شفا مگ

کیست گانگلیون

کیست گانگلیون
کیست گانگلیون یا کیست مچ دست یکی از انواع غده های خوش خیم می باشد که درون آن دارای مایع ژله ای می باشد و در نواحی مچ دست، روی دست و در بعضی موارد روی زانو و پا رشد می کند.برای درمان کیست گانگلیون پزشک با یک سوزن این کیست را خالی می کند یا با عمل جراحی کیست را برداشت.البته در بیشتر موارد این کیست خود به خود از بین می رود و نیاز به درمان نمی باشد. در ادامه با علائم ، علت و راه درمان آن آشنا شوید.
  1. کیست گانگلیون چیست
  2. علائم کیست کانگلیون
  3. علت کیست گانگلیون
  4. درمان کیست گانگلیون
  5. درمان خانگی کیست گانگلیون

کیست گانگلیون چیست

کیست گانگلیون ( Ganglion Cyst ) یک نوع غده خوش خیم با مایع ژله ای که روی تاندون یا مفاصل مچ دست یا روی دست و در بعضی موارد روی زانو و پاها رشد می کند. شکل کیست گانگلیون گرد و به شکل تخم مرغ می باشد.

اندازه کیست گانگلیون در حد یک نخود می باشد و می تواند تا 2.5 سانتی متر رشد کند و در بعضی موارد با فشار بر نقاط عصبی باعث ایجاد درد می شود. غده اگر در قسمت هایی که مکان حرکتی هستند رشد کند باعث ایجاد مزاحمت در حرکت می شوند.

علائم کیست کانگلیون

از علائم مهم کیست کانگلیون می توان به برجستگی بر روی مچ دست و درد که در مراحل اولیه نمایان می شود اشاره کرد.البته این درد بیشتر زمانی اتفاق می افتد که این کیست بر روی ساعت یا مچ دست رشد کرده باشند.

از علائم دیگر کیست کانگلیون که می تواند در زمان بروز کیست مچ دست رخ دهند عبارتند از:

  • درد نوسانی در مچ دست
  • افزایش درد به هنگام حرکت مفاصل
  • تور
  • احساس خارش
  • ضعف یا بی حسی

علت کیست گانگلیون

البته هنوز به طور قطعی مشخص نشده است که چه عواملی باعث ایجاد این کیست در بدن می شود.اما می توان از علت های ایجاد کیست گانگلیون به فشار ، آسیب به مفصل های مچ دست که باعث افزایش فشار میشود اشاره کرد. در بعضی از موارد به دلیل فعالیت های شدید در برخی از ورزش ها نیز می تواند از علت این کیست باشد.

درمان کیست گانگلیون

معمولا کیست گانگلیون اگر درد یا ناراحتی نداشته باشد،بدون درمان از بین می روند و برای مراقبت از آن باید از مچ بند یا بریس استفاده کنید و از حرکت زیاد دست و مچ خوداری کنید.

اگر کیست دارای درد باشد و تحرک شما را محدود کرده باشند،برای درمان معمولا پزشکان با یک سوزن مایع درون کیست را تخلیه می کنند.در بعضی موارد نیاز به جراحی دارد تا بتوانند کیست را بردارند که احتمال بازگشت کیست گانگلیون بعد از روش درمانی جراحی خیلی کم است.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.