شفا مگ

روش هایی برای درمان چاقی موضعی

اگر می خواهید چاقی موضعی را درمان کنید می بایست به دنبال بهترین روش برای این کار باشید.برای این نوع درمان رژیم های غذایی و همچنین ورزش های خاص نیز وجود دارد. البته روش هایی از جمله لیزر نیز برای این کار مناسب است.اما اینکه کدام یک از این روش ها بهتر است و می توانید برای رفع چاقی موضعی بدن از آن استفاده کنید این مطلب را بخوانید.

درمان چاقی موضعی
  1. بهترین روش برای درمان
  2. درمان چاقی موضعی با لیپوماتیک
  3. طب سوزنی و لاغری موضعی
  4. یافتن علت چاقی
  5. لاغری موضعی با کرایولیپولیز
  6. درمان چاقی موضعی با لیپولیز
  7. درمان چاقی موضعی با امبدینگ

بهترین روش برای درمان چاقی موضعی چیست؟

 همه می دانیم که چاقی علاوه بر مسائل مربوط به زیبایی، یکی از مهم ترین عوامل ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت، فشارخون و... است. این است که کارشناسان بر کاهش وزن تاکید می کنند تا سالم تر باشیم. اما شاید بسیاری از ما برای زیباتر بودن و داشتن اندام مناسب در پی کاهش وزن باشیم.

افراد چاق بسیاری را می بینیم که در برخی اندام ها بیش از دیگر اندام ها چربی تجمع یافته دارند و به اصطلاح با چاقی موضعی درگیر هستند. معمولا این افراد به دنبال آن هستند که فقط در برخی اندام ها کاهش وزن داشته باشند تا به تناسب اندام برسند.

بسیاری از افرادی که به دنبال درمان چاقی موضعی هستند، دوست دارند از روشی استفاده کنند که کم خطرترین و کم عارضه ترین درمان ها باشد. اگر شما هم تصمیم دارید درمان چاقی موضعی را امتحان کنید این مطلب را بخوانید. ما کم خطرترین روش ها را برای تان معرفی می کنیم.

نمی توان به طور دقیق گفت که یک روش خاص برای همه افرادی که خواهان درمان چاقی موضعی هستند، بهترین روش است.برای هر بیمار باید منحصرا و باتوجه به مزایا یا عوارض یک روش تصیمیم به انتخاب گرفت و این انتخاب برای هر فردی متفاوت با دیگران است.

مسلما روش های مختلفی مثل لیزرلیپوساکشن که قبلا انجام می شد و روش های جایگزین مثل اولتراسون، لیزرلیپولیز، لیپوماتیک و... هر کدام را براساس وضعیت بیمار می توان به کار برد.

وضعیتی که در بیمار باید بررسی شود تا بتوان بهترین روش را انتخاب کرد عبارتند از: وضعیت پوست بیمار، حجم چربی، اینکه آیا قرار است چربی به جاهای دیگر بدن تزریق شود و... که همگی در تصمیم برای انتخاب روش مناسب مهم است. مهم ترین نکته ای که برای این موضوع باید مدنظر داشته باشید، توجه به دستگاهی است که با آن روش درمان انجام می شود و مهارت و تجربه پزشک متخصص است که بسیار بیشتر از خود روش مهم است. به لحاظ عوارض احتمالی این روش ها باید گفت، عوارض هم تقریبا به یک میزان است و اندکی با هم متفاوت است. از لحاظ جمع شدن پوست هم لیزرلیپولیز به دلیل کلاژن سازی اندکی بهتر است اما به طور کل هیچ روشی را نمی توان به طور قطع بهترین روش دانست.

درمان چاقی موضعی با لیپوماتیک

یکی از جدیدترین روش های رفع چربی ها لیپوماتیک است که از انرژی حاصل از تشدید ارتعاشات برای ریز کردن چربی ها و راحت کشیده شدن آنها استفاده می شود. این روش ملایم ترین و در عین حال قدرتمندترین روش برای کشیدن چربی هاست.

بزرگ ترین مزیت لیپوماتیک این است که در کار با آن رگ ها، اعصاب و بافت همبندی موجود در ناحیه، دست نخورده باقی می ماند و درست به این دلیل است که ترمیم سریع تر اتفاق می افتد و ظاهر صاف و هموار ایجاد می شود. در این روش، شکل دهی به بدن یا اصطلاحا پیکرتراشی حاصل از آن دقیق تر است و به شکل هنرمندانه صورت می گیرد، درد، تورم و کبودی نیز کمتر است.

طب سوزنی و لاغری موضعی

طب سوزنی گزینه بسیار مناسبی برای درمان چاقی موضعی است و علاوه بر کاهش وزن، به کاهش سایز هم کمک می کند.این روش با مکانیسم های مختلف ازجمله کاهش اشتها، کاهش پرخوری عصبی و کاهش تمایل به ریزه خواری به کاهش وزن موضعی و کاهش وزن عمومی کمک می کند.

به علاوه همه اینها، طب سوزنی می تواند متابولیسم و سوخت وساز بدن را بهبود بخشیده، تعادل را به بدن برگرداند و فعالیت های دستگاه گوارش را نیز تنظیم کند. در طب سنتی چینی گفته می شود چاقی معمولا در افرادی دیده می شود که دستگاه گوارش شان دچار ضعف و اختلال شده است، بنابراین طب سوزنی با بهبود فعالیت دستگاه گوارش هم می تواند به کاهش وزن کمک کند.

معمولا سوزن های طب سوزنی به دستگاه تحریک الکتریکی کوچکی متصل شده و این تحریک الکتریکی هم به افزایش تاثیر درمان کمک کرده و همزمان در لیز شدن چربی ها هم موثر است.

یافتن علت چاقی

برخی متخصصان معتقدند روش هایی که برای از بین بردن چربی ها در موضعی خاص از بدن هستند، روش درمانی محسوب نمی شوند و به لحاظ زیبایی مهم هستند. چاقی علت دارد و باید با یافتن آن و حل مشکل، اضافه وزن را درمان کرد. جز موارد خاص که براثر بیماری های خاص یا مصرف برخی داروهای هورمونی و با مشکلات عصبی، فرد دچار چاقی می شود، در سایر موارد به دلیل عدم تحرک کافی، رژیم غذایی غلط و پرخوری چاقی اتفاق می افتد، پس چنین فردی پس از جراحی هم فقط مدت کوتاهی از مشکل چاقی رهایی می یابد و دوباره به دلیل شیوه غلط زندگی اش چاق می شود.

لاغری موضعی با کرایولیپولیز

یکی از جدیدترین روش غیر تهاجمی در رسیدن به لاغری موضعی کرایولیپولیز است. این روش به شکل قابل توجهی سلول های چربی را در محل موردنظر ازبین می برد. این سلول های چربی (آدیپوسیت ها) خیلی به سرما حساس هستند، اما بافت های مجاور آنها مانند ملانوسیت ها، عروق خونی، اعصاب محیطی و فیبروسیت ها به سرما به میزان کمتر حساس هستند.

در کرایولیپولیز، سلول های چربی درمعرض سرما قرار گرفته و با استفاده از پدیده مرگ برنامه ریزی شده سلول های چربی باعث شکستن سلول های چربی می شود. این سلول ها جذب مایع لنفاوی شده و حداکثر طی زمان دو ماه تخلیه چربی صورت می گیرد.

این ویژگی در کرایولیپولیز منجر به از بین رفتن چربی، بدون تخریب بافت های مجاور می شود، بنابراین طی کرایولیپولیز، لاغری و کاهش سایز ایجاد شده و در این مدت پوست بدن زمان کافی برای جمع شدن دارد و به میزان کمتری دچار شل شدگی و افتادگی می شود.

درمان چاقی موضعی با لیپولیز

لیزر لیپولیز به معنای تخریب بافت چربی با لیزر یک روش جدید جهت کاستن از میزان چربی زیر پوست است که معمولا به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی طی یک جلسه باعث رفع چاقی های موضعی می شود. لیزر لیپولیز را برای رفع چربی های موضعی زیر پوستی در هر قسمت از بدن شامل صورت، غبغب، گردن، بازو، سینه، شکم، پهلو، پشت باسن، ران و ساق می توان به کار برد. از مزایای این روش، جمع و سفت تر شدن پوست به دلیل تابش لیزر و تحریک کلاژن سازی و جمع شدگی کلاژن است. همچنین درد، تورم و کبودی و برگشت چربی در موضع نسبت به روش لیپوساکشن بسیار کمتر یا ناچیز است.
لیپوماتیک تنها روشی است که در عرض نیم ساعت می توان از آن برای درمان سلولیت استفاده و نتیجه را تنها پس از یک جلسه درمان، مشاهده کرد.

درمان چاقی موضعی با امبدینگ

روش دیگری به نام امبدینگ (به معنای لغوی کاشتن) هم از طریق کاشت نخ بخیه قابل جذب در نقاط طب سوزنی، می تواند تمام کارهایی که طب سوزنی برای کاهش وزن انجام می دهد را به عهده بگیرد. البته تاثیر این روش در کاهش اشتها و برگرداندن تعادل به نسبت طب سوزنی کمتر است، اما در عوض نیاز به مراجعه مکرر ندارد. برای کاهش وزن به طریق طب سوزنی لازم است فرد حداقل دو تا سه بار در هفته و حتی در برخی موارد چهار تا پنج بار در هفته مراجعه کند. اما در روش امبدینگ هر دو تا چهار بار قابل انجام است. نکته مهم درباره طب سوزنی این است که هیچ عارضه ای ندارد و همه افراد در سنین مختلف می توانند از آن بهره بگیرند به شرط آنکه به پزشک متبحر در این رشته مراجعه کنند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.