مجله شفا

کاهش نفخ شکم در دوران بارداری

کاهش نفخ شکم در بارداری
در دوران بارداری هورمون استروژن و هورمون های دیگر افزایش می یابند و باعث شل شدن دریچه تحتانی مری در قسمت پایین مری میشود. با شل شدن دریچه مری باعث می شود اسید معده زیاد شده و باعث سوزش معده و نفخ می شود. البته عامل هایی دیگری وجود دارد که باعث نفخ شکم در بارداری می باشد. در ادامه به علت و درمان نفخ شکم در بارداری می پردازیم.
  1. چرا در دوران بارداری نفخ می کنید
  2. درمان سریع نفخ شکم در بارداری
  3. توصیه های غذایی برای کاهش نفخ شکم در بارداری
  4. غذاهایی که باعث نفخ در دوران بارداری می شود

چرا در دوران بارداری نفخ می کنید

در دوران بارداری، هورمون پروژسترون، باعث ایجاد آروغ، نفخ و باد شکم می شود. این هورمون باعث شل شدن بافت عضلانی بدن و دستگاه گوارش می شود.

سطح بالای هورمون استروژن و هورمون های دیگر که در دوران بارداری افزایش می یابند، می توانند باعث شل شدن دریچه ی تحتانی مری در قسمت پایین مری شود که این مسئله باعث تراوش اسیده معده و در نتیجه سوزش معده می شود. در تحقیقات آمده است این هورمون ها در مقدار مویی که جنین می تواند در داخل رحم داشته باشد، نقش دارد.

عوامل دیگری نیز باعث به وجود آمدن نفخ شکم در دوران بارداری می شوند که شامل:

  • کند شدن حرکت روده ها در دوران بارداری به دلیل افزایش هورمون ها
  • بزرگ شدن رحم و جنین در طی بارداری
  • شل شدن دریچه مری در بارداری که سبب سوزش سر دل می شود.
  • گاهی اوقات نفخ به یبوست مربوط می شود، لذا ابتدا باید این مشکل را برطرف کرد.

درمان سریع نفخ شکم در بارداری

هیچ راهی نمی تواند به طور کلی نفخ تان را از بین ببرد، اما اگر مراقب خوراک تان باشید و سراغ غذاهای نفاخ نروید، می توانید از شدت این مشکل کم کنید.این عارضه با خوردن غذای زیاد و تشکیل گاز شدت می یابد. یبوست خود را برطرف نمایید با رعایت موارد زیر می توان از بروز حالت زیر جلوگیری کرد:

شرایط مناسبی را برای استراحت انتخاب کنید. سعی کنید 1 تا 2 ساعت بعد از صرف غذا یا آشامیدن، از دراز کشیدن یا خم شدن به سمت جلو پرهیز کنید. هنگام استراحت، چند بالش زیر سر بگذارید تا سر و سینه بالاتر از معده قرار گیرد و برگشت غذا از معده به مری صورت نگیرد.

کمبود مایعات بدن باعث ایجاد یا تشدید یبوست شده و به افزایش نفخ کمک می کند، به ویژه اگر غذاهای فیبردار مصرف شود.

پس روزانه آب کافی (تا هشت لیوان) بنوشید. از غذاهای تازه و طبیعی مصرف کنید و از مصرف انواع غذاهای سرد و بسته بندی شده اجتناب کنید

توصیه های غذایی برای کاهش نفخ شکم در بارداری

وعده های غذایی را کم اما متعدد مصرف کنید. همچنین غذا را در وعده های کوچک و متعدد هر 2 تا 3 ساعت مصرف کنید. قبل از خواب نیز از خوردن غذاهای حجیم خودداری کنید. سعی کنید غذای آب پز بخورید. غذاهای آبپز ، بخار پز و یا کبابی را جایگزین مواد غذایی سرخ کردنی کنید. همچنین سعی کنید زمان مناسبی را برای نوشیدن آب انتخاب کنید.

رژیم غذایی باید کم چرب و حاوی مقادیر کمی از غذاهای سرخ شده، سس های خامه دار، آبگوشت های چرب غلیظ، گوشت های پرچرب، شیرینی ها و مغزها باشد.

از غذاهای ادویه دار، به خصوص ادویه تند کمتر استفاده کنید. هر چه غذا ادویه کمتر و طعم ملایم تری داشته باشد، ترشح اسید معده را کمتر تحریک می کند.

رژیم غذایی باید پر پروتئین و بدون قندهای ساده باشد.

در حین غذا خوردن و یا بلافاصله بعد از اتمام غذا، آب ننوشید. می توانید 1-2 ساعت پس از صرف غذا آب و مایعات بنوشید.

ورزش کنید.بعد از صرف غذا، کمی پیاده روی کنید. قدم زدن پس از صرف غذا، حرکات روده ها را تحریک می کند و باعث کاهش نفخ می شود.

غذاهایی که باعث نفخ در دوران بارداری می شود

غذاهایی مانند: حبوبات، نعناع، چاشنی ها، کلم، کاهو، بروکلی، پیاز و سیر سبب نفخ شکم می گردند. پس از زیاده روی در مصرف این مواد پرهیز نمایید.

نوشیدنی های گازدار نیز باید از برنامه غذایی حذف شوند. گاز Co2 موجود در حباب های این نوشیدنی ها باعث نفخ می شود و گاز، تخلیه معده را کند می کند. مصرف زیاد قهوه، چای و شکلات باعث تحریک هاضمه و ایجاد نفخ می شوند.

هضم چربی دشوار است و ممکن است باعث اسپاسم و در نتیجه نفخ شود، پس از مصرف غذاهای پرچرب پرهیز کنید.

مکمل های فیبردار و غذاهای سرشار از فیبر، نشانه های نفخ را تشدید می کنند. برای کاهش خاصیت نفخ آوری لوبیای پخته، می توان لوبیا را 24 ساعت درون آب خیساند و سپس آب پز کرد. اما این کار، دیگر مواد مغذی را نیز از لوبیا خارج می سازد. پختن غذاها، هضم آن ها را راحت تر می کند.

جویدن آدامس باعث بلع مقادیر زیاد هوا شده و بنابراین باید از آن پرهیز کرد.

اگر پس از مصرف شیر یا محصولات لبنی دچار نفخ می شوید، باید یا انواع بدون لاکتوز این محصولات را مصرف کنید و یا لبنیات را همراه با قرص های حاوی آنزیم لاکتوز استفاده کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.