شفا مگ

کم آبی بدن نوزاد

نوزادان نیاز زیادی به مایعات دارند،زیرا نمی توانند به دلیل جسه کوچک خود مقدار زیادی آب را در بدن خود انباشته کنند. نوزاد نباید دچار کم آبی شود زیرا ممکن است در روند رشد آن تاثیر بدی بگذارد.نوزادان می توانند بر اثر استفراغ،اسهال و یا عرق کردن آب بدن خود را از دست بدهند و به کم آبی دچار شوند.این نکته مهم است که بدانید نوزادان به سرعت آب بدن خود را از دست می دهند و نیازمند تامین آن هستند.در شش ماهه اول نوزاد آب بدن خود را از شیر مادر یا شیر خشک تامین می کنند.در ادامه با علائم و راه درمان کم آبی نوزاد آشنا شوید.

کم آبی بدن نوزاد
  1. علت کم آبی بدن نوزاد
  2. علائم کم آبی بدن نوزاد
  3. درمان کم آبی بدن نوزاد

علت کم آبی بدن نوزاد

در شش ماهه اول زندگی و تا پیش از شروع تغذیه کمکی، نوزاد همه مایعات و مواد مغذی را مورد نیاز بدنش را از شیر مادر یا شیرخشک تامین می کند. بنابراین برای حفظ آب بدن نوزاد نیازی نیست که به او آب یا آب میوه بدهید چون حتی در صورت گرم بودن هوا، این کار می تواند خطرناک باشد. کودک را در سایه و دور از آفتاب قرار دهید و لباس های روشنی که هوا از آنها عبور می کند به او بپوشانید و اگر کودک در خواب عرق کرده یا سرخ شده است، او را با ملحفه نپوشانید. به یاد داشته باشید که گرمازدگی با سندرم ناگهانی مرگ نوزاد مرتبط است.

اگر نوزاد بیمار باشد احتمال کم آبی بیشتر خواهد بود. در صورت اسهال و استفراغ و یا امتناع از خوردن شیر، ممکن است کودک مایعات بدنش را سریع تر از دست بدهد. عامل این مشکلات معمولا ویروس است، به همین علت شما نمی توانید از بروز همه آنها جلوگیری کنید اما شستشوی دست ها می تواند موثر باشد.


بیشتر بخوانید : علت و درمان گرفتگی بینی نوزاد


علائم کم آبی بدن نوزاد

بدن نوزاد زمانی دچار کم آبی شود، می توانید با علائم و نشانه های آن متوجه کم آبی شوید.البته اسهال و استفراغ نوزاد به کم آبی نوزاد بیشتر حساس باشید.اگر علائم های زیر در نوزاد مشاهده کردید نشانه کم آبی می باشد

  • خیس کردن کمتر از 6 پوشک در روز
  • دهان و چشم های خشک (وقتی گریه می کند از چشمش اشک نمی آید)
  • خشکی و شل شدن پوست (وقتی پوست را به آرامی فشار می دهید، به حالت اول برنمی گردد)
  • بی حالی و بهانه گیری
  • گودرفتگی چشم ها
  • فرورفتگی های نرم روی سر
  • دست ها و پاهای سرد و یا لکه لکه شدن آنها

درمان کم آبی بدن نوزاد

حتی اگر نوزاد به شدت دچار اسهال و استفراغ است، نباید شیر دادن به او را متوقف کنید. هر قطره شیری که نوزاد می خورد، در بهبود او نقش خواهد داشت. اگر یک و یا چند نشانه کم آبی را در نوزاد مشاهده می کنید، خصوصا اگر می دانید نوزاد کمتر از حد معمول شیر خورده است، به سرعت با پزشک او تماس بگیرید.

پزشک کودک به احتمال زیاد به شما خواهد گفت که با روند قبلی به تغذیه نوزاد ادامه دهید و یا حتی ممکن است به شما پیشنهاد کند تعداد وعده های شیر نوزاد را افزایش دهید. احتمال دارد پزشک از شما بخواهد که از محلول الکترولیت به عنوان جایگزین استفاده کنید و یا مقدار کمی آب به نوزاد بدهید. حتما در مورد چگونگی و زمان استفاده از دستورات پزشک پیروی کنید. اگر نوزاد به حدی رشد کرده است که می توانید به او داروهای مسکن بدهید (این داروها می توانند سبب کاهش گلودرد نوزاد و تشویق او به نوشیدن طبیعی شوند). برای استفاده از داروهای مسکن حتما با دقت از دستورات پزشک کودک پیروی کنید چون بعضی از داروها برای نوزادان خطرناک هستند.

در بعضی از موارد، نیاز است که مایعات از طریق وریدی وارد بدن نوزاد شوند. در صورت نیاز، پزشک کودک شما را در جریان قرار خواهد داد. اگر نوزاد بیشتر از 12 ساعت پوشکش را خیس نکند، به سختی از خواب بیدار شود و یا ضربان قلب و تنفس او تندتر از حد معمول باشد، باید به سرعت او را به اورژانس منتقل کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.