شفا مگ

آفازول, آمپول

آفازول از داروهای آنتی بیوتیک به شکل آمپول 50، 500 میلی گرم و 1 گرم که برای درمان عفونت های شدید تنفسی، مجاری ادراری و تناسلی، عفونت واژن استفاده می شود.همچنین از افازول برای درمان عفونت های جراحی، مجاری صفرا، بافت نرم استخوان نیز تجویز می شود.آفازول در رده B بارداری قرار دارد. آفازول برای درمان عفونت های باکتریایی گرم مثبت و گرم منفی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه با آمپول آفازول ، موارد مصرف، عوارض آشنا شوید.

آمپول آفازول
 1. آفازول چیست
 2. موارد مصرف
 3. هشدارهای مصرف
 4. عوارض جانبی
 5. تداخل دارویی

آفازول چیست

آفازول یک آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونت های باکتریایی گرم مثبت و گرم منفی تجویز می شود.آفازول برای درمان عفونت های ادرار دوران بارداری و نیز پیشگیری از عفونت های قبل از عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

آفازول به دلیل اینکه در دستگاه گوارش جذب نمی شود، می بایست از راه تزریق تجویز شود و  نیمه عمر آن 1 تا 2 ساعت است.سفازولین به پروتئین هایی که محل اتصال پنی سیلین است متصل می شود و دیواره سلولی باکتری را مهار می کند.

موارد مصرف آفازول

آمپول آفازول برای درمان عفونت های شدید تنفسی، مجاری ادراری و تناسلی تجویز می شود.همچنین از آفازول برای پیشگیری از عفونت های جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

آفازول را می توان برای درمان عفونت های پوستی ، مجاری صفرا ، آندوکاردیت ناشی از ارگانیسم های حساس تجویز شود.استخوان و مفاصل در صورت عفونت می توان برای درمان آن از آفازول استفاده کرد.

هشدارهای مصرف آفازول

 • آفازول برای بیماران با اختلال عملکرد کلیه باید با احتیاط تجویز شود و اگر مشکلات کلیه دارید می بایست با پزشک خود مشورت کنید.
 • استفاده طولانی از آفازول باعث عفونت های ثانویه می شود.
 • افرادی که به پنی سیلین یا آفازول حساسیت دارند نباید از این دارو استفاده کنند.

عوارض جانبی آفازول

آفازول می تواند در برخی افراد باعث حساسیت شود و در صورت مشاهده هر گونه حساسیت مانند تورم، گرفتگی گلو، بثورات پوستی با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی شایع آفازول کهیر ، درد، پوست اندازی در محل تزریق، خارش، اسهال، استفراغ،التهاب زبان، اختلال گوارشی،خارش مقعد می باشد که این عوارض خفیف می باشد و اگر در طی چند روز از بین نرفت یا شدید تر شد با پزشک تماس بگیرید.

از عوارض های نادر آفازول می توان به آبسه های غیر عفونی، سندرم استیون جانسون، کولیت سودوممبران، کاندیدای دهانی، کاندیدیازیس، نوتروپنی می باشد.

تداخل دارویی آفازول

آفازول ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد که به این معنی می باشد که می تواند اثرات داروها را افزایش یا کاهش دهد. داروهایی که تداخل دارویی با آفازول دارند شامل

 • داروهای وانکومایسین، کلیستین
 • داروهایی که اثر باکتریواستاتیک دارند مانند تتراسایکلین، اریترومایسین، کلرامفنیکل
 • داروی پروبنسید (باعث افزایش غلظت و طولانی شدن اثر سرمی )

البته آفازول با داروهای دیگر نیز در تداخل باشند و در این مقاله گنجانده نشده باشد، اگر از دارویی استفاده می کنید در زمان تجویز افازول با پزشک خود مشورت کنید تا خطرات تداخل دارویی برای شما ایجاد نشود.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.