شفا مگ

آشنایی با گیاه اسطوخودوس

اسطوخودوس یا لاوندر گیاهی معطر که سرشار از خواص دارویی و درمانی برای ریزش مو، درمان بی خوابی، واژن،عفونت کاهش التهاب، رفع شوره سر، نفخ معده و کاهش استرس است.طبع اسطوخودوس گرم و خشک است.اسطوخودوس می تواند برای درمان عفونت های قارچی واژن نیز موثر باشد و همچنین از رایحه آن می توان برای کاهش استرس در دندان پزشکی و جراحی های دندان استفاده کرد. در ادامه به خواص اسطوخودوس آشنا شوید.

خواص اسطوخودوس
 1. اسطوخودوس چیست
 2. موارد مصرف اسطوخودوس
 3. خواص اسطوخودوس
 4. تداخل دارویی با اسطوخودوس

اسطوخودوس چیست

اسطوخودوس یک گیاهی از خانواده نعناعیان است و از آن در مواد غذایی، عطر، مواد آرایشی استفاده کرد.علاوه بر مصرف غذایی و بهداشتی از اسطوخودوس در داروهای گیاهی نیز استفاده می شود.از موارد استفاده رایج اسطوخودوس برای رفع بی خوابی و کاهش استرس می باشد.

اسطوخودوس گیاهی است که کاربردهای زیادی در صنعت داروسازی و بهداشتی دارد و همچنین از آن در سس های سالاد، دمنوش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد مصرف اسطوخودوس

اسطوخودوس در موارد کاهش استرس، شادابی، ریزش مو، زخم پوستی، رفع بی خوابی، عفونت های قارچی، کاهش التهاب، رفع شوره سر،نفخ معده و عفونت های قارچی واژن مصرف می شود.

اسطوخودوس گیاهی است که دارای خواص درمانی زیادی می باشد و همچنین معطر است و از آن در صنعت بهداشتی نیز استفاده می کنند. اسطوخودوس برای درمان درد ناشی از سرطان ، درد اطراف واژن و مقعد مورد استفاده قرار میگیرد.

خواص اسطوخودوس برای سلامتی

اسطوخودوس برای سلامتی بسیار مفید است و همچنین می تواند به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده قرار گیرد و از این گیاه می توان به عنوان خوشبو کننده هوا استفاده کرد.

خواص اسطوخودوس برای استرس

اسطوخودوس بر اساس تحقیقات یک گیاهی است که می توان از آن برای کاهش اضطراب و استرس استفاده کرد.آنتی اکسیدان موجود در اسطوخودوس باعث می شود که سطح هورمون استرس در بدن را کاهش دهد.دمنوش اسطوخودوس یکی از راه های مصرف اسطوخودوس برای کاهش اضطراب و استرس است. .

خواص اسطوخودوس برای بی خوابی

اسطوخودوس می تواند برای درمان بیماری های خواب مانند بی خوابی، آپنه خواب یا بی قراری در خواب مورد استفاده قرار می گیرد. برای اثر بخشی این گیاه می توانید از اسطوخودوس به صورت دمنوش استفاده کنید.

دمنوش اسطوخودوس یک آرامبخش است که از زمان قدیم از آن استفاده شده است و می تواند افکار منفی را از ذهن پاک کرده و یک خواب راحت به فرد هدیه دهد.

خواص اسطوخودوس برای کاهش التهاب

اسطوخودوس دارای خواص ضد التهابی می باشد و می تواند باعث کاهش التهاب در بدن شود.اسطوخودوس خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد و می تواند به کاهش التهاب کمک زیادی کند. برای کاهش التهاب می توانید مقداری از اسطوخودوس را به حمام خود بیفزاید.

خواص اسطوخودوس برای پوست

اسطوخودوس برای پوست بسیار مفید می باشد و می تواند بیماری های آکنه، اگزما و پسوریازیس را درمان کند.همچنین از اسطوخودوس می توانید برای رفع خشکی و تحریک پوست استفاده کنید.

برای درمان خشکی و تحریک پوستی می توانید آب اسطوخودوس را در یک اسپری ریخته و در طول روز به پوست اسپری کنید و همچنین در زمان تحریک پوست از آن استفاده کنید.

خواص اسطوخودوس برای ریزش مو

اسطوخودوس می تواند برای رفع مشکلات ریزش مو و کمک به رشد مو مورد استفاده قرار گیرد و باعث تقویت فولیکول های مو می شود. برای نتیجه گیری بهتر از این گیاه می توانید از شامپو اسطوخودوس استفاده کنید.

البته برای استفاده و نتیجه بهتر از اسطوخودوس می توانید از خود گیاه استفاده کنید و به این شکل می توانید نتیجه بهتری را داشته باشید. ابتدا دمنوش اسطوخودوس را تهیه کنید و بعد از سرد شدن روی موهای خود بمالید.

خواص اسطوخودوس برای قلب

به دلیل آرامش بخشی اسطوخودوس و آنتی اکسیدان های موجود در آن ، می تواند روی فشار خون و کاهش تنش در رگ های خونی نیز به قلب شما کمک زیادی کند. اسطوخودوس می تواند از تصلب شرایین و سایر مشکلات قلبی عروقی جلوگیری کند و خطر سکته قلبی را کاهش می دهد.

خواص اسطوخودوس برای معده

اسطوخودوس علاوه بر خواص آن بر روی پوست و استرس ، می تواند به مشکلات گوارشی کمک زیادی کند و از بروز باکتری های مضر ، نفخ و تجمع گاز در روده جلوگیری می کند. این گیاه می تواند خواص دارویی برای ناراحتی های معده ، کاهش نفخ و برطرف کردن گرفتگی های گوارشی باشد.

تداخل دارویی با اسطوخودوس

اگر داروی خاصی را مصرف می کنید، قبل از مصرف اسطوخودوس  با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که داروهای مصرفی با اسطوخودوس تداخل نداشته باشد زیرا ممکن است عوارض جدی به همراه داشته باشد.

داروهایی که ممکن با اسطوخودوس تداخل دارند شامل:

 • داروهای آرامبخش
 • باریتورات ها
 • بنزودیازپین ها مانند آلپرازولام، دیازپام، میدازولام، کلونازپام
 • فنوباربیتال
 • آملودی7ین
 • هیدروکلرتیازید
 • کاپتوپریل
 • والزارتان

البته این داروها نمونه هایی از داروهایی که با اسطوخودوس تداخل دارد می باشد و برای اطمینان از اینکه اسطوخودوس برای شما بی ضرر است قبل از مصرف با پزشک خود تماس بگیرید.

دمنوش اسطوخودوس

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.