شفا مگ

چگونه رژیم اتکینز بگیریم

رژیم اتکینز یک رژیم لاغری چهارده روزه است که با کاهش و محدود کردن کربوهیدرات و اضافه شدن پروتئین و چربی در برنامه غذایی باعث کاهش وزن و لاغری می شود.رژیم غذایی اتکینز یک برنامه غذایی کم کربوهیدرات است که برای کاهش وزن می باشد.این رژیم غذایی بر پایه محدود کردن کربوهیدرات است و خوردن پروتئین و چربی هیچ محدودیتی ندارد.

چگونه رژیم اتکینز بگیریم

رژیم اتکینز چیست

رژیم غذایی اتکینز یک برنامه غذایی کم کربوهیدرات است که برای کاهش وزن می باشد.این رژیم غذایی بر پایه محدود کردن کربوهیدرات است و خوردن پروتئین و چربی هیچ محدودیتی ندارد.

رژیم غذایی اتکینز یک رژیم کم کربوهیدرات است و هدف آن استفاده از گلیکوژن ذخیره در بدن است زیرا به ازای یک گرم گلیکوژن، سه گرم آب از بدن دفع می شود.این رژیم در زمان انجام، آب زیادی از بدن دفع می شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده در رژیم اتکینز مشخص شده نسبت به رژیم های کم چربی سبب کاهش وزن بیشتر، قند خون، کلسترول خوب، چربی خون و دیگر شاخص های سلامت می شود.یکی از دلایل اصلی مفید بودن رژیم های کم کربوهیدرات در کاهش وزن این است که کم کردن کربوهیدرات و افزایش دریافت پروتئین سبب کاهش اشتهوا می شود و در نتیجه باعث کاهش اشتها و مصرف کمتر کالری می شود.

این رژیم غذایی یک رژیم معروف می باشد که برخی از ستاره های سینما طرفدار این رژیم خاص هستند که می تواند به رابین ویلیامز و گری هالیول و جنیفر آنیستون اشاره کرد.

مراحل رژیم اتکینز

رژیم غذایی اتکینز یک رژیم کم کربوهیدرات است که دارای سه مرحله می باشد و مرحله اولی این رژیم مرحله القایی می باشد که این مرحله 14 روز می باشد.مرحله دوم به تدریج کربوهیدرات به برنامه اضافه می شود و در مرحله سوم سبزیجات نیز وارد رژیم غذایی می شود.

مرحله اول القایی

در مرحله اول که به مرحله القایی معروف است، بدن وارد مرحله لیپولیز می شود، در این مرحله چون کربوهیدرات کمی وارد بدن می شود، بدن به جای کربوهیدرات چربی می سوزاند.

مرحله دوم رژیم اتکینز

در مرحله دوم این رژیم به تدریج کربوهیدرات به برنامه غذایی اضافه می شود.این کار تا زمانی که فرد وزن از دست می دهد ادامه دارد.در این مرحله به طور معمول روزانه حدود 5 گرم کربوهیدرات به رژیم اضافه می شود.در این مرحله با توجه به شرایط بدنی ممکن است به طور طبیعی 2 تا 3 هفته یا 1 تا 2 ماه روی رژیم ادامه کاهش وزن داشته باشد.

مرحله سوم تنظیم وزن

در این مرحله کربوهیدرات همچنان به برنامه غذایی اضافه می شود و هنگامی که وزن ایده آل خود نزدیک شده باشید، کربوهیدرات بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کرده تا کاهش وزن اهسته شود.

عوارض رژیم اتکینز

رژیم اتکینز مانند سایر رژیم های لاغری عوارض هایی به همراه دارد.این رژیم دو مشکل بزرگ دارد، اول اینکه پروتئین زیادی وارد بدن می شود و فشار زیادی به کلیه ها و کبد وارد می شود و دوم اینکه کربوهیدرات کافی به بدن نمی رسد و با ایجاد کتوزیز کلسیم استخوان ها خارج شده و می تواند زمینه بروز پوکی استخوان است.

رژیم لاغری اتکینز علاوه بر عوارض های گفته شده می تواند عوارض هایی مانند یبوست شدید، هموروئید، بدبویی نفس، ریزش مو، فشار بر روی کبد به همراه داشته باشد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.