدید فیزیکی اش را تقویت کند. مثلا به او کمک کنید تا بر روی زمین نشسته تا با وسایل اطرافش بازی کند. البته حواستان باشد که همزمان با جنب و جوش بیشتر نوزاد، امکان برخورد او با موانع محیطی بیشتر می شود. پس از ایمن بودن خانه مطمئن شوید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.