مجله شفا

طحال در کجای بدن قرار دارد

طحال در کجای بدن قرار دارد

طحال در قسمت چپ بالای شکم، زیر دیافراگم و سمت چپ معده قرار دارد و توسط قفسه سینه محافظت می شود که به رنگ بنفش می باشد و یک عضو مهم سیستم لنفاوی بدن است.

طحال یکی از قسمت های مهم سیستم لنفاوی بدن است که وظیفه آن پاکسازی ضایعات سلولی، حفظ تعادل مایعات و ایجاد و فعال کردن گلبول های سفید خون در برابر عفونت ها می باشد.

افرادی که به هر علتی می بایست طحال آنها برداشته شود باید واکس ضد میکروب های خاص را بزنند، زیرا طحال حتی در دوران بزرگسالی بی اهمیت نمی باشد و به ایمنی بدن کمک زیادی می کند.

طحال در کجا قرار دارد: طحال سمت چپ بالای شکم و در کنار معده و بالای کلیه سمت چپ قرار دارد و توسط پایین قفسه سینه ،در بین دنده های 9 تا 11 محافظت می شود.طحال به اندازه یک مشت و به رنگ بنفش می باشد و حدود 8 سانتی متر است که وزن آن در بزرگسالان بین 75 تا 148 گرم می باشد.

آیا طحال همان کبد است: برخی این سوال برایشان می می آید که طحال همان کبد است که باید گفت خیر و برای آشنایی بیشتر مطلب را کامل دنبال کنید.

طحال وظیفه ذخیره سازی خون را دارد که در یک انسان سالم حدود 1 فنجان خون در طحال ذخیره می شود، که در صورت از دست دادن قابل توجه خون بعد ازحادثه این خون ها آزاد می شوند.

  1. طحال چیست
  2. نقش طحال در بدن
  3. نقش طحال در جنین
  4. زندگی بدون طحال چگونه است
  5. بیماری های طحال

طحال چیست

طحال وظیفه ذخیره گلبول های قرمز خون، پلاکت ها و گلبول های سفید خون را دارد که در زمان مبارزه با عفونت ها از آنها استفاده شود.

وطیفه اصلی طحال تصفیه خون می باشد که با جاری شدن خون به طحال یک عملیات کنترل کیفیت در طحال انجام می شود و سلول های قرمز قدیمی و اسیب دیده را مشخص و جدا می کند.پس از جداسازی گلبول های قرمز، طحال باقیمانده های مفید مانند آهن را ذخیره می کند که در نهایت به مغز استخوان باز می گردد.

طحال وظیفه ذخیره سازی خون را دارد که در یک انسان سالم حدود 1 فنجان خون در طحال ذخیره می شود، که در صورت از دست دادن قابل توجه خون بعد ازحادثه این خون ها آزاد می شوند.

طحال در دوران پس از تولد و در سنین کودکی یک منبع عمده و محل استقرار سلول های لنفوسیت B می باشد و نقش پاسخ به سیستم ایمنی بدنی را ایفا می کند. لنفوسیت B در پاسخ به میکروب ها و عوامل خارجی شروع به ترشح و پادتن می کنند.

طحال علاوه بر ذخیره سازی وظیفه شناسایی باکتری ها را دارد و در صورت شناسایی باکتری ها، سلول های سفید خون را در پاسخ ایمنی تولید می کند.

تقریبا یک چهارم لنفوسیت های ما (نوعی از گلبول سفید) یک بار در طحال ذخیره می شوند. همچنین طحال ترکیباتی به نام اوپسونین ها مانند پوردین و توفسین را تولید می کند که به سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می کند.

 

نقش طحال در بدن

سلول های ماکروفاژی که در طحال قرار دارند نقش پاک کنندگی خون از سلول های غیر طبیعی را بر عهده دارند.در حقیقت کار طحال این است که گلبول های قرمز که اشکال غیر طبیعی و یا انهایی که بیش از اندازه پیر هستند و همچنین پلاکت هایی که غیر طبیعی می باشند را از خود بر می دارد.

مقدار یک سوم پلاکت های بدن در طحال قرار دارند و در زمانی که بدن به آنها احتیاج داشته باشد طحال آن را به گردش خون وارد می کند. طحال روزانه 20 میلی لیتر گلبول قرمز فرسوده را از خون جمع آوری می کند.

البته ناگفته نماند که کار طحال را در افراد بزرگسال توسط اعضای دیگر بدن مانند کبد و مغز استخوان نیز انجام می شود و برداشتن طحال در بزرگسالان معمولا عوارضی را ایجاد نمی کند.

نقش طحال در سنین پایین تر بسیار بیشتر از سنین بالا می باشد و در زمان برداشتن طحال باید دقت بیشتری انجام شود زیرا در صورت حذف طحال در کودکی باعث کاهش توانایی ساخت پادتن در مقابل عفونت ها می باشد.

نقش طحال در جنین

طحال در ماه های 5 و 8 بارداری یک مرکز خون ساز می باشد که گلبول های سفید و قرمز خون را می سازد. زمانی که نوزاد به دنیا می آید عمل خون سازی را به مغز استخوان می سپارد.اما این انتقال خون سازی باعث نمی شود که طحال انجام به کار نکند و همچنان به عنوان یک بافت خون ساز باقی می ماند و زمانی که بدن با برخی بیماری ها با مغز استخوان درگیر است و سلول های خونی را مهار می کند سلول های طحال دوباره شروع به خونسازی می کنند.

پارگی طحال و آسیب طحال در تصادمافت و ضربه به شکم از شایعترین موارد خونریزی داخلی می باشد که باعث می شود بافت پرخون بدن بدون خروج خون از بدن مقدار زیادی خون به داخل بدن وارد کند.

زندگی بدون طحال چگونه است

برخی افراد نیاز دارند که طحال خود را با جراحی از بدن خارج کنند. در بیشتر موارد این به دلیل وجود پارگی طحال است، اما می تواند به دلیل بزرگ شدن طحال، اختلالات خاص خون و برخی سرطان ها، عفونت ها یا رشد غیر سرطانی باشد.

اگر چه این اندام طیف وسیعی از کارهای مهم را انجام می دهد، اما زندگی بدون آن امکان پذیر است و بافت های دیگر مانند غدد لنفاوی و کبد می توانند کار طحال را انجام دهند.البته ناگفته نماند افرادی که طحال خود را بر می دارند بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند.

البته بسته به سن و سلامت کلی بدن ، پزشک توصیه می کند برای جلوگیری از عفونت ها از واکسن استفاده کنند. این عفونت ها شامل آنفولانزا، مننژیت، دیفتری، زونا، آبله مرغان، سرخک، اوریون و سرخچه می باشند.

بیماری های طحال

بیماری های طحال در برخی شرایط بوجود می آیند که شامل پارگی طحال، بزرگ شدن طحال، کم کاری طحال، سرطان طحال و انفارکتوس طحال می باشند.

اسپلنومگالی

اسپلنومگالی یا بزرگ شدن طحال می باشد که به دلیل اختلالات متعددی مانند عفونت، بیماری های کبد و برخی از سرطان ها می باشد که باعث می شود طحال بزرگ شود. در بعضی موارد طحال بیش از حد فعال می باشد که باعث بزرگ شدن آن نیز می شود.

بزرگ شدن طحال علائمی مانند درد هنگام تنفس عمیق،احساس درد در شکم تا شانه سمت چپ، سوء هاظمه یا احساس ناراحتی گوارشی، خونریزی وبروز کبودی به میزان زیاد در بدن را به همراه دارد.

آسپلنیسم

زمانی که طحال از کار افتاده باشد یا به علت برخی بیماری ها و آسیب ها طحال برداشته شود را آسپلنیسم گفته می شود.به عنوان مثال اثر ترومای به طحال که فرد را به برخی بیماری های عفونی مانند پنوموکوک آسیب پذیرتر می کند.

انفارکتوس طحال

زمانی که خونرسانی به طحال کاهش پیدا کرده باشد به اصطلاح انفارکتوس طحال معروف می باشد که به طور مثال یک لخته خون باعث قطع شدن خونرسانی به طحال شود که اغلب بسیار دردناک می باشد.

هیپراسپلنیسم

طحال زمانی که علاوه بر سلول های معیوب و غیر طبیعی خون، سلول های سالم را نیز از بین ببرد در این حالت طحال پرکار می شود و به آن هیپراسپلنیسم گویند. این حالت از طحال با برداشتن طحال باعث بهبودی بیمار می شود..

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.