مجله شفا

غلظت خون چیست

غلظت خون

غلظت خون به این معنی است که گلبول های قرمز چه مقدار از خون را اشغال کرده است و برای تشخیص بهترین راه آزمایش خون و اندازه گیری مقدار هماتوکریت می باشد. در این آزمایش مقدار گلبول های قرمز خون اندازه گیری می شود و درصد آن مشخص می شود و اگر بالاتر از حد مجاز باشد فرد دچار غلظت خون شده است.میزان هموگلوبین طبیعی در آزمایش خون برای زنان 12 تا 16 که معادل 36 تا 48 درصد و در مردان بین 14 تا 18 که معادل 42 تا 56 درصد است. زمانی دچار غلظت خون می شویم که میزان گلبول های قرمز خون در زنان از 52 و در مردان از 56 بالاتر برود.رقیق بودن خون شاید به خاطر افزایش حرارت بدن است که باعث می شود سلول ها از هم دور باشند و این مشکل اصلا خوب نمی باشد و یا فرد به کم خونی دچار شده است. پس رقیق بودن خون اصلا خوب نیست.

  1. علت غلظت خون
  2. علائم غلظت خون
  3. درمان غلظت خون
  4. میزان هموگلوبین در آزمایش خون
  5. مواد غذایی مناسب و نامناسب

علت غلظت خون

غلیظ شدن خون می تواند به علت تولید گلبول های قرمز توسط مغز استخوان باشد که بدون هیچ محرکی انجام می دهد که به آن پلیستمی گویند و باعث افزایش خون می شود.

یکی دیگر از مواردی که باعث غلظت خون می شود که اکسیژن کافی به اندام بدن نرسد و بدن با کمبود اکسیژن دچار شود. زمانی که بدن دچار کمبود اکسیژن شود هورمون اریتروپویتین را ترشح می کند که این هورمون مغز استخوان را تحریک می کند و باعث ساخت گلبول قرمز می شود. این کار به این علت انجام می شود که بتواند اکسیژن به بافت های بدن برساند. بیشترین کسانی که در معرض این علت هستند افرادی می باشند که در ارتفاعات و کوهستان ها زندگی می کند و دچار غلظت خون می شوند.

اما در بعضی مواقع اکسیژن مناسب است اما به علت برخی از مشکلات ریوی فرد می تواند دچار غلظت خون شود.

هموگلوبین مادرزادی یکی دیگر از علت های غلظت خون می باشد که به علت های مختلف مغز استخوان گلبول سازی می کند.

کشیدن سیگار و دخانیات یکی دیگر از علت های غلظت خون می باشد و با کاهش اکسیژن در خون باعث بروز غلظت خون می شود. مصرف سیگار یکی از علت های جدی است که باعث غلظت خون می شود.

علائم غلظت خون

زمانی که سیالیت خون از حدی بالاتر برود، باعث می شود اکسیژن رسانی کاهش یافته و حتی می تواند حرکت خون در رگ را متوقف کند و باید علائم را جدی بگیریند.

لب های بنفش: زمانی که میزان هموگلوبین بدون اکسیژن زیاد باشد، مخاط های بدن مانند لب به رنگ بنفش در می آیند.در این حالت انگشتان دست و پا و زیر ناخن ها بنفش می شود که با دیدن این علائم می توان غلظت خون را تشخیص داده و به پزشک مراجعه کنید
سرگیجه : وقتی غلظت هموگلوبین خون زیاد می شود، سیالیت، روانی و حرکت خون کم شده و فرد دچار سرگیجه و رخوت شده و خون دماغ می شود. اگر سرگیجه و رخوت بدون هیچ دلیل زمینه ای دیگری سراغ شما بیاید و گاه و بی گاه بینی تان هم خون ریزی کند، باید نسبت به غلیظ شدن خون تان مشکوک شوید و این نشانه ها را بررسی کنید.

تنگی نفس : افرادی که دارای مشکلات ریوی هستند و نفس نفس می زنند ممکن است به خاطر غلظت خون این علائم بیشتر شود. پس می تواند تنگی نفس را علاوه بر مشکلات آلودگی و آلرژی یکی از علائم غلظت خون نیز به شما بیاورید.

درمان غلظت خون

زمانی که پزشک با جواب آزمایش متوجه غلظت خون در فرد شده باشد درمان را شروع می کند که اگر غلظت خون بالا باشد پزشک تجویز می کند که مقداری از خون کشیده و دور ریخته شود.با این کار به فرد با غلظت خون فقر آهن داده می شود تا دچار غلظت خون نشود.

اگر غلظت خون به دلیل های ناشی از مغز استخوان باشد، در این زمان باید با خروج خون از یکی از رگ ها ، میزان گلبول قرمز را تنظیم کنیم.

میزان هموگلوبین در آزمایش خون

میزان هموگلوبین طبیعی در آزمایش خون برای زنان 12 تا 16 که معادل 36 تا 48 درصد و در مردان بین 14 تا 18 که معادل 42 تا 56 درصد است. زمانی دچار غلظت خون می شویم که میزان گلبول های قرمز خون در زنان از 52 و در مردان از 56 بالاتر برود.

مواد غذایی مناسب و نامناسب برای غلظت خون

اگر دچار غلظت خون شده اید بهتر از از مصرف موادی مانند جگر ، اسفناج و پسته صرف نظر کنید. خلاف باور های غلط در مردم که جگر خون ساز می باشد، اما باین این را بدانید که عگر نمی تواند خونسازی کند زیرا خود جگر بسیار غلیظ است.

مصرف پسته برای افراد کم خون مناسب است اما برای افراد با غلظت بالا مناسب نمی باشد و نمباید مصرف کنند.

اسفناج نیز برای خونسازی مناسب است ولی برای غلظت خون مناسب نیست و نباید در زمان غلظت خون مصرف کرد.

اما برخی میوه ها مانند انار و سبزیجات مانند کاهو برای کاهش غلظت بالای خون بسیار کمک می کنند.

در زمان مبتلا به غلظت خون افراد باید سعی کنند از مواد غذایی بیشتر استفاده کنند که آهن کمتری در آنها وجود دارد. مصرف پروتئین های گوشتی به خصوص گوشت های تیره می توانند باعث غلظت خون بیشتری شوند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.