شفا مگ

علت خارش واژن چیست

علت خارش واژن چیست
خارش واژن از مشکلات شایع در زنان می باشد که در برخی از موارد می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد و اغلب به علت مواد تحریک کننده، عفونت و یائسگی می باشد. خارش واژن می تواند به علت اختلالات پوستی یا بیماری های مقاربتی رخ دهد و همچنین استرس و سرطان روده نیز می تواند باعث خارش واژن شود.پزشک متخصص زنان با بررسی های بالینی و آزمایش می تواند علت خارش واژن را مشخص و آن را درمان کند.اما بد نیست که با علت های خارش واژن آشنا شوید.
  1. خارش واژن به علت مشکلات پوستی
  2. خارش واژن به علت عفونت قارچی
  3. خارش واژن و واژینوز باکتریال
  4. خارش واژن و بیماری های مقاربتی
  5. خارش واژن به علت یائسگی
  6. خارش واژن به علت استرس

خارش واژن به علت مشکلات پوستی

یکی از دلایل خارش واژن بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس است که می تواند باعث ایجاد قرمزی و خارش در ناحیه تناسلی می شود.

اگزما نوعی بیماری پوستی است که ممکن است در بعضی از زنان مبتلا به اگزما در واژن نیز گسترش می یابد. پسوریازیس یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد لکه های پوستی، پوسته شدن و قرمزی پوست سر و مفاصل می شود که می تواند گسترش یافته و در واژن نیز ایجاد شود.

خارش واژن به علت عفونت قارچی

مخمر ها نوعی قارچ هستند که به طور معمول در مهبول وجود دارد. این مخمر ها معمولا مشکلی ایجاد نمی کنند، اما اگر سطح مخمر ها تغییر کند می تواند باعث عفونت ناراحت کننده ای شود. عفونت قارچی یک بیماری شایع است که از هر 4 زن 3 زن به آن دچار می شود.
معمولا عفونت مخمر پس از طی مصرف دوره ای از آنتی بیوتیک ایجاد می شود.آنتی بیوتیک ها همان طور که باکتری های بد را از بین می برند باکتری های خوب نیز از بین می روند. عفونت مخمری می تواند باعث خارش، سوزش و ترشحات شود.

خارش واژن و واژینوز باکتریال

خارش واژن با ترشحات پنیری می تواند از علائم بیماری واژینوز باکتریال باشد.واژینوز باکتریایی یک بیماری در زنان است که می تواند از علت های شایع در خارش واژن باشد.این بیماری با عدم تعادل بین باکتری های خوب و بد در مهبل ایجاد می شود و از علائم این بیماری معمولا خارش می باشد.

خارش واژن و بیماری های مقاربتی

خارش واژن به همراه ترشحات زرد می تواند به علت بیماری های مقاربتی باشد.بیماری های زیادی می تواند در طول رابطه جنسی اگر محافظت نشده باشد منتقل شود و این بیماری ها می تواند باعث خارش در واژن شود.این بیماری ها شامل سوزاک، تب خال تناسلی ، تریکومونیازیس می باشد.

خارش واژن به علت یائسگی

اغلب زنان که دوره یائسگی را پشت سر می گذارند می تواند در معرض خارش واژن قرار گیرند.خارش واژن در دوره یائسگی به علت کاهش سطح استروژن است و منجر به آتروفی واژن می شود که می تواند باعث خشکی بیش از حد شود. اگر آتروفی درمان نشود می تواند باعث خارش و تحریک شود.

خارش واژن به علت استرس

استرس جسمی و عاطفی باعث می شود که در ناحیه واژن دچار سوزش و خارش رخ دهد. البته این مورد زیاد رایج نمی باشد اما ممکن است در زمان استرس سیستم ایمنی بدن تضعیف و باعث خارش شود.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.