شفا مگ

از بین بردن نفخ قاعدگی

نفخ شکم یکی از علامت های اولیه قاعدگی است که بسیاری از زنان آن را تجربه کرده اند.نفخ معمولا قبل از شروع دوره پریودی اتفاق می افتد و چند روز بعد از شروع دوره قاعدگی از بین میرود. عموما جای نگرانی ندارد.

از بین بردن نفخ قاعدگی
 1. نفخ شکم در دوران قاعدگی
 2. درمان در دوران قاعدگی
 3. علت نفخ هنگام پریود
 4. چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد

نفخ شکم در دوران قاعدگی

نفخ شکم یکی از علامت های اولیه قاعدگی است که بسیاری از زنان آن را تجربه کرده اند.نفخ معمولا قبل از شروع دوره پریودی اتفاق می افتد و چند روز بعد از شروع دوره قاعدگی از بین میرود. عموما جای نگرانی ندارد.

البته به طور کامل جلوگیری از نفخ ممکن نیست ، اما برخی از درمان های خانگی نیز وجود دارد که میتواند به کاهش آن کمک کرد.

 • رژیم غذایی با سدیم پایین ، مانند میوه ها ، سبزیحات ، غلات و پروتئین بدون چربی
 • نوشیدن آب زیاد
 • عدم مصرف کافئین
 • ورزش به طور منظم
 • مصرف دیورتیک ها
 • اگر نفخ شدید است و فعالیت های روزانه تحت تاثیر قرار میگیرد به پزشک مراجعه کنید.

درمان نفخ شکم در دوران قاعدگی

در حالی که هیچ درمانی وجود ندارد ، میتوانید با تغییر شیوه زندگی خود در قبل و در طول دوره، تا بتوانید نفخ را کاش دهید.

مصرف غذاهای مناسب

از خوردن نمک زیاد پرهیز کنید. در رژیم غذایی خود میوه و سبزیجات و غذاهای سالم مانند غلات کامل ، پروتئین بدون چربی آجیل اضافه کنید.

مصرف آب زیاد

در روزهای آخر قبل از دوره قاعدگی آب زیاد بنوشید. سعی کنید یک بطری آب را با خود داشته باشید تا بتوانید چند بار در روز استفاده کنید.

عدم مصرف کافئین

کارشناسان معتقدند که مصرف کافئین در نفخ و سایر علائم سندرم قبل از قاعدگی نقش دارند. بجای کافئین سعی کنید آب بیشتری بنوشید.

مرتب ورزش کنید

کارشناسان معتقد هستند که ورزش منظم به کاهش علائم نفخ نقش زیادی دارد. میتوانید چند ساعت فعالیت بدنی در هفته انجام دهید.

مصرف دارو

اگر داروهای خانگی باعث کاهش نفخ ، قبل و در طول قاعدگی نشود. پزشک شما ممکن است مصرف قرص های ضد بارداری را برای کاهش علائم تجویز کند و یا از داروهای ادرار آور که به کاهش مایعات در بدن شما کمک میکند استفاده کند از این داروها برای نفخ شدید تجویز می شود.

علت نفخ هنگام پریود

نفخ قاعدگی ممکن است قبل از شروع دوره آن را تجربه کنید. نفخ شکم یک علامت بسیار رایج است که میتواند یک یا دو هفته قبل از شروع دوره شما شروع شود. تسکین نفخ ممکن است بلافاصله پس از شروع پریود یا چند روز بعد از شروع آن ایجاد شود.

نفخ در مرحله لوتئال چرخه قاعدگی اتفاق می افتد. این زمانی است که هورمون های استروژن و پروژسترون میتوانند در نوسان باشند. البته هورمونها ممکن است تنها دلیل علائم جسمی در دوره قاعدگی شما نباشد. علائم شاید به موارد زیر مربوط باشد:

 • ژنهای شما
 • نوع و میزان ویتامین ها و مواد معدنی که مصرف میکنید
 • رژیم غذایی شما ، بخصوص اگر نمک زیاد مصرف میکنید
 • مصرف نوشیدنی های کافئین دارد

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر نفخ شما بعد از دوره قاعدگی از بین نرود و شدید باشد که بر فعالیت های روزانه شما تاثیر بگذارد. میبایست به پزشک مراجعه کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.