شفا مگ

اطلاعاتی درباره عمل زیبایی بینی

صورت در معرض دید ترین قسمت بدن ماست و بینی در مرکز آن واقع شده و برجسته است لذا اشکالات ساختمانی بینی برای تمام افراد بوضوح قابل رویت است. جراحی زیبایی و پلاستيك بينی، افزون بر ايجاد تناسب درخود بينی، ارتباط خوشايندتری را بين بينی وديگر اجزای صورت برقرار مي كند. به همين دليل نبايد بينی را به عنوان عضوي مجزا و مجرد درنظر گرفت. رابطه تنگاتنگ بينی با پيشانی، چشم، لب وچانه به گونه ای است كه هرنوع نقص دراجزای صورت مي تواند براين ارتباط ظريف تأثير گذارد. به عنوان مثال چانه كوچك ،موجب برآمده تر به نظر رسيدن بيني مي شود. بی توجهی نسبت به تناسب بينی با اجزای صورت موجب عدم دسترسی به نتيجه رضايت بخش خواهد شد.

عمل جراحی زیبایی بینی
 1. سن مناسب برای عمل جراحی بینی
 2. عمل جراحی برای افراد مسن
 3. وضعیت روحی روانی فرد در جراحی بینی
 4. آیا جای برش یا آثارعمل بر روی بینی باقی خواهند ماند؟
 5. لیزر واندوسكوپ در جراحی زیبایی بینی
 6. آیا نوع بینی بر الگوی عمل تأثیری دارد؟
 7. بیش از عمل به چه نكاتی باید توجه داشت؟
 8. عمل جراحی راینوپلاستی شامل چه مراحلی است؟

سن مناسب برای عمل جراحی بینی

سن عمل جراحی پلاستیک:  در دختران از سن 15سالگی ودر پسران از سن 17 سالگی به شرط رشد كامل جسمی وفكری وداشتن انگیزه كافی فرد امكان پذیر است. 

آیا عمل جراحی بینی در افراد مسن امكان پذیر است

عمل جراحی پلاستیک بینی در افراد مسن:  از آنجا كه با افزایش سن بافت های بینی دچار افتادگی وسستی می شوند این امر برظاهر وعملكرد بینی تأثیر می گذارد. بالا بردن نوك بینی دراین افراد موجب جوان به نظر رسیدن وبهبود تنفس می شود. بیشترین مشکلات زیبایی بینی در سنین بالا، افتادگی نوک بینی و برآمدگی پشت آن است. افتادگی بینی موجب مسن تر به نظر رسیدن چهره فرد می شود. در حالات شدیدتر افتادگی، تنفس از راه بینی ممکن است دچار اختلال شود. این بیماران وقتی نوک بینی خود را با انگشت به بالا می برند احساس مطلوب تری از تنفس از راه بینی دارند.

وضعیت روحی روانی فرد در جراحی بینی

تاثیر وضعیت روحی روانی افراد در انجام عمل جراحی بینی: بی تردید تأثیر بسزایی دارد. چه بسیار بیمارانی كه پس از عمل باوجود نتیجه رضایت بخش، به دلیل مشكلات روحی-روانی، وسواس فكری یا شخصیت های متزلزل و بیش از اندازه تأثیرپذیر از دیگران، از نتیجه عمل خود ناراضی اند.

شمار زیادی از افرادی كه خواهان جراحی زیبایی بینی هستند، از نظر خود دلایل موجهی دارند، به مانند كسب موفقیت درتشكیل زندگی زناشویی، یافتن اعتماد به نفس بیشتر دربرخوردهای اجتماعی، جلب رضایت خانواده ودوستان و..... .

دراین مقطع باید ضمن ارزیابی بیمار به او گوشزد شود كه تغییرات ظاهری، به نجات ازدواج درحال شكست، بدست آوردن شغل جدید یا بهبود چشمگیر در زندگی كمك معجزه آسایی نمی كند. درضمن ضروری است كه افرادی كه از جراحی انتظاری غیرواقع بینانه دارند، از عمل صرف نظركنند. همچنین لازم است كه جراحی زیبایی درافرادی كه دچار بحران های شدید روحی، اضطراب یا هیجان های ناپایدار هستند، به تعویق افتد.

به طورمعمول داوطلب مناسب جراحی پلاستیك بینی فردی است كه از عمل انتظار واقع بینانه ای دارد و برای انجام عمل تحت فشار دیگران نیست و مهمتر آنكه انتظار تغییرات بزرگی رادر بهبود روابط فردی واجتماعی پس از عمل خود ندارد وقوی ترین دلیلش برای انجام جراحی بینی خشنودی شخص خود باشد.

آیا جای برش یا آثارعمل بر روی بینی باقی خواهند ماند؟

باقی ماندن آثار عمل روی بینی: درجراحی پلاستیك بینی معمولا تمام برش ها از داخل بینی انجام می گیرد ودر صورت مهارت جراح هیچگونه ردپایی از عمل برجای نخواهد ماند. 

لیزر واندوسكوپ در جراحی زیبایی بینی

نقش لیزر در جراحی بینی: هدف اصلی استفاده از این دوروش پیشگیری از به مخاطره افتادن عملكرد بینی است. یعنی اگر عملكرد بینی بهتر نشود، دست كم باید وظایف خود را به خوبی پیش از عمل انجام دهد. هرچند در بسیاری از جراحی های ظریف بینی استفاده از لیزر این مزیت را دارد كه با خونریزی كمتری همراه است، در جراحی زیبایی بینی، لیزر نقش عمده ای در نتیجه نهایی ندارد وآنچه تعیین كننده نتیجه عمل است در دستان هنرمند جراح نهفته است. اندوسكوپی بینی با فراهم كردن دید عالی، دسترسی به قسمت های عمقی تر جهت رفع مشكلات داخلی بینی را تسهیل می كند. 

آیا نوع بینی بر الگوی عمل تأثیری دارد؟

تاثیر نوع بینی بر الگوی عمل جراحی بینی: بعضی بینی ها به بینی گوشتی معروفند كه مشخصه آنها بینی پهن با پوست ضخیم وبافت غضروفی ناچیز است. روش اصلاح این گونه بینی ها با روش جراحی بینی های استخوانی متفاوت است. درجراحی بینی گوشتی استفاده از روش های تقویت اسكلت بینی برای افزایش حمایت بافت های نرم بینی ضروری است و حتی جراحی این نوع بینی ها با استفاده از تکنیک های جدید با نتایج مطلوب همراه است. 

بیش از عمل به چه نكاتی باید توجه داشت؟

رعایت نکات مهم پیش از عمل جراحی بینی: - آسپرین وداروهای مشابه آن مانند بروفن دست كم دو هفته بیش از عمل نباید مصرف شوند زیرا تمایل به خونریزی را افزایش می دهند. 

درصورت سرما خوردگی ویروسی لازم است عمل جراحی به مدت چند هفته به تعویق بیافتد.

درد عمل جراحی پلاستیک بینی: برخلاف تصور عمل جراحی پلاستیك بینی با درد قابل توجهی همراه نیست.

عمل جراحی راینوپلاستی شامل چه مراحلی است؟

مراحل عمل راینوپلاستی

راینوپلاستی اصلاح جراحی ساختمان خارجی بینی برای رفع نقص های زیبایی یا عملكردی مادرزادی و اكتسابی بینی است . بیماران ابتدا در مورد گرفتگی یك طرفه یا دو طرفه بینی ، مشکلات سینوس های اطراف بینی ، ضربه بینی یا سابقه جراحی پیشین بر روی بینی مورد پرسش قرار می گیرند. نظرات بیمار در مورد ظاهر بینی خود ارزیابی می شود. هم ساختمان داخلی و هم ساختمان خارجی بینی مورد معاینه قرارمی گیرند.

از نمای نیمرخ ، تناسب بینی با دیگر قسمت های صورت بررسی می شود. یک سوم بالایی بینی استخوانی است و دوسوم پائینی آن غضروفی می باشد. در نمای نیم رخ، برآمدگی پشت بینی و افتادگی نوك بینی مورد بررسی قرار می گیرد. 

به طور كلی ، جراحی زیبایی بینی، دستیابی به اسكلت استخوانی و غضروفی از طریق برش داخل یا خارج بینی ، بر اساس موقعیت ناهنجاری است . می توان قوزهای استخوانی و غضروفی را متناسب كرد و اندازه و شكل نوك بینی را تغییر داد. نقایص گوناگون بینی را می توان با كاستن بافت ، برطرف و با افزودن بافت ها استتار كرد.

برای دستیابی به این هدف استفاده از بافت های خودی نظیر غضروف تیغه بینی پیشنهاد می شود، چون كاشت مواد مصنوعی در بینی ، با عوارض فراوانی همراه است . پس از برش های مختلف و دسترسی به اسكلت غضروفی و استخوانی بینی، اعمال مختلف و متنوعی بر روی ساختمان های داخل بینی صورت می گیرد که بر حسب نوع بینی متفاوت است.

مراحل مختلف عمل راینوپلاستی

 • اصلاح ناهنجاری و انحراف تیغه بینی (سپتوپلاستی)
 •  برداشتن قوز استخوانی و غضروفی
 • ترمیم نوك بینی مانند باریك كردن و بالا بردن.
 •  شکستن وبریدن استخوان های بینی جهت باریك كردن قسمت فوقانی و میانی بینی .
 • افزودن پیوندهای استخوانی و غضروفی در موارد ضعف حمایتی اسكلت بینی یا دفورمیتی هایی مانند بینی زینی شكل.
 • دوختن پوست و گچ گیری.
سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.