شفا مگ

پوکی استخوان چیست

پوکی استخوان چیست
پوکی استخوان در سن 65 سال به بعد نشانه های بارز خود را بروز می دهد.همچنین تست سنجش تراکم استخوان معمولا از ناحیه کمر و لگن گرفته می شود و در آن سر استخوان ران و مهره اول تا چهارم آزمایش می شود. پوکی استخوان 70 درصد ژنتیکی می باشد.
  1. پوکی استخوان چیست
  2. تشخیص پوکی استخوان
  3. علت پوکی استخوان
  4. علائم پوکی استخوان
  5. پیشگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان چیست

پوکی استخوان یا استئوپروز یک بیماری است که به علت تخریب بافت استخوان و کاهش توده استخوانی بوجود می آید.این بیماری یکی از شایعترین علت شکستگی استخوان در افراد مسن بخصوص در زنان می باشد.

پوکی استخوان یک اختلال اسکلتی است که علت آن پایین بودن استحکام استخوان می باشد و فرد را در معرض خطر شکستگی استخوان قرار می دهد.این بیماری بیشترین آسیب را به مهره های کمر می زند و پس از آن استخوان های لگن در خطر آسیب قرار می گیرند.

تشخیص پوکی استخوان

یکی از بهترین راه های برای بررسی اینکه به این بیماری مبتلا شده اید یا خیر انجام آزمایش سنجش تراکم استخوان می باشد. البته در برخی مواقع این تست ها دیر انجام می شود و تشخیص بیماری با یک شکستگی بالینی حاد همراه می شود.

رادیوگرافی نیز یکی دیگر از روش های تشخیص پوکی استخوان می باشد، اما در این روش زمانی انجام می شود که 30 درصد توده استخوان تحلیل رفته باشد. به همین دلیل این نوع تشخیص زیاد مناسب نمی باشد. و بهترین روشی که تا به امروز استفاده می شود روش دی اکس ای یا جذب دوگانه اشعه ایکس است.

علت پوکی استخوان چیست

پوکی استخوان علت های زیادی دارد اما یکی از علت های شایع آن کمبود مواد معدنی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین D می باشد.این علت ها می تواند از عوامل های تهدید کننده استخوان باشند.

میزان استروژن در دوران یائسگی زنان می تواند یکی از علت های بروز این بیماری باشد.البته افراد میانسالی که از رژیم غذایی فاقد مواد معدنی استفاده می کنند بیشتر در خطر پوکی استخوان هستند.

علائم پوکی استخوان چیست

پوکی استخوان بر خلاف بیماری های دیگر بدون علامت رشد می کند و با علائم شکستگی خود را نشان می دهد. یعنی افراد مسن یا سالمند تا زمانی که دچار شکستگی نشوند متوجه این بیماری نخواهند شد.

کمر درد ناشی از فروپاشی مهره های پشت و قوز کمر هم از نشانه های این بیماری می باشد. همچنین ممکن است قد شما در طول زمان کوتاه تر شود که به علت سستی مهره های کمر می باشد.

شکستگی های لگنی معمولا پس از سقوط رخ می دهند اما دوسوم شکستگی های مهر های به صورت خاموش عارض می شوند و با یک فشار مختصر خود را نشان می دهند

پیشگیری از پوکی استخوان

استفاده از رژیم غذایی پر کلسیم از مهمترین عوامل جلوگیری از این بیماری می باشد. اما در کنار این عامل مهم روش های دیگری هم می باشد که می تواند باعث سلامت و استحکام استخوان ها شود.

ورزش و تحرک یکی از این روش ها می باشد که می تواند با تحریک بدنی بافت های استخوانی را استحکام بیشتری بدهد.

تخریب استخوان ها در افراد سیگاری سریعتر می باشد، پس سعی کنید تا انجا که ممکن است از مصرف انواع دخانیات بخصوص سیگار اجتناب کنید. اگر سابقه بیمرای خاصی دارید یا سن بالا تر از 65 سال می باشد با تشخیص پزشک تست غربالگری پوکی استخوان را انجام دهید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.