شفا مگ

خواص روغن نارگیل برای پوست

روغن نارگیل از قسمت سفید میوه نارگیل تهیه می شود و از این روغن می توان برای سلامتی پوست استفاده کند و به مرطوب کننده پوست، ضد التهاب پوست کمک می کند.در ادامه با خواص و فواید روغن نارگیل برای پوست آشنا شوید.

خواص روغن نارگیل برای پوست

1- مرطوب کنندهٔ طبیعی پوست

روغن نارگیل انتخاب بسیار مناسبی برای مرطوب کردن و سلامت پوست است. این روغن سریعاً جذب پوست می شود و برخلاف باقی روغن ها باعث نمی شود پوست شما چرب دیده شود.

قبل از خواب صورت خود را بشویید و کمی آن را خشک کنید. کمی از روغن بردارید و با حرکات دایره ای روغن را بر روی صورت خود مالش دهید. بگذارید روغن 5 دقیقه روی صورت شما بماند سپس برای رطوب دهی بیشتر، مقداری از روغن که روی صورت باقی مانده را پاک کنید. اگر می خواهید به صورت روزانه از روغن نارگیل استفاده کنید، می توانید آن را با کرم ضدآفتاب مخلوط و به پوست خود بزنید.

از خاصیت مرطوب کنندگی روغن نارگیل نه تنها برای پوست صورت بلکه برای باقی قسمت های بدن به خصوص دست ها می توان استفاده کرد. پوست دست اکثر افراد پس از ظرف شستن یا استفادهٔ صابون های مایع خشک می شود.

برای مرطوب کردن دست هایتان می توانید به آن ها روغن نارگیل بمالید به نحوی که تمام سطح پوستتان را در بر گیرد سپس دستکش دستتان کنید و بگذارید همین طور در دستتان باقی بماند تا پوست دست به خوبی نرم شود. همچنین بعد از حمام به جای استفاده از انواع کرم های شیمیایی می توانید مقداری از این روغن را روی پوست خود بمالید.

2- روغن نارگیل برای ترک های پا، خشکی لب و شوره سر

بسیاری از افراد کف و پاشنهٔ پای خشک و ترک خورده ای دارند. برای درمان این مشکل نیز می توانید از روغن نارگیل استفاده کنید. به اندازهٔ دو قرص از این روغن بردارید و به کف هر دو پاشنهٔ پای خود بمالید و بگذارید تا به خوبی در پوست نفوذ کند.

در هر فصلی ممکن است لب های شما خشک شود و ترک بخورد و شما برای درمان آن از بالم های لب استفاده کنید اما مواد استفاده شده در بعضی از این بالم ها ناسالم و حتی گاهی سمی می باشد پس بهتر است که از یک روش طبیعی به جای بالم لب بهره ببرید. یکی از بهترین مواد برای درمان خشکی لب روغن نارگیل است و می توانید یک بالم لب خانگی با آن درست کنید.

برای درمان شورهٔ سر و مرطوب کردن پوست کف سر نیز می توان از روغن نارگیل استفاده کرد. مالش این روغن به کف سر علاوه بر درمان شوره باعث رشد موها و کاهش احتمال ابتلای پوست کف سر به انواع بیماری های پوستی می شود.

3- ضد آفتاب و برای درمان آفتاب سوختگی

روغن نارگیل به صورت هم زمان هم می تواند یک ضدآفتاب خوب و هم التیام دهندهٔ آفتاب سوختگی باشد. با وجود اینکه این روغن دارای SPF پایینی، حدود 4، است اما از پوست در برابر آفتاب سوختگی محافظت می کند.

می توانید روغن نارگیل را به روی نقاطی از پوست که آفتاب سوخته شده اند بزنید و این روغن با تسکین پوست ملتهب، کاهش قرمزی و آبرسانی به پوست آن را درمان می کند.

از این روغن می توان به صورت روزانه هم استفاده کرد و برای اثر بخشی بیشتر و طولانی تر آن تحت عنوان ضدآفتاب روغن را با زینک اکسید مخلوط کنید.

4- پاک کنندهٔ آرایش و پوست صورت

می توان از روغن نارگیل با داشتن خاصیت آنتی باکتریایی و مرطوب کنندگی به جای پاک کننده های شیمایی آرایشی و پاک کننده های پوست استفاده کرد.

انواع پاک کننده های شیمیایی ممکن است باعث ایجاد حساسیت و آسیب به پوست، ایجاد چروک به خصوص دور چشم ها و خشک شدن پوست شوند، اما این موارد با استفاده از روغن نارگیل برای شما اتفاق نمی افتد.

برای بهبود عملکرد این روغن به عنوان پاک کنندهٔ پوست آن را با روغن اسطوخودوس یا عسل ترکیب کنید. مقدار بسیار کمی از روغن نارگیل می تواند آرایش چشم را به خوبی پاک کند. روغن را به صورت دایره ای روی پلک و زیرچشم خود بزنید و با یک پنبه یا پارچه آن را پاک کنید.

5- خواص روغن نارگیل به عنوان ضد قارچ

از روغن نارگیل به دلیل قابلیت آنتی بیوتیکی اش می توان به صورت موضعی برای درمان قارچ های پوستی به خصوص در درمان قارچ پای ورزشکاران استفاده کرد.

مقداری از آن را روی قسمتی که قارچ زده بزنید و می توانید بگذارید روی پایتان باقی بماند یا بگذارید مقداری روی پا بماند سپس آن را با یک دستمال کاغذی پاک کنید

6- خواص روغن نارگیل برای درمان تبخال

اگر اطراف یا درون دهانتان تبخال زده اید، هر روز مقداری روغن نارگیل را با یک انگشت به صورت ضربه ای روی تبخال خود بزنید تا هم باعث کاهش زمان بهبود و هم کاهش درد شود. در روغن نارگیل، لوریک اسید موجود است که روی ویروس تبخال اثر دارد و از تولیدمثل آن جلوگیری می کند. این به این معناست که باعث سریعتر شدن درمان و کاهش احتمال باقی ماندن آثار و تغییر رنگ پوست می شود.

7- خواص روغن نارگیل برای کاهش ترک های پوستی

ترک های پوستی با تغییر ارتجاعی پوست که عموماً با کاهش و افزایش وزن و حاملگی رخ می دهد، به وجود می آیند. برای درمان این ترک ها به خصوص بعد و هنگام حاملگی روغن نارگیل را روی ترک های پوستی خود بمالید. این روغن به محو شدن علامت های تیرهٔ روی پوست، تغییر رنگ پوست و قرمزی پوست کمک می کند.

8- خواص روغن نارگیل برای شب

برای اینکه در طول شب پوستتان مرطوب بماند و بتواند خودش را بازسازی کند، پیش از خواب مقداری از روغن نارگیل را به پوست خود و به خصوص دورچشم ها بمالید. اگر پوستی چرب و مستعد جوش دارید، می توانید چند قطره از این روغن را با مرطوب کننده تان مخلوط و به عنوان کرم شب استفاده کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.